Mashambas, wieżowce z misją

Zrównoważony design to trend, który zagości na dłużej – a przynajmniej taką mamy nadzieję. Projektowanie z misją, może bowiem pomóc środowisku i nam.

Data publikacji: 27.04.2017

Wieżowce wcale nie muszą oznaczać bliźniaczych klocków ustawionych w równym rzędzie obok siebie. Na całym świecie możemy podziwiać perełki architektury, które poza niebanalnym designem, przykuwają wzrok możliwościami i zastosowanymi technologiami. Zielone budynki, czerpiące energię z alternatywnych źródeł, wspierające lokalne biosystemy – oto według wielu projektantów przyszłość w planowaniu miast. Duet z Polski dołożył do tej wizji swój koncept wieżowca, który pomoże wspierać najuboższe rejony świata.

Aż 40% ludności żyjącej na południe od Sahary żyję w skrajnym ubóstwie i to mimo działalności organizacji humanitarnych. Według architektów z Gliwic, sytuację w Afryce może uleczyć architektura nastawiona na edukację. Założenie jest jak najbardziej słuszne, o czym świadczy prestiżowa nagroda magazynu eVolo na Budynek Przyszłości, jaką zdobył ich projekt, Mashambas. To niezwykły wieżowiec, który miałby łączyć szkołę z targowiskiem i stać się centrum miasteczka. Idea jest prosta – edukować lokalne społeczności, by stawały się samowystarczalne. W Mashambas mieszkańcy mogliby poznawać nowoczesne metody upraw, różnorodne sposoby nawożenia plonów oraz dowiedzieć się jakie rośliny najlepiej nadają się do efektywnej uprawy w danym miejscu. Wieżowce pozwalałyby także na sprzedaż tak wyhodowanych plonów w części uprawnej. Najciekawsze jest jednak to, że po czasie, gdy dana społeczność stanie się samodzielna, budynek mógłby zostać łatwo przeniesiony gdzie indziej. Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski odpowiedzialni za pomysł uważają, że takie podejście ma ogromne szanse na pomoc najuboższym mieszkańcom Afryki.

– Przez ostatnie 30 lat sytuacja materialna ludzi na całym świecie systematycznie się poprawiała. Ubóstwem dotknięte jest już tylko około 20 procent całej populacji, ale w afrykańskich krajach, procent ten jest znacznie większy i się nie zmienia. Dzisiaj prawie połowa ludności żyjącej w Afryce Centralnej żyje poniżej granicy ubóstwa, a są rolnikami. Mimo kilku prób, zielona rewolucja, która przyniosła światu nowe nawozy, nowe metody nawadniania i bardziej efektywne odmiany roślin – podwajając w ten sposób światową produkcję żywności – nigdy nie rozkwitła w Afryce. Powodów jest wiele, między innymi kiepska infrastruktura, ograniczone rynki zbytu, niestabilna sytuacja polityczna oraz wojny domowe – tłumaczą projektanci. Mashambas to ciekawy pomysł – jednocześnie prosty, ale kompleksowy. Pomieszczenia stworzone w ramach wieżowca można łatwo dostosować na inne potrzeby – np. gabinet lekarski. Nic dziwnego, że polski projekt wyprzedził niemal 450 innych zgłoszonych w konkursie konceptów.

 

Źródło: F5 / Antyweb

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.