/hamag/assets/goute-slajder-1-jpg-7848.jpeg

Łyżka zreformowana

Łyżka, nóż, widelec – oto wszystko, czego potrzebujemy, by cieszyć się jedzeniem. Mogłoby się wydawać, że w kwestii sztućców niewiele można już wymyślić. Będziecie jednak zaskoczeni!

Data publikacji: 15.02.2017

Zmysł smaku odczuwamy dzięki kubkom smakowym oraz receptorom węchowym. Pomaga on analizować skład chemiczny pożywienia oraz rozróżniać smaki: słodki, gorzki, słony, kwaśny oraz umami. Jednak to nie wszystko co składa się na nasze doświadczenia podczas jedzenia. Powszechnie znane jest powiedzenie, że jemy oczami. To fakt, piękna potrawa smakuje po prostu lepiej. Także zabawa formą i strukturą jaką stosuje m.in. kuchnia molekularna nie jest bez znaczenia.

Lick your fingers – tak promuje się Goûte. To nietypowa łyżka stworzona przez francuskie studio Michel/Fabian. Jej kształt został pomyślany tak, by jedzenie za pomocą niej było jeszcze bardziej apetyczne i zmysłowe, a także smaczniejsze. Sztuczka tkwi w tym, że Goûte przypomina formą… ludzki palec, dzięki czemu możemy ją oblizywać niczym paluchy po wyjątkowo pysznym posiłku. Twórcy zapewniają, że dzięki temu wszystko smakuje lepiej. Zainspirowały ich posiłki jedzone bez pomocy sztućców, kiedy atmosfera jest luźna i bardzo domowa. W końcu rękoma jemy, kiedy czujemy się swobodnie, a jedzenie kusi, by uszczknąć jeszcze trochę. W dodatku oblizywanie jest zupełnie naturalnym odruchem, więc nie powinno się go powstrzymywać. Aby udowodnić swoją teorię, projektanci przeprowadzili badania na Oxford University's Crossmodal Research Laboratory – wyniki ankiety potwierdziły ich założenia. Andreas Fabian ze studia projektowego Michel/Fabian od lat zajmuje się tym, jak kształty wpływają na percepcje jedzenia.

– Jedzenie jest jednym z najbogatszych sensorycznie doświadczeń i określa nasze zdrowie i samopoczucie, ale także nasz stosunek do innych. Niektóre z naszych najsmaczniejszych i najlepiej pamiętanych doświadczeń kulinarnych często pochodzą od jedzenia bez sztućców. Jedzenie gołymi rękami, ssanie palców, a nawet lizanie talerzy są całkowicie naturalne i odruchowe – o inspiracjach do stworzenia Goûte opowiada Fabian. Trzeba przyznać, że może mieć rację. W ofercie znajduje się kilka różnych łyżeczek wykonanych z drewna gruszy lub oliwnego, a nawet ze szkła. Zapłacimy za nie od 19 do 29 funtów.Źródło: Label / Dezeen

Zobacz także

Kulinaria / #News

h-insinkerator3w1-box-jpg-13030

Zaparzaj kawę wrzątkiem prosto z kranu

A co gdyby z Twojego kranu leciał wrzątek, dzięki czemu herbatę czy kawę dałoby się zaparzyć bez angażowania czajnika? Jeśli brzmi to dla Ciebie co najmniej nieźle, to wiedz, że jest już taka możliwość.

Kulinaria / #Artykuł

chudniecie-classic-jpg-12610

Czego nie jeść, żeby schudnąć? Tych produktów unikaj, jeśli chcesz być FIT

Szczupła sylwetka, płaski brzuch i umięśnione ciało to ideał, do którego dąży mnóstwo osób. Jednak coraz większa moda na bycie FIT nie powstrzymuje epidemii otyłości.

Kulinaria / #Artykuł

guarana-310-classic-jpg-12595

Alternatywa dla kawy? Poznaj właściwości guarany

Guarana - mało kto ją kojarzy, a to całkiem popularna siostra kawy. Trudno znaleźć dorosłą osobę, która nie znałaby właściwości kawy, a większość z nas pije ją codziennie nawet po kilka filiżanek. Poznaj właściwości guarany!