Lokalny pomysł

To puzzle czy może mapa?

Data publikacji: 20.09.2016

Jaka jest mapa, każdy widzi. Może co prawda mieć różne kolory, legendę i format, ale zasadniczo trudno wymyślić dla niej inne zastosowanie, niż nawigacyjne. Chyba, że tak jak założyciele marki Lokalny, o przestrzeni lubisz myśleć kreatywnie.

Puzzle nie zawsze muszą być prostą układanką dla dzieci. Marta Baranowska, założycielka Lokalnego i architektka z Warszawy o wyjątkowym zamiłowaniu do miejskiego krajobrazu, stworzyła mapę w formie puzzli. Mają one inspirować do dyskusji o kształcie miasta i jego przestrzeni. Proste w formie, mają nie tylko przybliżyć mieszkańcom topografię miasta, ale też zbudować ich tożsamość. Projekt ma już dwa lata i właśnie powstała jego najnowsza odsłona: mapa Warszawy na miarę roku 2016. Pomysł na nietypowe puzzle, podsunął artystce wygląd Warszawy. Mocno podzielona, pourywana, fragmentaryczna przestrzeń, dzielnice poskładane jakby z niepasujących kawałków. Puzzle miały pokazać, że mimo wszystko Warszawa ma swój urok i podkreślić jej dziedzictwo kulturowe.

– Chodzi o potraktowanie miasta jako układanki; warstwowej i złożonej struktury zamkniętej w prostej, minimalistycznej formie puzzli, gdzie każda część przedstawia jedną z dzielnic – podkreśla Baranowska. Układanie sprawia największe wrażenie na faktycznych mieszkańcach – nie tylko mogą odnaleźć na puzzlach swoje miejsca, ale też umiejscowić je w kontekście całego miasta i innych jego charakterystycznych punktów. Dla każdego puzzle są więc czymś nieco innym. Jak różnorodna jest Warszawa pokazuje sama ilość puzzli – aż 159 w najnowszej odsłonie. I chociaż stolica jest najbardziej znanym i rozchwytywanym projektem, to poza Warszawą powstały też puzzle z Gdynią i Górnym Śląskiem w rolach głównych. W obu przypadkach wybrane ze względu na ciekawą urbanistykę i ważny aspekt lokalności. Puzzle to tylko część działalności marki Lokalny. Poza sprzedażą zestawów układanek, Baranowska stawia także na warsztaty urbanistyczne podczas których wspólne układanie puzzli, towarzyszy opowieści o mieście i jego historii. Warsztaty i układanki są na tyle popularne, że architektka zastanawia się nad rozwinięciem koncepcji i stworzeniem kolejnych edycji. Chcielibyście złożyć swoje miasto?

 

Źródło: Label / Lokalny

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.