Lokalny design

Polska i Norwegia wydają się bardzo od siebie odległe – zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Wystawa „Logika lokalności” udowadnia, że jest inaczej.

Data publikacji: 15.02.2017

Co zobaczymy na wystawie „Logika lokalności”, którą obejrzymy w Krakowie? Propozycje ponad 100 różnych artystów z Polski i Norwegii prezentujących lokalność ukrytą w zwykłych przedmiotach: meblach, biżuterii, ubraniach, a także bardziej nietypowych projektach, jak np. stojak na rowery. Niecodzienne połączenie kultur to doskonała okazja dla tych, którzy lubią rodzime smaczki we wnętrzach i nie unikają folklorystycznych inspiracji. Daj się zachwycić ludowością na nowo.

„Logika lokalności” to przekrój przez 15 lat designu, który łączy kulturę polską i norweską. Będzie tradycyjnie, ale zaskakująco, z folklorem potraktowanym na różne sposoby. Będą to m.in. projekty współczesne wykorzystujące tradycyjne metody rzemieślnicze lub wplatające elementy rękodzieła w nowoczesny design. Na wystawie zobaczymy nie tylko znane z tradycji ludowej ornamenty czy motywy, ale też głębsze nawiązania do całości tradycji i pakietów kulturowych związanych z Norwegią i Polską. Odwiedzający MCK w Krakowie będą mieli okazję przekonać się jak wiele elementów wspólnych mają te dwie różne kultury, a także jak ich folklor jest rozumiany przez nowe pokolenia artystów – tych znanych, jak i debiutujących. Poza pracami takich artystów jak: Joanna Rusin, Jan Godlewski, Paweł Jasiewicz, AP Dizajn, Fivetimesone, Andreas Engesvik, Olle Petter Vibeke Skar czy Ida Noemi, znajdziemy także eksponaty etnograficzne z muzeów z obu krajów.

– Powrót do lokalnych tradycji i zwyczajów, regionalnych potraw, rękodzieła, słownictwa to z jednej strony wyraz poszukiwania ciągłości, stałości w czasach płynnej egzystencji (jak określa ją Zygmunt Bauman), z drugiej – strategia podkreślania odrębności w obawie przed globalnym ujednoliceniem. W tego rodzaju uwarunkowania wpisuje się współczesny design – o idei wystawy opowiada jej kurator, Monika Rydygier. Jeśli zaintrygowała was polsko-norweska lokalność, wystawę można odwiedzać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie do 26 marca. Poza wystawą można także skorzystać z warsztatów oraz wykładów. Cena biletu wynosi 12 zł.

 

Źródło:MCK Kraków

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.