/hamag/assets/rupp-slajder-1-jpg-5311.jpeg

Leśne opowieści

Wsłuchaj się w dźwięki natury przez gigantyczny megafon.

Data publikacji: 06.10.2016

Dopadł cię stres miejskiego życia? Jest na niego wiele sposobów: medytacja, relaksacyjna muzyka, joga, pachnące świeczki i otaczanie się roślinami. Jeśli to jednak dla ciebie za mało, radzimy posłuchać odgłosów natury. Jednak nie z płyty, a u źródeł.

Ściana drzew, paprocie, dywan z mchu, a wśród nich... wielki drewniany megafon. O co chodzi? To projekt studentów z Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy chcą zachęcić do odwiedzin w lokalnych lasach. Szczególnie, że porastają one ponad połowę kraju i są jego niepodważalnym skarbem. Aby uatrakcyjnić leśny krajobraz, studenci architektury postanowili stworzyć trzy gigantyczne megafony, zbudowane w Tallinie, a następnie przewiezione do lasu w Pähni niedaleko granicy. Każdy z nich ma aż 3 metry średnicy – wszystko po to, by maksymalnie wzmocnić dźwięki natury. Megafony ustawiono względem siebie tak, by spotęgować niezwykły efekt. Projekt nosi nazwę Rupp (est. łyk), a jego pomysłodawczynią jest studentka Birgit Oigus.

– W środku instalacji odgłosy lasu docierają do słuchaczy z trzech różnych kierunków, tworząc złożony, wielopoziomowy dźwięk – o konstrukcji opowiada Hannes Praks, jeden z zaangażowanych w projekt studentów. Megafony są na tyle duże, by bez problemu zmieścić w swoim wnętrzu kilka osób, tworząc coś w rodzaju leśnej altanki do wyciszenia i wsłuchania się w dźwięki lasu. Mają one zachęcić do zatrzymania się na chwile wśród drzew, relaksu i naładowania energii z dala od miejskiej dżungli. Rupp powstał z myślą zarówno o okolicznych mieszkańcach, jak i turystach z zagranicy. Projekt został wyłoniony spośród innych, które powstały na zeszłorocznych warsztatach dotyczących istoty lasu. Zadaniem uczestników było stworzenie definicji leśnej biblioteki. Organizatorom najbardziej spodobał się właśnie pomysł z megafonami.

– Megafony to miejsce, które jest jak audiobook lasu, dotychczas nie było czegoś takiego w Estonii – uzupełnia Valdur Mikita, prowadzący warsztaty. To z pewnością świetny pomysł, szczególnie dla tych, którzy na co dzień słuchają raczej ulicznego gwaru, niż szumu drzew i rozmów leśnych mieszkańców. Z przyjemnością zobaczylibyśmy podobne megafony także w polskich lasach.

 

Źródło: F5 / Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.