/hamag/assets/sous-la-vie-slajd-jpg-8568.jpeg

Kotlet z pralki

Obowiązki domowe cię przytłaczają? Wciąż jest mnóstwo do zrobienia, a ty zastanawiasz się jak jednocześnie ugotować obiad i uprać pranie?

Data publikacji: 29.03.2017

Bywają takie dni, kiedy po prostu nie wiadomo w co ręce włożyć. Okna domagają się umycia, po pokojach hula kurz, w zlewie piętrzą się naczynia, zmywarka pika niecierpliwie, czekając na rozładunek, a do tego trzeba jeszcze zrobić zakupy. Zawaleni obowiązkami często marzymy o tym, by wyrosła nam dodatkowa para rąk lub, by pojawił się jakiś sposób na to, by robić dwie rzeczy jednocześnie. Jeśli wiesz co mamy na myśli, projekt Sous la vie jest stworzony dla ciebie.

Wyobraź sobie, że zamiast krzątać się w panice po domu, próbując zdążyć z obiadem na czas, możesz spokojnie usiąść z gazetą i wypić kawę. Wystarczy tylko, że wstawisz pranie, a pyszności takie jak łosoś w sosie teriyaki czy warzywa w oliwie zrobią się same. Brzmi jak z bajki? Też tak sądzimy, a jednak to możliwe! Iftach Gazit, student designu z Tel Avivu, w ramach projektu na Bezalel Academy of Arts and Design, stworzył specjalne opakowania z potrawami, które przygotowują się wraz z piorącym się praniem. W ten prosty sposób pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu i możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu na codziennym gotowaniu. Jedzenie zapakowane jest próżniowo, co w połączeniu z długim gotowaniem w niskich temperaturach daje wspaniałe i pyszne efekty. Mięso jest doskonale ugotowane, a jednocześnie soczyste, a warzywa zachowują piękną strukturę. Papier Tyvek z którego wykonano torby z jedzeniem jest wyjątkowo wytrzymały i wodoodporny, nie musimy się więc obawiać, że oprócz przypraw w naszym obiedzie znajdziemy detergenty.

– Zamiast piec mięso w 58 stopniach Celsjusza przez 2,5 godziny wystarczy nastawić program pralki na syntetyki. Z kolei warzywa wychodzą przepysznie z programu dla bawełny – opisuje pomysł Gazit. Cały przepis i sposób przygotowania został umieszczony z boku opakowania w formie metki. Całość wygląda obiecująco, a torby Sous la vie są pięknym przykładem na inteligentne opakowanie. Gazit podkreśla, że jego pomysł pozwala na lekkie podejście do gotowania i swego rodzaju zabawę kucharską, ale też może być idealnym rozwiązaniem dla osób bezdomnych, które mogłyby w pralniach automatycznych przyrządzić przy okazji ciepły posiłek. Na razie Sous la vie wymaga testów i dopracowania. Prototypy, które stworzono do tej pory zawierały warzywa w oliwie z oliwek i czosnku, łososia teriyaki oraz stek w ziołach. Brzmi intrygująco i apetycznie.

 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.