Kosmiczny wieżowiec – Analemma Tower

Architekci lubią iść na rekord – niektórzy stawiają na wysokość, inni na powierzchnię, ale pomysł Clouds Architecture Office jest po prostu kosmiczny.

Data publikacji: 06.04.2017

Drapacze chmur potrafią być zjawiskowe. Szczyty ukryte wśród chmur to stały element pejzażu największych metropolii na świecie. Architekci i deweloperzy, by zadbać o prestiż najnowszych inwestycji, usiłują zaimponować opinii publicznej biciem rekordów. Niestety ze względu na ograniczenia wysokości budynków w miastach, ich koncepcje mają pewne granice. Chyba, że cechuje je taki rozmach jak Clouds Architecture Office. Ich nowy koncept to prawdziwy hołd dla futuryzmu.

Analemma Tower to naprawdę imponujący projekt. Super wysoki, umieszczony w Dubaju drapacz chmur na pewno będzie zwracał uwagę. Szczególnie że najwyższe piętra mają znajdować się na wysokości 32 tys. kilometrów nad ziemią. Jak to w ogóle możliwe? Wszystko dzięki wykorzystaniu… asteroidy i współpracy z NASA. Analemma Tower ma być bowiem zawieszona w kosmosie, a mieszkańcy będą ją opuszczać skacząc ze spadochronu. Pomysł brzmi jak wyjęty z książki science fiction, ale CAO nie żartuje i do swojego konceptu podchodzi poważnie. Chcąc odwrócić zasady gry, postanowili, że najlepszym sposobem na oszczędzenie miejsca w miastach, jest wykorzystanie asteroid. Oparli się o deklarację NASA, która w 2015 potwierdziła, że wkrótce będzie można lądować na asteroidzie. Ma być to możliwe już w 2018 roku, natomiast 3 lata później, w 2021 roku zaplanowano akcję „złapania” asteroidy i jej relokację. Tutaj właśnie wkracza CAO z pomysłem na jej wykorzystanie. Ich wieża ma w sobie pomieścić naprawdę sporo, w tym apartamenty i część biurową, a także cały poziom wypełniony ogrodami, przeznaczony m.in. na uprawę pożywienia. W ich koncepcji wykorzystane zostałyby także panele słoneczne zapewniające energię, a także systemy kondensacji wody z chmur oraz zbierania deszczówki.

– Idea planetarnego design thinking, stymuluje pragnienie ekstremalnej wysokości, odosobnienia i stałej mobilności – o projekcie opowiadają architekcie z CAO. Z pewnością nie brakuje im rozmachu i wyobraźni – już wcześniej zaproponowali koncept drukowanego w 3D lodowego domu na Marsie czy kosmicznego transportu. Co prawda budowa Analemma Tower w założeniu ma być kosztowna i niezwykle skomplikowana, ale architekci wierzą, że w przyszłości takie rozwiązanie prędzej czy później zostanie zrealizowane. Mimo że w tej chwili Analemma Tower to tylko imponująca koncepcja, my jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości CAO.

 

Źródło: Dezeen / Cloudsao

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.