/hamag/assets/under-slajd-jpg-11578.jpeg

Kolacja pod wodą w Under

W restauracjach równie ważne co smak, jest odpowiednie wnętrze, które tworzy klimat knajpy. Im bardziej niezwykłe, tym lepiej. Restauracja Under z pewnością spełnia ten warunek.

Data publikacji: 17.11.2017

Najlepsze restauracje dbają o najmniejszy szczegół w swojej ofercie: zarówno jeśli idzie o menu, obsługę, jak i wnętrze. Każdy posiłek powinien być dla gości swego rodzaju niespodzianką i przeżyciem, a kelner, dekoracje czy ogólny nastrój panujący w knajpie, powinny dopełniać tego wrażenia. Nawet najsmaczniejszy obiad może bowiem stracić swój urok, jeśli obsługa jest nieuprzejma lub niekompetentna, a w środku panuje stylistyczny chaos i ścisk. Dlatego, aby stworzyć doznanie kompleksowe, restauratorzy coraz częściej zachwycają rozmachem i wyjątkową kreatywnością w tworzenia wystroju wnętrza. W ten nurt z pewnością wpisuje się niezwykły projekt studia Snøhetta: Under, pierwsza europejska restauracji podwodna.

Zaprojektowana przez studio z Oslo knajpa Under, ma zostać zatopiona niedaleko miasteczka Båly, znajdującego się w południowej Norwegii. Będzie to pierwsza w Europie restauracja znajdująca się pod wodą – do tej pory takie placówki można było spotkać w bardziej egzotycznych i dużo cieplejszych miejscach. Mimo to, norweskiej restauracji nie zabraknie klimatu i uroku, a chętnych do jej dowiedzenia może być naprawdę sporo. Ze względu na specyfikę Morza Północnego, knajpa będzie zbudowana z grubych, betonowych ścian, które będą w stanie przetrwać w niesprzyjających warunkach. Całość będzie składała się z dwóch kondygnacji – części barowej, wystającej ponad wodę, a także części restauracyjnej, skrytej w toni morskiej. I właśnie tutaj czekać będą na gości prawdziwe atrakcje, bo sala ze stolikami wyposażona będzie w ogromne okno, które pozwoli swobodnie podglądać podwodne życie.

W dodatku projektanci przewidują, że z biegiem czasu betonowe ściany zostaną pokryte przez małże, co także stworzy niezapomniany widok, a ponadto pomoże oczyścić wodę, gdyż małże doskonale filtrują ją z zanieczyszczeń. W ten sposób restauracja stanie się integralną częścią środowiska morskiego, a co więcej, będzie je wspierać. Osoby odpowiedzialne za projekt współpracują także z naukowcami nad systemem przywoływania poszczególnych ryb za pomocą dźwięków, tak by można było prezentować je gościom Under – jest to na razie jednak jeden z wielu pomysłów studia Snøhetta. Jesteśmy ciekawi ostatecznych efektów ich pracy.


 

Źródło: Dezeen / DesignBoom

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.