/hamag/assets/gdynia-slajd-jpg-10057.jpeg

Inteligentna Gdynia

Miasta w klimacie smart kojarzone są raczej z najbardziej rozwiniętymi krajami Azji lub Europy, jednak i Polska doczekała się pierwszego inteligentnego miasta.

Data publikacji: 23.06.2017

Idealne miasto? Pełne zieleni, z dobrą komunikacją i infrastrukturą przyjazną rowerzystom i pieszym. Nie bez znaczenia jest także czyste powietrze i bezpieczeństwo. Mimo że ostatni trend na filozofię slow i zieleń, namawia do powrotu do natury i celebrowania spacerów po lesie, to statystyki są nieubłagane. Coraz większy obszar naszej planety stanowią miasta – przewiduje się, że w 2050 roku będzie to aż 66%. Dlatego tak ważne jest, by nowo powstające osiedla, dzielnice i miasteczka, były budowane zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju i ekologii. Jednym słowem musimy postawić na smart cities – czyli miasta takie jak Gdynia.

Gdynia właśnie otrzymała tytuł miasta inteligentnego – i to jako pierwsze miasto w Polsce oraz Europie Wschodniej. World Council on City Data do tej pory przyznał certyfikat ISO 37120T jedynie 43 miastom na świecie – mogą się nim pochwalić między innymi Londyn, Barcelona czy Amsterdam. Dla Gdyni to naprawdę ogromne wyróżnienie, choć w pełni uzasadnione. Przyznaje się je miastom, które charakteryzują się zrównoważonym rozwojem w zakresie usług oraz jakości życia. Certyfikat jest ważny jedynie rok, więc miasta, które chcą go uzyskać i utrzymać, nie mogą spocząć na laurach. A nie jest to łatwe – badane jest aż 100 różnych wskaźników dotyczących 17 różnorodnych kategorii, takich jak edukacja, rekreacja, urbanistyka czy innowacje. W zależności od tego jak miasto zostanie ocenione za wymienione elementy, może otrzymać tytuł Miasta Inteligentnego na poziomie aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Gdynia jak na razie otrzymała certyfikat aspirujący, ale jej plany są ambitne.

– W dzisiejszym świecie podnoszenie standardów jakości życia jest bardzo ważne. Nie tylko musimy zbierać i gromadzić własne doświadczenia, ale przede wszystkim powinniśmy szukać wzorów dobrych praktyk na całym świecie i wdrażać je z myślą o naszych mieszkańcach. Miasto ma aspiracje globalne, co oznacza, że chce porównywać się z najlepszymi ośrodkami – podkreśla prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Według niego w przyszłym roku Gdynia ma szansę na brąz lub srebro. Żeby to osiągnąć, władze miasta zaczęły pracować nad poprawą i usprawnieniami tuż po otrzymaniu certyfikatu aspirującego. Ciekawe które polskie miasta jako kolejne zdobędą ten prestiżowy tytuł?

 

Źródło: Business Insider / f5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.