Gniazdko z Wi-fi

W Amsterdamie powstał nietypowy projekt wspierający postawy proekologiczne.

Data publikacji: 22.07.2016

Jak sprawić, by ludzie zaczęli świadomie podchodzić do ekologii i dbać o zmniejszenie zanieczyszczeń wokół siebie? Wiele instytucji stawia na intensywne kampanie informujące o zagrożeniach wynikających z wyniszczania środowiska. W Holandii dla odmiany użyto sprytu: chcesz darmowe wi-fi? Bądź eko.

W całym Amsterdamie na drzewach pojawiły się tajemnicze skrzynki przypominające domki dla ptaków. Z ornitologią mają jednak niewiele wspólnego. To projekt holenderskiego startupu NGO TreeWifi. Zasada jest prosta: walka z zanieczyszczonym powietrzem, dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Jeśli TreeWifi odnotuje odpowiednio niski poziom zanieczyszczeń, udostępni wokół internet za darmo na zasadzie hotspot. Dostęp do sieci zasygnalizowany jest kolorowym podświetleniem LED, zmieniając TreeWifi w swego rodzaju eko neon. To idealne połączenie ekologii i technologii. Projekt promuje wyrobienie odpowiednich, proekologicznych nawyków, jak np. rezygnację z tradycyjnych samochodów osobowych na rzecz elektrycznych lub komunikacji miejskiej i rowerów. Ma również angażować wszystkich mieszkańców w ochronę środowiska – właśnie w tym tkwi wyjątkowość TreeWifi.

Ptasie domki umieszczone na drzewach w najbardziej ruchliwych miejscach w mieście, są sympatycznym elementem przestrzeni miejskiej, ale przy okazji zbierają i monitorują też dane dotyczące składu powietrza w okolicy. Dzięki temu na bieżąco tworzona jest mapa czystości powietrza. Takie przyjazne płucom miejsca zobaczyć będzie można dzięki specjalnej aplikacji. Jeśli ktoś będzie próbował połączyć się z TreeWifi, kiedy połączenie z internetem będzie niemożliwe, na jego telefonie wyświetli się informacja o poziomie zanieczyszczenia i o tym, co może zrobić, by poprawić jakość powietrza w tym miejscu. Na razie TreeWifi pojawiło się tylko w Amsterdamie jako mieście pilotażowym, gdzie planuje się zamontowanie około 500 domków. Jeśli projekt da zadowalające efekty, a twórcy zbiorą poprzez platformę crowdfundingową odpowiednie zasoby, już wkrótce TreeWifi będą mogły pojawić się także w innych miejscowościach. Z pewnością przydałyby się w zanieczyszczonych miastach Polski, takich jak Kraków, Warszawa, Katowice czy Poznań, gdzie smog staje się coraz większym zagrożeniem.


Źródło: Mediafeed / TreeWifi

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.