Gniazdko na szybie

Ta niewielka przyssawka wiele potrafi.

Data publikacji: 03.11.2016

Coraz większe możliwości naszego sprzętu mobilnego zachwycają – smartfony czy tablety potrafią coraz więcej, a my nie wyobrażamy sobie dnia bez korzystania z telefonu. I chociaż w naszych rękach spoczywa niezwykle wszechstronne narzędzie, to ma ono jedną wadę: długość życia baterii. Intensywnie eksploatowany sprzęt nie wytrzymuje zbyt długo, a powerbanki powoli stają się gadżetem z serii must have. Jest jednak dla nich alternatywa.

Studenci z Korei Południowej wymyślili niewielkie, poręczne źródło energii, idealne dla naszego sprzętu. To zgrabna przyssawka na okno w formie gniazdka elektrycznego, która magazynuje energię słoneczną, mieści się w kieszeni i naładuje telefon komórkowy. Pomysł jest prosty i elegancki, nic więc dziwnego, że zwrócił uwagę wielu inwestorów, kiedy zaprezentowano go podczas Dubai Design Week, gdzie odwiedzający mogli podziwiać aż 135 projektów studentów z 30 różnych krajów z całego świata. Jednak projekt Kyuho Songa i Boa Oha, studentów z Samsung Art and Design Institute w Seulu, wyraźnie odciął się na tle konkurencji nie tylko pomysłem, ale i wykonaniem. Z jednej strony gadżetu zamontowano wydajne panele słoneczne, druga natomiast wyposażona jest w gniazdko. Urządzenie dzięki panelom zbiera energię słoneczną, którą potem możemy wykorzystać na naładowane telefonu, tabletu czy aparatu.

Aby w pełni naładować takie mobilne gniazdko, potrzeba od pięciu do ośmiu godzin w nasłonecznionym miejscu – zgromadzona w ten sposób energia ma wystarczyć na 10 godzin pracy urządzenia takiego jak smartfon. Jego pojemność wynosi ok. 1000 mAh. Na razie to za mało, by w pełni naładować smartfona najnowszej generacji, jednak przy coraz wydajniejszych bateriach naszych telefonów i usprawnieniach, jakie planują koreańscy studenci, wkrótce może to ulec zmianie. Szczególnie, że gadżet z pewnością znajdzie rzeszę odbiorców, szczególnie w takich miejscach, gdzie światła słonecznego nie brakuje, a jest problem z elektrycznością (plaże czy lasy). Każdy podróżnik (i nie tylko) z pewnością chętnie skorzysta z możliwości naładowania baterii w telefonie czy aparacie fotograficznym.


 

Źródło: Business Insider

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.