Gadżet poligloty

Każdy kto kocha podróże nie raz doznał z pewnością tej kłopotliwej sytuacji, kiedy znajomość językowa zawodziła i jedynym wyjściem było dogadanie się „na migi”. To już przeszłość.

Data publikacji: 27.05.2016
Wydawać by się mogło, że dziś w każdym zakątku globu uda nam się porozumieć z tubylcami po angielsku. Wystarczy jednak wyjechać w miejsce nieco mniej turystyczne niż Paryż czy Egipt, by wyobrażenia te zostały boleśnie weryfikowane. Na pomoc amatorom podróży rusza The Pilot.

Projekt Waverly Labs brzmi jak żywcem wyjęty z futurystycznego filmu sci-fi, z tą różnicą, że już wkrótce może stać się rzeczywistością. The Pilot wygląda jak niewielki, designerski aparat słuchowy. Jego możliwości są jednak imponujące – po włożeniu do ucha tłumaczy usłyszaną rozmowę w czasie rzeczywistym. Po połączeniu z aplikacją, gadżet pozwoli na tłumaczenie kilku wgranych języków: m.in. włoskiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by do początkowej puli dołączyły kolejne języki – potencjał projektu Waverly Labs jest ogromny. Już teraz firma pracuje nad rozszerzeniem translatora o hindi, języki słowiańskie czy dialekty ze wschodniej Azji. Sam pomysł był już wielokrotnie wykorzystywany w filmach, takich jak Star Trek czy Autostopem przez galaktykę. Do sklepów może trafić dzięki... romansowi.

Jeden z inżynierów Waverly Labs poznał dziewczynę z Francji. Na drodze stanęła bariera językowa, którą postanowił pokonać. Ta historia trafiła w serca internautów – w sieci możemy podziwiać już pierwsze chwile, kiedy para rozmawia za pomocą The Pilot. Film rozprzestrzenił się viralowo, a twórcy mają zapewne nadzieję, że podziała odpowiednio na wyobraźnię ewentualnych sponsorów. Projekt zostanie niedługo wystawiony na platformie crowdfundingowej – prawdopodobnie Indiegogo. Przed twórcami stoi jednak kilka problemów – możliwe, że procesory w naszych smartfonach mogą okazać się niewystarczające dla tłumaczeń symultanicznych w trybie offline, który zapowiada Waverly Labs.

Pozostaje także kwestia intonacji czy odpowiedniego akcentowania wyrazów, co może zmienić sens wypowiedzi. Jeśli firma pokona te trudności, The Pilot może okazać się przełomem. Plany z pewnością są bardzo konkretne – aparat na półki sklepowe ma trafić już we wrześniu tego roku, a jego cena będzie wynosić około 249-299 dolarów za parę lub około 129 dolarów za tzw. early bird.

Źródło: BigThink.com

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.