/hamag/assets/ero-edu-slajder-jpg-10572.jpeg

Ero.edu – szczera edukacja seksualna

Edukacja seksualna to dla wielu temat tabu – niedomówienia i tajemnice wokół seksu to spory problem naszego społeczeństwa i wyzwanie dla nauczycieli i rodziców. Poznajcie Ero.edu.

Data publikacji: 01.08.2017

O płciowości człowieka część z nas uczyła się na biologii, inni zaliczyli zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, niektórzy mieli w planie zajęć edukację seksualną. Niestety, to często za mało, by wyedukować ludzi świadomych swojego ciała, płciowości i następstw z nią związanych. Na lekcjach często brakuje wykwalifikowanych specjalistów, a półprawdy i przemilczenia sprawiają, że młodzi ludzie zaczynają współżyć opierając się na mitach, a nie faktach. A przecież jest to niezwykle ważna sfera dla człowieka, warto więc zadbać o naukę seksualności w sposób obiektywny, rzetelny i ciekawy. Takie rozwiązanie proponuje Dominika Spytek.

Ero.edu to pięknie przygotowana tablica, zawierająca podstawowe informacje z zakresu edukacji seksualnej. Dominikę Spytek, studentkę z Krakowa, zainspirowały do jej stworzenia słowa zamieszczone w „Sztuce kochania” Wisłockiej: „(…) dzieci uczą się o jajeczkowaniu, plemnikach i ciąży, i nawet mają dobre stopnie, a równocześnie w ogóle nie próbują przymierzyć tej wiedzy do siebie. Traktują naukę o człowieku i rozmnażaniu nieomalże jak naukę o kraterach na Księżycu, która nie ma nic wspólnego z ich dniem powszednim”. Spytek postanowiła oswoić tę wiedzę w przystępnej i atrakcyjnej formie, która stawiałaby na fakty oraz proste zobrazowanie tego, co skrywa nasze wnętrze.

Stworzone zostały dwie tablice z ilustracjami narządów, które można przyczepić w odpowiednie miejsce za pomocą magnesów. Do zestawów załączona jest także instrukcja z opisem wszystkich elementów. Dzięki nim można będzie poznać zarówno nazwy poszczególnych części ciała, jak i procesy w jakie są zaangażowane. Ilustracje są przyjazne i zachęcają do interakcji, w przeciwieństwie do suchych, nieciekawych opisów z podręczników do biologii. Ero.edu zostało wykonane tak, by nawet osoby konserwatywne, dla których edukacja seksualna może być tematem tabu, dostrzegły wartość takiego rozwiązania. Na razie Ero.edu to prototyp wykonany jako praca semestralna, jednak Dominika po wielu pozytywnych recenzjach wykładowców i edukatorów seksualnych, chciałaby stworzyć edycję ogólnodostępną, która mogłyby trafić do szkół czy nawet domów prywatnych.

 

Źródło: Behance / Enter the ROOM

Zobacz także

Dziecko / #News

ikea-dd-icon-jpg-13202

Nic tak nie cieszy jak uśmiech dziecka

Ile osób, tyle odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest idealny prezent na Dzień Dziecka. I nie chodzi tu o konkretny przedmiot, ale nawet o samą jego charakterystykę.

Dziecko / #Artykuł

classic-jpg-11973

Prezenty dla dziecka na gwiazdkę – top 5!

Prezenty na gwiazdkę dla dziecka – niech bawią, uczą i dają moc radości!

Dziecko / #News

women-of-nasa-classic-jpg-11672

Women of NASA – klocki dla dziewczyn

Mimo że coraz częściej krytykuje się stereotypowe podejście do zabawek, nadal funkcjonuje przeświadczenie, że lalki są dla dziewczyn, a rakiety dla chłopców. Klocki Women of NASA to prawdziwy hit!