
Empatyczny zestaw
Ten zestaw wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną nie przeniesie cię do fantastycznych światów, ale pozwoli zrozumieć, jak to jest żyć z autyzmem.
W Polsce na autyzm choruje około 30 tysięcy osób, w tym 20 tysięcy dzieci, a ich liczba rośnie. To choroba niezwykle złożona i trudno ją opisać. Osoby nią dotknięte mają zaburzony odbiór świata zewnętrznego, co może objawiać się na różne sposoby, m.in. w problemach z nawiązywaniem więzi i kontaktach z innymi. Aby osoby zdrowe mogły lepiej wczuć się w sytuację osób z autyzmem, studentka z Wielkiej Brytanii stworzyła zestaw pełen empatii.
Empathy Bridge for Autism to projekt zaliczeniowy Heeju Kim na brytyjskim Royal College of Art. Zestaw składa się z aplikacji oraz trzech specjalnie stworzonych narzędzi. Mają one pozwolić spojrzeć na świat oczami osoby dotkniętej autyzmem. Najciekawszym elementem zestawu jest sześć lizaków o nietypowych kształtach. Po włożeniu do ust mają odzwierciedlić jak trudno jest utrzymać konwersację osobom z autyzmem. Ich forma powoduje takie ułożenie języka, by prowadzenie rozmowy było skomplikowane i wymagało ogromnego skupienia. To nie wszystko. Dla pełnego efektu należy także założyć gogle do rzeczywistości rozszerzonej, które w połączeniu z aplikacją na telefon, zmieniają sposób, w jaki widzimy: ograniczają widzenie na obrzeżach, dodają na obrazie czarne plamki lub sprawiają, że widzimy podwójnie.
Jakby tego było mało, specjalne słuchawki powodują, że osobie korzystającej z zestawu załącza się wyjątkowo czuły słuch, który dodatkowo rozprasza. Wszystkie dźwięki są bowiem wzmocnione, wyolbrzymione lub zniekształcone, co symuluje sytuację, w której osoby z autyzmem mają problem z wyciszeniem hałasów i dźwięków w tle podczas rozmów z innymi. Podczas korzystania z wszystkich trzech elementów zestawu naraz, bardzo trudno jest prowadzić sensowną konwersację – wymaga to ogromnego skupienia. Heeju Kim stworzyła Emapthy Bridge for Autism, ponieważ zainspirował ją do tego brat, który od lat zmaga się z chorobą. Przez swój projekt chciała pokazać z jakimi problemami na co dzień stykają się osoby z autyzmem oraz jak bardzo wykluczeni i wyobcowani mogą czuć się w społeczeństwie. Jej zestaw jest tani i łatwy w produkcji, dzięki czemu może dotrzeć do większej ilości osób.
Źródło: Fpiec / Dalej Razem