/hamag/assets/wind-tree-slajder-jpg-8019.jpeg

Drzewa pełne energii

Alternatywne źródła energii są może przyjazne dla środowiska, ale niezbyt komponują się w miejskich krajobrazach. Czas na zmianę!

Data publikacji: 02.03.2017

Akcje sadzenia drzew mają na celu przede wszystkim ochronę natury, zazielenienie miast, a ostatnio także walkę ze złą jakością powietrza. Jednak to nie jedyne możliwości roślin. Od dziś drzewa mogą także być ekologicznym źródłem energii elektrycznej. Oczywiście nie każde drzewo poradzi sobie z tym zadaniem – tutaj musimy postawić na „Wind Tree”.

Wiatr poruszający delikatnie liśćmi drzew, to nie tylko bardzo poetycki obrazek. Ten ruch można wykorzystać, np. przekuwając go w energię elektryczną. Taka idea przyświecała twórcom „Wind Tree”, niezwykłego projektu wykorzystującego turbiny gromadzące energię elektryczną. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie forma urządzenia – wygląda ono jak drzewo pokryte liśćmi, w rzeczywistości zaś jest niczym innym jak alternatywą dla wiatraków wykorzystujących siłę wiatru. Niebanalny design nawiązujący do natury ma zachęcać władze miasta do instalacji „Wind Tree” w centrach miast. Pierwszy raz wietrzne drzewa można było podziwiać w grudniu w Paryżu, podczas konferencji dotyczącej zmian klimatycznych. „Wind Tree” wyposażone są w dziesiątki małych turbin imitujących liście, które mogą gromadzić energię nawet z najmniejszych podmuchów wiatru.

To ogromna zaleta jaką mają nad tradycyjnymi rozwiązaniami tego typu. Chociaż sami twórcy przyznają, że efektywność zwykłych wiatraków jest dużo większa, jednak w zamyśle „Wind Trees” mają być dodatkowym wsparciem tam, gdzie wiatry nie są tak silne, by generować większe ilości energii. Drzewa mają niecałe 8 metrów wysokości, a dzięki specjalnej konstrukcji turbin, mogą wykorzystać wiatr o prędkości nawet 2 metrów na sekundę. Każde drzewo wyposażone jest w 54 „liści”, które mogą wygenerować nawet 5,4 kilowatów energii. Niestety, w tej chwili cena pojedynczego drzewa jest dosyć wysoka w porównaniu z jego efektywnością – za „Wind Tree” trzeba zapłacić około 50 tys. euro. Olivier Calloud, jeden z pomysłodawców podkreśla jednak, że nie jest to jednak typowe źródło energii. „Wind Tree” to według niego sztuka, która przynosi dodatkowe korzyści i jest zaangażowana w zrównoważony rozwój. Gdy spojrzeć na sprawę w ten sposób, cena faktycznie nie wydaje się duża. Wykorzystanie rzeźb czy pomników w podobny sposób, mogłoby być bardzo ciekawe.

Źródło: Digital Trends

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.