Drugie życie jedzenia

Ile razy zdarzyło ci się wyrzucić twardą bułkę lub jabłko, które zbyt długo czekało na zjedzenie? Jest jednak sposób, by zepsute jedzenie i resztki wykorzystać ponownie.

Data publikacji: 30.01.2017

Globalnie marnujemy każdego roku 1,3 mld ton jedzenia – to niemal 1/3 produkowanej żywności. W samej Europie niepotrzebnie wyrzucamy aż 100 mln ton, a „wkład” Polski w te statystyki to 9 mln ton. To oznacza, że jesteśmy piątym na liście europejskim krajem w tej niechlubnej statystyce. Dlatego powinniśmy z większą uwagą robić zakupy oraz myśleć o wykorzystaniu jedzenia w inny sposób, np. poprzez recycling z ZERA food recycler.

Zamień resztki w nawóz – całkiem słusznie zachęcają twórcy ZERY. Jej zadanie jest bowiem bardzo łatwe: kompiluje wrzucane resztki i odpadki, zmieniając je w wartościowy nawóz, który możemy wykorzystać w ogródku czy hodowli upraw na własne potrzeby. ZERA zmniejsza objętość odpadków o 2/3 oryginalnej wielkości, a cały proces jest w pełni zautomatyzowany. By powstał uniwersalny i bogaty w składniki mineralne nawóz, wystarczy jedynie doba – po tym czasie możemy rozsypać nawóz na trawniku lub rabatkach. Taki mechanizm sprawdza się przy 3,5 kg jedzenia marnowanego w ciągu jednego tygodnia – według statystyk taka jest bowiem średnia w europejskich i amerykańskich domach. ZERĘ zaprojektowano tak, by pasowała designem do nowoczesnej kuchni: proste kształty, biel oraz drewniane wstawki wkomponują się w wiele różnych wnętrz. W środku bez problemu powinny zmieścić się odpadki z całego tygodnia, a w dodatku całym procesem możemy swobodnie zarządzać poprzez aplikację na smartfona.

W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostownika, który potrzebuje dużych nakładów pracy oraz miesięcy oczekiwania, a w dodatku nie rozwiąże problemu z resztkami z mięsa lub nabiału, Zera wymaga minimum pracy i potrafi zmienić na nawóz każdy rodzaj pożywienia. Nie zabiera też wiele miejsca, a w dodatku nie istnieje ryzyko, że kompostownik przyciągnie insekty lub dzikie zwierzęta. Recycling jedzenia to sposób, by wykorzystać odpadki w inteligentny i przyjazny środowisku sposób. Tak uzyskany nawóz charakteryzuje się wysoką jakością oraz jest łatwy w użyciu. Zera już wkrótce wejdzie do sprzedaży, a jej cena będzie zaczynać się od około 700 dolarów.

 

Źródło: Banki Żywności / Indiegogo

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.