
Dom z druku
Zwykły dom to przeszłość!
Drukowany dom z ogródkiem powoli odchodzi do lamusa. Na rynku pojawia się coraz więcej futurystycznych wizji, jak super ekologiczne Eco Capsule, domy mobilne, mieszkania budowane na wodzie lub drukowane w 3D. Do grona niesztampowych domów dołączył właśnie Urban Cabin.
8 metrów kwadratowych oraz stojąca na zewnątrz wanna. Oto wizja nowoczesnej i... tymczasowej kawalerki według holenderskiego studia projektowego DUS Architects. Minidom ich autorstwa stanął właśnie na ulicach Amsterdamu, a w dodatku jest gotowy do zamieszkania – jeśli odwiedzisz Amsterdam, możesz go nawet wynająć na noc! Co ciekawe, dom nie został zbudowany tradycyjnymi metodami – jak w przypadku wielu innych nowoczesnych projektów, do jego powstania zaangażowano technologię druku 3D. Stworzony jest ze specjalnego bio plastiku, który poddano odpowiedniej obróbce. Urban Capsule to jednak rozwiązanie tymczasowe. Architekci z DUS stworzyli dom jako wsparcie podczas katastrof naturalnych, kiedy potrzebne są szybko powstające schronienia. Kiedy budynek przestaje być potrzebny, można go ponownie poddać recyclingowi, a nawet wydrukować zupełnie nowy dom po jakimś czasie. 8 metrów kwadratowych to niewiele, nawet dla singla, jednakże na kilka lub kilkanaście nocy, to niezwykle ciekawa i przyjemna, choć minimalistyczna przestrzeń.
Wykonana z czarnego materiału, z betonowymi wstawkami, bez problemu mieści łóżko. Wokół niej zaplanowano odrobinę zieleni, zachęcającą do wypoczynku na zewnątrz. DUS Architects planują także zbudować większą wersję wydrukowanego domu, która będzie mierzyła 25 metrów kwadratowych. Architekci są bardzo zainteresowani tworzeniem tymczasowych domów, które mogą pomóc wszystkim, którzy nagle stracili dach nad głową. Powołali nawet specjalną jednostkę, tzw. 3D Living Lab, odpowiedzialną za biodegradowalne minidomy. Co prawda zewnętrzna wanna jest nieco niepraktycznym rozwiązaniem, szczególnie dla ofiar katastrof, jednak idea domu, który można szybko wydrukować, a następnie poddać recyklingowi, jest bardzo ciekawa. Technologie, które przy okazji opracowali Holendrzy, mogą być faktycznie przydatne w pracach nad samowystarczalnymi i ergonomicznymi schronieniami. I chociaż Ci, którzy mieszkali w akademikach mogą twierdzić, że mieszkanie na 8 metrach kwadratowych nie jest niczym niezwykłym, to trzeba przyznać, że piękne wykończenia i design Urban Cabin, mimo wszystko robią wrażenie.
Źródło: whatdesigncando.com / dezeen