Dom rowerzysty

Chciałbyś tu zamieszkać?

Data publikacji: 09.09.2016

Hala garażowa lub najlepiej garaż wolnostojący, podjazd, brama na pilota, miejsca parkingowe przed blokiem. Szukając mieszkania, często patrzymy na udogodnienia dla kierowców – w końcu bez auta ani rusz. Co jednak w przypadku, gdy zamiast auta stawiasz na rower? Prawdopodobnie czekają cię problemy ze znalezieniem dla niego miejsca oraz żmudne oczekiwanie na pustą windę. Chyba, że mieszkasz w Szwecji.

W Malmo powstaje właśnie apartamentowiec z myślą o rowerzystach. To specjalny projekt studia Hauschild + Siegel. Trzeba przyznać, że popuścili oni wodzę fantazji, by stworzyć miejsce z marzeń każdego cyklisty. Zważywszy na to, że coraz więcej osób stawia na dwa kółka przemieszczając się po mieście, ich projekt może wkrótce zostać skopiowany także w innych miastach i krajach. Jak architekci zamienili garaże na przestrzeń prorowerową? Po pierwsze zidentyfikowali największe bolączki cyklistów: przechowywanie roweru i przemieszczanie go po budynku. Dzięki temu tzw. Cykelhuset (czyli dom rowerów) może pochwalić się o wiele szerszymi windami, do których bez problemu zmieści się zarówno pasażer jak i rower. W dodatku będą otwierane z obu stron – koniec z kłopotliwym wycofywaniem tyłem i obracaniem jednośladu. Architekci zaplanowali cały design tak, by każdy mógł z rowerem swobodnie wjechać nie tylko do budynku, ale też do mieszkania.

Jeśli wiózłby zakupy, mógłby podjechać nawet pod drzwi lodówki – podkreśla Cord Siegel, jeden z architektów odpowiedzialnych za niezwykły budynek. Rowerowe stojaki i parkingi zostały zaplanowane przed każdym apartamentem, przed budynkiem, a także w podziemnej hali. Mieszkańcy zachęcani będą do robienia zakupów rowerem lub online. Po to właśnie zaplanowano wyposażenie budynku w wypożyczalnię rowerów o większej ładowności typu cargo, by z łatwością zabrać ze sobą większe zakupy czy torby. Natomiast skrzynki pocztowe zostały znacząco zwiększone, by pomieścić rzeczy zamówione w sieci. Dla wymagających będzie istniała też możliwość wykupienia abonamentu w pobliskim serwisie rowerowym, który zajmie się naprawą oraz konserwacją sprzętu lokatorów Cykelhuset. Sam budynek jest nowoczesny i znajduje się w ścisłym centrum, dzięki czemu rowerzyści mają wszędzie blisko. Brzmi jak raj?

 

Źródło: Techrunch / RoboticTrends

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.