/hamag/assets/roof-slajd-jpg-7200.jpeg

Dachy inaczej

By stworzyć innowacyjny projekt, nie trzeba angażować najnowszych technologii. Studio Projektowe BMDesign udowodniło to dzięki Concave Roof.

Data publikacji: 12.01.2017

Dostęp do wody to w niektórych miejscach luksus. Jej niedobór to coraz większe zagrożenie, szczególnie w takich miejscach jak Sudan, Iran czy Damaszek, którego 4-milionowa populacja znalazła się w krytycznej sytuacji jeśli idzie o zasoby wody pitnej. Dlatego tak ważne są rozwiązania, które pozwalają w inteligentny sposób ją uzyskać. BMDesign Studio stawia na design.

Zaprojektowane przez nich dachy wyglądają zupełnie inaczej niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – przypominają gigantyczne lejki lub miski umieszczone na szczytach budynków. To nietypowe rozwiązanie ma pomóc w walce z suszą, tam gdzie o każdą kroplę wody trzeba walczyć. Odwrócone dachy to prosty sposób, by łatwo wykorzystać deszczówkę, która w normalnych warunkach szybko wyparowuje w gorącym słońcu. Concave Roof pozwala ją „wyłapać”, dzięki czemu spływa ona do specjalnych pojemników wbudowanych między budynki, co może stanowić naturalną alternatywę dla klimatyzacji. Dodatkowo ogromne misy mają dawać cień mieszkańcom. Architekci wpadli na pomysł Concave Roof, tworząc projekt szkoły w Iranie. Według nich ten system może zapewnić szkole dodatkowych 28 metrów sześciennych wody, co nie jest bez znaczenia w surowym irańskim klimacie. W dodatku system lejkowatych dachów może być swobodnie przeniesiony na inne placówki w krajach o gorącym klimacie z utrudnionym dostępem do wody. Poza innowacyjnymi dachami, projekt wzbogacono też o „wieże wiatrowe”, które wyposażone są w wąskie otwory, działające jak prosta klimatyzacja i pomagające w kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniach.

– Dzięki Concave Roof nawet kilka kropel deszczu może spłynąć z dachu i powoli zapełniać zbiornik wody zanim ta wyparuje – tłumaczy BMDesign. Taka oszczędność jest niezbędna – jeziora i zbiorniki wodne w Iranie zanikają, aż 65% powierzchni kraju charakteryzuje się jałowym krajobrazem. W związku z tym coraz więcej rolników traci pracę i przenosi się do miast. Inteligentne budownictwo, takie jak Concave Roof, może pomóc miejscowej ludności w przystosowaniu się do radykalnych zmian klimatycznych, jakie obserwuje się na całym świecie.

 

Źródło: Dezeen / tree hugger

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.