/hamag/assets/powerwall-slader-1-jpg-6036.jpeg

Dach pełen słońca

Elon Musk znów zaskakuje. Tym razem, będzie to...

Data publikacji: 13.11.2016

Ostatnio wszystko jest smart: telefony, zegarki, budziki, a nawet domy! Inteligentne mieszkania przestają dziwić. Ich wnętrza wypakowane są najnowszą technologią, która ma uprzyjemniać nam życie. Zdalnie sterowane sprzęty, systemy alarmowe, czy ukryte przełączniki to przyszłość domów i mieszkań. A co z zewnętrzem? Elon Musk już się tym zajął. Na swój celownik wziął dachówki.

Elon Musk, innowator i pomysłodawca takich projektów jak PayPal czy Tesla, nie narzeka na brak pomysłów. Pragnie zrewolucjonizować sposób, w jaki każdy z nas może czerpać z energii słonecznej w swoim domu. Panele słoneczne, jakkolwiek przydatne, często potrafią zepsuć bryłę budynku. To ma się zmienić. Ogniwa solarne zaprojektowane przez Muska, mają być bowiem umieszczone w innowacyjnych dachówkach. Z wyglądu przypominają te tradycyjne, jednak ich potencjał jest naprawdę spory. Dachówki są kompatybilne z urządzeniem Powerwall II, który pomaga wykorzystać energię słoneczną w naszych domach, np. by oświetlić je wieczorami. Dach solarny składać się ma się z unikalnych szklanych płytek wyposażonych w wydajne ogniwa fotowoltaiczne, które dzięki różnorodnemu designowi łatwo będzie dopasować do stylistyki budynku. Jak obiecuje Musk, w połączeniu z Tesla Powerwall, dach solarny może zasilać cały dom w stuprocentową energię odnawialną. A co istotne, system Tesli ma być o wiele tańszy od tradycyjnych paneli słonecznych.

Zestawy są przy tym wyjątkowo wytrzymałe – specjalne dachówki solarne mogą przetrwać od 2 do 3 razy dłużej niż zwykłe, jest także mniejsza szansa, że rozbiją się przy upadku z wysokości. Sam Powerwall, czyli akumulator z wbudowanym falownikiem o pojemności 14 kWh, kosztować ma około 5.500, co jak na taki sprzęt jest całkiem niezłą ofertą. Musk pokłada wiele nadziei w swoim nowym projekcie – przewiduje, że urządzeń Powerwall sprzeda więcej, niż aut, a ich wysyłka ma ruszyć już w grudniu tego roku, natomiast dachówki solarne mają trafić do sprzedaży w pierwszej połowie 2017 roku. Trzeba przyznać, że założyciel Tesli nie poprzestaje na laurach i lubi zaskakiwać. Solarne dachówki prezentują się ciekawie, szkoda tylko, że w Polsce aktualnie mamy deficyt słońca...


Źródło: Electrec

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.