Czasem słońce, czasem deszcz

Mapa pokaże Ci co zwiedzać, w zależności od pogody.

Data publikacji: 15.07.2016

Miłośnicy zwiedzania nie raz musieli zrezygnować z ambitnych planów z powodu niesprzyjającej aury. Gwałtowna ulewa lub fala upałów potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowaną trasę turystyczną. Dlatego właśnie powstała mapa, która pod wpływem pogody, poleci odpowiednią atrakcję czy miejsce.

Projektantka Camilla Hempleman pochodzi z miejscowości Bath, którą każdego roku odwiedza ponad 4 miliony osób, a do tego zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obserwując turystów zauważyła, że wielu z nich jest nieprzygotowanych do zwiedzania, gdy gwałtownie zmienia się pogoda. Zamiast zrewidować plany i poznać inne zakątki miasta, przesiadywali oni w galeriach handlowych lub kawiarniach. A ponieważ Bath ma wiele do zaoferowania niezależnie od aury za oknem, Hempleman stworzyła Bath °C Thermo Colour Map, czyli mapę, która reagując na warunki atmosferyczne, zaproponuje warte odwiedzenia miejsca.

Bath °C dzięki użyciu termoaktywnych materiałów i najnowszej technologii druku, zmienia się w zależności od pogody. Dostępne są trzy różne „tryby”: deszczowa, poniżej 15°C oraz 25-30°C. Gdy mapa wykryje deszcz, na jej powierzchni podkreślone zostają atrakcje „pod dachem”, np. galerie i muzea. Gdy natomiast pogoda dopisuje i termometry pokazują powyżej 25°C, uwidaczniają się miejsca, gdzie łatwo o ochłodę, np. baseny czy jeziorka. Co ciekawe, mapa jest także odporna wodę oraz zgniatanie, co jest wyjątkowo wygodnie i nie wymaga żmudnego składania, jak w przypadku papierowych map. Wszystko dzięki materiałowi zwanemu Tyvekiem, który stosowany jest m.in. przy produkcji odzieży ochronnej.

Dzięki temu Bath °C łatwo zrolować i wrzucić do plecaka. Sama mapa została natomiast nadrukowana termoaktywnym tuszem oraz ozdobiona ręcznymi ilustracjami, które pojawiają się w określonych temperaturach. Taka mapa jest idealna na angielską pogodę i mimo że miał to być jedynie jeden z projektów na uczelnię, Hempleman myśli o komercjalizacji projektu. Z pewnością turyści odwiedzający miasta, także polskie, gdzie pogoda bywa kapryśna, z przyjemnością skorzystaliby z inteligentnej mapy.


Źródło: Gizmag

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.