City Tree, zielone ściany

Jak walczyć ze smogiem? Zielenią! Co jednak w przypadku, kiedy w mieście nie ma miejsca na park lub nawet zasadzenie kilku drzew? Zobaczcie City Tree!

Data publikacji: 31.08.2017

Chociaż latem problem smogu nie jest tak alarmujący jak zimą, to władze miast powinny cały rok dbać o to, by poprawić jakość powietrza. WHO alarmuje, że jego zanieczyszczenia z roku na rok będą powodowały coraz więcej zgonów oraz zachorowań, szczególnie na terenach miejskich, które już w 2050 będą stanowiły nawet 2/3 naszej planety. Co zatem możemy z tym zrobić? Stawiać na technologie i rozwiązania produkujące mniej zanieczyszczeń, a także oczyszczające powietrze. Tu sprzymierzeńcem mogą być rośliny. Tylko czy w miastach znajdzie się na nie miejsce?

Tam, gdzie biurowce i drogi zabrały wolną przestrzeń dla parków i drzew, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z City Tree. To ciekawe rozwiązanie, które zastąpi aż 275 zwykłych drzew posadzonych w przestrzeni miejskiej i to zajmując szerokość dwóch ławek parkowych. W jaki sposób? To nowoczesna i przyjazna środowisku ściana z... mchu. Wystarczy, aby zastąpić spory park i oczyścić powietrze z kurzu, gazów ozonowych czy dwutlenku azotu. To oznacza redukcję zanieczyszczeń aż o 30% w promieniu 50 metrów od instalacji. A przy tym City Tree nie wymaga specjalnej pielęgnacji – wystarczy deszczówka. Poza dbaniem o jakość powietrza, niezwykły projekt wyposażono także w panele słoneczne, które magazynują przyjazną środowisku energię. Dostępne są dwie wersje ściany – ze stylowymi ławkami lub bez. Cena tej 40-metrowej instalacji to jednak aż 25 tys. dolarów.

Mimo sporego kosztu, wiele miast decyduje się na takie rozwiązanie – City Tree stanęło w Brukseli, Paryżu czy Oslo. Green City Solutions, firma odpowiedzialna za projekt, wygrała w 2016 roku Smogathon, czyli konkurs na rozwiązania walczące z zanieczyszczeniami powietrza. Dzięki nagrodzie przedsiębiorstwo planuje stworzyć tańsze wersje City Tree, np. mech zamontowany na specjalnych panelach umieszczanych na wiatach autobusowych. Na ten cel zamierzają przeznaczyć aż 100 tys. złotych. Także polskie miasta interesują się wykorzystaniem City Tree w swojej przestrzeni, jednak nie podjęto jeszcze decyzji czy ściana z mchu zawita do któregoś z nich. My nie mielibyśmy nic przeciwko.


 

Źródło: CNN / Globenergia

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.