
Budynek, który porusza
Architektura jest raczej sztuką statyczną – mimo to w Chinach powstał budynek, który jest prawdziwym spektaklem dla oczu.
Budynki porośnięte zielenią, mające własny mikroklimat oraz specyficzną faunę i florę, ogromne drapacze chmur o kształtach niczym z marzeń sennych, biurowce, które zaskakują najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi – architektura w Chinach to temat rzeka, a miejscowi projektanci prześcigają się w pomysłach, które zmieniają sposób myślenia o przestrzeni wokół nas.
Za każdym razem kiedy myślimy już, że ciężko będzie nas zaskoczyć, pojawia się kolejny projekt, który przewraca nasze doświadczenie do góry nogami. Centrum Finansowe Bund w Szanghaju udowadnia, że budynek zmiennym jest. Aż dwa studia projektowe są odpowiedzialne za najnowszy projekt w biznesowej dzielnicy Szanghaju. Prestiżowe i wyjątkowo kreatywne Foster + Partners oraz Heatherwick Studio stworzyły wspólnie koncept, który można opisać jedynie jako widowisko. Ich projekt Centrum Finansowego będzie z zewnątrz wyglądał niczym ruchoma kurtyna teatralna, stworzona z industrialnych prętów. Wizualizacje, które pokazali architekci są naprawdę imponujące. Jak sami twierdzą w ten sposób stworzyli nową jakość, która łączy tradycję i nowoczesność.
– W tej chwili ambicją Chińczyków jest to, by zamiast duplikowania innych pomysłów, szukać własnych sposobów, by łączyć unikalną chińską tradycję, krajobraz i architekturę – podkreśla zaangażowany w projektowanie Centrum Finansowego Thomas Heatherwick. Budynek nowego centrum jest o tyle ważny, że znajduje się on w ścisłym sercu historycznej części Szanghaju – wiadomo było więc, że tradycyjne i oklepane rozwiązania nie mogą mieć w tym przypadku miejsca. Stąd nawiązanie do tradycyjnego chińskiego teatru dzięki imitacji unoszącej się kurtyny. Konstrukcja została wykonana m.in. ze specjalnych tub z brązu, które ułożone zostały w trzech warstwach. Są one ruchome i mogą się przesuwać, by odsłaniać poszczególne części budynku, np. okna i balkony. Dzięki wykończeniom z brązu, gmach centrum, mimo nowoczesnej formy, doskonale komponuje się z zabytkową częścią miasta. Budynek to tylko fragment większego kompleksu składającego się z 8 budynków zajmujących ponad 400 tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki dodaniu do brązu elementów konstrukcyjnych ze szkła i białego granitu, całość pozostaje lekka i nie przytłacza pięknej okolicy. Trzeba przyznać, że władze Szanghaju mają rozmach i dobry gust – takie ingerencje w zabytkowe części miasta są jak najbardziej na tak! Czekamy na podobne pomysły w Polsce.
Źródło: Dezeen / Exumag