/hamag/assets/bikini-slajder-960-jpg-3502.jpeg

Bikini w służbie ekologii

Dzięki Sponge, aby walczyć z zanieczyszczeniem wody, wystarczy założyć bikini.

Data publikacji: 15.07.2016

Druk 3D wyznacza nowe ścieżki i trendy technologiczne, które zdumiewają. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku bikini Sponge, stroju kąpielowego, który pozwala oczyścić wodę, z którą ma kontakt.

Zanieczyszczenie mórz to poważny problem – do 2050 roku samego plastiku ma być w morzach więcej niż ryb! Poza śmieciami wodom zagrażają też zanieczyszczenia przemysłowe lub organiczne, które mogą prowadzić do wymarcia wielu gatunków zwierząt i roślin w oceanach, jeziorach i rzekach. Mihri Ozakan chce walczyć o czystą wodę za pomocą bikini. Jej projekt trafił już do biura patentowego i może zrewolucjonizować mariaż mody i ekologii. Już teraz zdobywa nagrody – m.in. 1 miejsce w konkursie Reshape15 w dziedzinie Wearables. Sponge, bo tak nazywa się produkt opracowany przez profesor elektrotechniki, to specjalny materiał, stworzony z cukrów prostych.

Sponge jest niezwykle lekki, elastyczny i pochłania wszelkie substancje poza samą wodą. Jest w stanie oczyścić wodę w której zostaje zanurzony – przefiltruje nawet do 25 razy więcej wody, niż sam waży, a sam proces można powtórzyć do 20 razy. Oran Carbajo z zespołu projektowego Pinar Guvenc, który zetknął się z projektem Ozakan, postanowił, że doskonale nadaje się on do produkcji ekologicznego bikini. Zaprojektował więc kostium kąpielowy o ciekawej formie i jeszcze bardziej interesujących właściwościach. Strój jest bowiem wydrukowany za pomocą druku 3D z elastomeru i wypełniony Sponge.

Intencją Ozakan jest, by docelowo każdy mógł swobodnie wydrukować kostium w domu. Nie jest to tylko marzenie – Sponge jest niezwykle ekonomiczny w produkcji i tani, dzięki czemu jego zakup nie jest kłopotliwy. Wyprodukowanie 1 grama Sponge to koszt jedynie 15 centów. Problemem może okazać się natomiast jego czyszczenie: aby usunąć pochłonięte zanieczyszczenia, trzeba go podgrzać do 100 stopni Celsjusza. Jednak sama idea jest niezwykle ciekawa – trend na ekologiczne wearables nie zwalnia i chociaż Sponge nie jest w stanie zniwelować zniszczeń, jakie codzienne dokonywane są w morzach i oceanach, to może pomóc w zmianie świadomości oraz wesprzeć działania na rzecz ochrony środowiska. Być może już za kilka lat, Sponge pojawi się na naszych plażach.


Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.