Balansując nad przepaścią

Tylko nie patrz w dół!

Data publikacji: 26.09.2016

Zawroty głowy, duszności, a nawet ataki paniki. Osoby z lękiem wysokości wiedzą, że nawet niewinne wychylenie się z balkonu, może mieć nieprzyjemne skutki. Szczególnie, że jest to jedna z najpopularniejszych fobii na świecie – cierpi na nią nawet 5% społeczeństwa. Te osoby powinny dwa razy zastanowić się zanim odwiedzą niezwykły most, który właśnie otwarto dla zwiedzających w Wielkim Kanionie w chińskim Parku Narodowym Zhangjiajie.

430 metrów długości, 6 metrów szerokości i 300 metrów nad ziemią. Oto podstawowe fakty na temat nowej atrakcji turystycznej z Chin. Na moście może spacerować jednocześnie do 800 osób, co jest nie lada osiągnięciem, bo wykonano go ze... szkła. Szklany most w Chinach jest równie piękny co przerażający dla tych, którzy czują się nieswojo na wysokościach. Nawet ci, którzy normalnie nie boją się wysokogórskich wspinaczek czy spoglądania z wież widokowych, mogą poczuć jak kolana im miękną, podczas wędrówki po przeszklonym moście. Architekci odpowiedzialni za projekt zapewniają jednak, że jest on całkowicie bezpieczny. Zbudowano go z 99 paneli wykonanych ze specjalnego potrójnego szkła hartowanego o grubości 2,7 cm. Koszt niecodziennej budowli jest równie imponujący co jego konstrukcja: 3,4 miliona dolarów. Haim Dotan, czuwający nad projektem twierdzi, że to najdłuższy i najwyżej zawieszony most ze szkła. Z pewnością budzi on zainteresowanie turystów i fotografów, a także par młodych, które zakochały się w widokach jakie roztaczają się z mostu i już tłumnie przybywają na sesje ślubne i zaręczynowe. Most może przyciągnąć też amatorów skoków na bungee – już odbył się pierwszy, inauguracyjny skok, ale śmiałków na kolejne nie brakuje. Skąd pomysł na nietypowy budulec mostu z Zhangjiajie?

– To Most Odważnych Serc – twierdzi Dotan. – Pozwala poczuć się zawieszonym między niebem, a ziemią niczym ptak w locie – dodaje poetycko. Jego zamiarem było umożliwienie podziwiania piękna Kanionu w jak najdoskonalszej formie, bez przysłaniających widoków elementów mostu. Szkło pozwala na nieograniczoną niczym panoramą, a w dodatku sprawia, że przejście nad Kanionem jest nie lada przeżyciem. Trzeba przyznać, że relacje z pierwszych wędrówek po Moście Odważnych Serc robią wrażenie, choć z pewnością wymagają nerwów ze stali.


 

 

Źródło: Dezeen / BBC

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.