Azjatyckie klimaty w Ikea

Piet Hein Eek zaprojektował dla Ikea kolekcję inspirowaną rzemiosłem z Dalekiego Wschodu.

Data publikacji: 08.07.2016
Batik, rattan, bambus. To one królują w nowej kolekcji Ikea, zaprojektowanej przez duńskiego designera, Pieta Heina Eeka. Znany z projektów tworzonych ze ścinek i resztek oraz stosowania niesztampowych materiałów, tym razem zaprojektował egzotyczną kolekcję, pełną naturalnych faktur i barwnych tkanin.

Ikea coraz częściej stawia na świadomy design i zrównoważony rozwój w swoich produktach. Nie dziwi zatem, że do kolejnej współpracy zaprosiła znanego z podobnego podejścia projektanta, Pieta Heina Eeka. Chociaż do tej pory tworzył on raczej unikalne produkty, o niepowtarzalnych formach, to jego kolaboracja z Ikeą i postawienie na masową produkcję dało bardzo ciekawe efekty. Nowa kolekcja od Ikea będzie mocno inspirowana Indonezją i Wietnamem, zobaczymy więc barwne, batikowe tkaniny i obicia, a także gięte meble z rattanu czy bambusa oraz akcesoria i dodatki z trawy morskiej, czy hiacynta wodnego. Na pewno pojawią się gięte bambusowe krzesła i fotele, a także klimatyczne kosze plecione z trawy i ażurowe, ceramika oraz lekkie lampy, tworzące orientalną atmosferę.

– Zawsze myślę, że współpraca ma sens tylko z ludźmi, których lubisz. Niezbędne jest zrozumienie jakie łączy zespół, równie ważny jest także fakt, że współpraca powinna dodać nowe możliwości. Tak było z Ikea – o wspólnym projekcie opowiada Piet Hein Eek. Mimo, że kolekcja jest masowa, to zespół zajmujący się jej wdrożeniem, starał się by maksymalnie odtworzyć wrażenie rzemiosła z Dalekiego Wschodu i połączyć je z jakością i pietyzmem wykonania. Wymagało to badań nad indonezyjskim i wietnamskim rękodziełem, jednak efekty są naprawdę bliskie oryginałowi.

Jak podkreślił projektant, jego podejście do tworzenia pozostało niezmienne, zmieniła się jedynie skala produkcji. Kolekcja JASSA będzie limitowana i pojawi się jedynie w wybranych sklepach w marcu 2017 roku. Wiadomo jednak, że nie będzie to jednorazowa współpraca, lecz w kolejnych latach korporacja będzie korzystać z porad oraz pomysłów projektanta. Kolaboracja jest także zapowiedzią zmian jakich chce dokonać Ikea w swoim wizerunku sklepu z tanim designem. W swojej komunikacji chcą dać klientom zaskakujące propozycje w codziennych wnętrzach.

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.