/hamag/assets/autobus-slajder-960-jpg-3675.jpeg

Autobus przyszłości

W Chinach trwają testy nad nowoczesnym autobusem, który porusza się nad jadącymi samochodami.

Data publikacji: 22.07.2016

Przypomina gigantyczną szklaną gąsienicę, przemykającą po drogach tuż nad zakorkowanymi ulicami. To nie fantastyczny projekt z przyszłości, ale najnowocześniejszy autobus, który właśnie testowany jest w Chinach. Land Airbus może wkrótce stać się alternatywą dla tramwaju i metra.

60 metrów długości, 8 metrów szerokości i do 1400 osób na pokładzie, czyli ekwiwalent 40 tradycyjnych autobusów w jednym pojeździe. Prędkość? Do 60 km/h. Oto liczby, które mówią same za siebie, jednak to nie one zrobiły największe wrażenie na osobach, które miały okazje zobaczyć prototyp. To sposób poruszania Land Airbusa budzi największe emocje – ma on przemieszczać się na szynach montowanych standardowo na poboczach dróg. Dzięki specyficznej budowie, autobus będzie oparty na wysokim łuku, co pozwoli autom na swobodne poruszanie się... pod autobusem. To niecodzienna innowacja, która pozwoli wynieść transport publiczny na zupełnie nowy poziom i przy okazji uniknąć korków, a dzięki swojej pojemności zniweluje także ilość aut na drogach.

Oczywiście Land Airbus ma być przyjazny środowisku: napędzany prądem, będzie oszczędny i ekologiczny, a także o 84% tańszy w utrzymaniu od metra. To świetna wiadomość dla Chińczyków, którzy cierpią z powodu ogromnych zanieczyszczeń generowanych przez spaliny. Land Airbus ma być też o wiele łatwiej implementowany do miast – wykorzystywać będzie bowiem gotową infrastrukturę i nie będzie wymagać specjalnych torów, jak to ma miejsce w przypadku tramwajów oraz kolei. Za projektem stoją chińskie firmy Transit Explore Bus oraz Shenzen Hashi Future Parking Equipment, które intensywnie pracują nad testami oraz stworzeniem w pełni sprawnego, komercyjnego produktu. Zapewniają, że ich projekt jest nie tylko oszczędny, ale też o wiele bezpieczniejszy niż metro. Problem stanowi konieczność stworzenia pojazdu na tyle elastycznego, by bez problemu mógł poruszać się nawet po bardzo ostrych zakrętach – to stworzenie specjalnych przegubów co kilka metrów, znanych z tradycyjnych autobusów. Testy mają trwać cały lipiec i sierpień, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niedługo Chiny mogą znaleźć skuteczny sposób na walkę z największymi problemami wielkich metropolii: korkami i spalinami.

Źródło: Fox News / Core 77

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.