Autobus pełen zieleni

Lato w komunikacji miejskiej kojarzy się wam ze ściskiem, falami gorąca oraz intensywnością zapachów? W tym autobusie poczujecie się jak w dżungli.

Data publikacji: 20.06.2017

Gdy temperatury rosną, każdy, kto spędza lato w mieście marzy o tym, by chociaż na chwilę wyrwać się z miejskiego skwaru i betonowych płyt i zaczerpnąć świeżego powietrza, pójść do lasu czy chociażby posiedzieć na łące. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na urlop, dlatego parki będące ostojami miejskiej zieleni, przeistaczają się w prawdziwe centra letniego życia towarzyskiego. Inni szukając zieleni, aranżują swoje balkony i ogrody, tak by przypominały tropikalne dżungle. Chiny poszły o krok dalej – bujną roślinność w stolicy Państwa Środka zaproszono do... komunikacji miejskiej.

Zielony autobus to niezwykle przyjemny i tropikalny efekt współpracy projektanta Xiao Qing-Yang oraz florysty Alfie Lina, którzy odmienili pojazd nie do poznania. Autobus nr 203 został całkowicie wypełniony orientalnymi kwiatami, m.in. orchideami, liliami oraz paprociami. Z kolei siedzenia wyłożono miękkim mchem. Wszystkie te rośliny są charakterystyczne dla okolicznego klimatu – w ten sposób zaproszono lokalną florę do miasta. Artyści uważają, że stolica Chin cierpi stanowczo na deficyt terenów zielonych, a ich autobus to po prostu nietypowy sposób, by to zmienić. Lin stworzył swoją instalację tak, by kwiaty wydzielały piękny naturalny zapach i przyciągały wzrok intensywną, soczystą zielenią. Jego celem było poprawienie nastroju mieszkańcom i zachęcenie ich do częstszych kontaktów z naturą.

To ogromna różnica w porównaniu do smutnych wnętrz komunikacji miejskiej i szkodliwego smogu, z jakim zazwyczaj mają do czynienia mieszkańcy Tajpeju. Autobusem można było za darmo podróżować pod koniec maja – jego trasa prowadziła poprzez największe atrakcje stolicy, ale korzystali z niego także mieszkańcy. Autobus mógł zabrać do 20 pasażerów i zazwyczaj był całkowicie zapełniony. Pomysł na tyle przypadł im do gustu, ze chętnie korzystaliby z tej mobilnej dżungli na stałe. Wcale im się nie dziwimy! Z chęcią zobaczylibyśmy wakacyjne autobusy i tramwaje wypełnione polnymi kwiatami i zielenią. Szczególnie, że takie wnętrze zachęca do odprężenia, zwolnienia tempa i rozmów ze współpasażerami – tak przynajmniej twierdzą Chińczycy.

 

Źródło: Phys.org / F5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.