
Afryka w sercu Polski
Kolejne polskie projekty coraz częściej zdobywają uznanie za granicą oraz otrzymują liczne nagrody. Tym razem doceniono skrawek Afryki ukryty we Wrocławiu.
Jeden z największych ogrodów zoologicznych mieści się w Columbus – żyje tam aż 793 różnych gatunków zwierząt na ponad 230 hektarach. Londyn z kolei może pochwalić się najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie, funkcjonującym od 1828 roku. Jednak żadne z nich nie zachwyca designem tak jak Afrykarium we Wrocławiu. Zostało ono właśnie okrzyknięte najlepszym tego typu obiektem w Europie i otrzymało tytuł zoologicznego cudu świata.
Prowadzenie ogrodu zoologicznego to niełatwy biznes. Zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom, które przy okazji byłyby atrakcyjne dla zwiedzających, może stanowić problem. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę portal ZOOMoments, który właśnie opublikował listę siedmiu zoologicznych cudów świata – czwartą pozycję zajmujące wrocławskie Afrykarium. Przy rankingu brano pod uwagę zarówno wygląd wybiegów lub wystaw, ich wartość dla zwiedzających, możliwość interakcji, a także przystosowanie całości dla zwierząt. Nie mniej ważny był też aspekt finansowy – ZOOMoments zauważyło, że zbyt często ogrody zoologiczne nie liczą się z kosztami, więc portal chce promować połączenie pieczołowitej opieki nad zwierzętami oraz biznesu. Te założenia doskonale spełniło Afrykarium z Wrocławia.
Doceniono przede wszystkim nowoczesny design, a także różnorodność prezentowanych gatunków. Nie bez znaczenia była też kwota inwestycji, która jest imponująca jak na Europę Wschodnią – wystawa kosztowała bowiem 48 mln euro. Jest to duże wyróżnienie, bowiem na liście znalazły się ogrody zoologiczne o światowej sławie. Afrykarium wybudowane w 2014 roku nie jest co prawda tak rozpoznawalne jak one, ale stanowi doskonały przykład zoo przyszłości. Znajdziemy tam reprezentację aż 5 różnych afrykańskich biotopów: Morza Czerwonego, nadbrzeża Nilu, lasu tropikalnego w Kongo, Kanału Mozambickiego i wybrzeża Namibii, a w nich krokodyle, pingwiny, góralki, antylopy dikdik czy rekiny. Ciekawostką jest także formikarium czyli terrarium dla mrówek żniwiarek. To niezwykłe miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób zauroczonych fauną i florą Czarnego Lądu. Bilety do Afrykarium kosztują od 30 do 45 pln.
Źródło: ZOOMoments / VisitWroclaw