/hamag/assets/otwarcie-jpg-8899.jpeg

Lagom – filozofia środka

Lagom to filozofia, dzięki której mamy nauczyć się żyć rozsądnie i umiarkowanie, ale jednocześnie komfortowo i szczęśliwie.

Data publikacji: 28.04.2017

A gdyby tak zapomnieć o kuszących promocjach i kolejnej parze butów? Gdyby tak zapomnieć o wiecznym „chcieć” i przerzucić się na radosne „być”, tu i teraz? Jeśli dla niektórych nazwanie tego stanu rzeczy okaże się pomocne, to czemu nie promować stylu życia nowym, chyba już modnym określeniem „lagom”.

Lagom po szwedzku znaczy umiarkowany. Z jednej strony stanowi zwykłe stwierdzenie. Można na przykład na pytanie o spotkanie w pracy odpowiedzieć, że było lagom, z drugiej strony oznacza coś więcej, filozofię życia. Podczas gdy hygge skupiało się na tworzeniu sielskiej atmosfery w domu i wśród przyjaciół, lagom lansuje nieco inne podejście do tematu. Co dokładnie? Czyścimy przestrzeń wokół siebie, zamiast przytulnych poduch, koców i niezliczonej ilości świec wybieramy klimat nieco bardziej minimalistyczny. Bo lagom to ani nie za dużo, ani nie za mało, czyli w sam raz. Skromne, proste życie w zgodzie z naturą, dalekie od wybujałego konsumpcjonizmu, którego tak pełno w naszej codzienności. Hygge odnosiło się raczej do chwili, lagom to bardziej styl bycia, budowany na pielęgnowaniu fundamentalnych wartości. To proste, bierzemy tyle ile tak naprawdę nam potrzeba, nic ponadto.

Wiele osób na pewno oburzy się na takie ciągłe nazywanie, określanie modnymi słówkami tego, co każdy z nas gdzieś tam wie i czuje. Tym razem do umiarkowanego podejścia do zakupów, minimalizmu i oszczędnego trybu życia dorabia się specjalną etykietkę. Z jednej strony może się to wydawać niemądre, po prostu, z drugiej zaś, jeśli to taki zrównoważony trend niosący pozytywne zmiany, to dlaczego go nie lansować? Choć już wiele marek zrobiło z niego użytek marketingowy, to warto podejść do tematu rozsądnie, czyli lagom. Firmy produkujące ecoodzież i kosmetyki naturalne w pełni zsolidaryzowały się ze szwedzką tendencją. Ikea zaprezentowała projekt "Living Lagom", pokazując, że bycie eko może być osiągalne dla każdego. Bo trzeba wiedzieć, że lagom mocno opiera się na idei życia z poszanowaniem natury.

Oszczędzanie wody, recykling, zdrowe odżywianie, zrównoważony i minimalistyczny design to główne jego elementy. Dzięki takiemu podejściu ma nam się żyć lepiej i mniej stresująco. Ciągła pogoń za pieniędzmi i byciem lepszym, piękniejszym i bardziej zaradnym ma odejść w zapomnienie. Można przecież czuć się dobrze z tym, co się ma i nie marzyć o nowym superaucie czy dwudziestu parach kolejnych butów. Trzy dobrej jakości sukienki wystarczą, nie musimy mieć ich w szafie trzydzieści, aby dobrze się ubierać.

We wnętrzach niech króluje minimalizm, nie mylmy go z ascetyzmem, ma być wygodnie i ładnie, ale bez przepychu. Wnętrza winny być harmonijne i spójne. Wybieramy naturalne tkaniny, meble pochodzące z tak zwanego odzysku, twórczo przerobione lub wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. W tej filozofii przyda się trochę sprytu, który pomoże zaaranżować przestrzeń tak, aby wykorzystać niepotrzebne z pozoru elementy i stworzyć nowe obiekty (osławione palety, stare krzesło z nowym obiciem, z drzwi robimy regał, itp.). W ten trend idealnie wpisuje się barwa roku wybrana przez firmę Pantone – Greenery. Ma być zielono, zdrowo i eko!

Lagom uczy nas, że skromne życie też może być szczęśliwe. Spacery na świeżym powietrzu, spotkania z przyjaciółmi, bycie tu i teraz – lokalnie to przepis na radosne dni. Lepiej wydawać mniej pieniędzy i czerpać radość z pasji i hobby niż stać w kolejce w zatłoczonej galerii handlowej z naręczem kolejnych ubrań czy bibelotów. A Wam, podoba się życie zgodne z filozofią lagom?

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.