/hamag/assets/wybielanie-zebow-slajder-jpg-12584.jpeg

Wybielanie zębów – skuteczny sposób na piękny uśmiech

Zdrowe zęby, piękny i biały uśmiech to w dzisiejszych czasach nie tylko atrybut gwiazd i celebrytów. Obecna technologia pozwala wybielić zęby praktycznie każdemu.

Data publikacji: 28.08.2019

Piękny uśmiech i białe, zdrowe zęby to w dzisiejszych czasach nie tylko atrybut gwiazd i celebrytów. Obecna technologia pozwala wybielić zęby praktycznie każdemu. Zdarza się, że tego typu zabiegi są prezentem na urodziny lub z okazji rocznicy. Skąd taka popularność wybielania zębów?

Dla wielu osób wybielanie to przede wszystkim chęć poprawy własnego wyglądu. Często jest to likwidacja własnych kompleksów, a wyzwolenie się z nich już niejednej osobie dodało skrzydeł. Białe zęby pomagają też w życiu prywatnym. Nie jest żadną tajemnicą, że osoby atrakcyjne łatwiej nawiązują bliskie relacje z innymi. Szybciej znajdują odpowiedniego partnera i mogą budować stabilny związek.

Piękny uśmiech to również możliwość pozytywnego oddziaływania na innych. Uśmiechając się łatwiej zarazić kogoś dobrą energią. Przekłada się to w dużym stopniu na nasze życie zawodowe. Łatwiej otrzymujemy awans, a ludzie w firmie chętniej z nami pracują. Efekt ten jest udowodniony przez wiele badań społecznych przeprowadzonych w ostatnich latach.

Zestaw do wybielania zębów

Wrogowie białego uśmiechu

Zanim zaczniemy planować wybielanie naszych zębów, dowiedzmy się, jakie produkty najbardziej barwią zęby i czego unikać aby mieć bielsze zęby. Części z nich niestety trudno całkowicie wyeliminować, ale spożycie wybranych możemy ograniczyć.

Kawa – niestety na pierwszym miejscu jest napój, bez którego trudno sobie wyobrazić początek dnia. Wystarczy spojrzeć na filiżankę i osad, jaki zostawia kawa. W ten sam sposób kawa powoduje przebarwienia zębów. Na szczęście dodatek mleka nieco niweluje niekorzystne oddziaływanie na nasze zęby, a po każdej mocnej kawie (np.: espresso) warto też przepłukać usta wodą (można więc wyrobić sobie nawyk zamawiania szklanki wody do każdej kawy)

Słodkie napoje gazowane – niekorzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszych zębów. Zawarte w nich składniki mogą powodować osłabienie szkliwa. Zwiększa się w ten sposób wrażliwość zębów na działanie barwników. Pojawia się też nadwrażliwość na temperaturę.

Wino – wino jest silnym barwnikiem nie tylko dla ubrań, czy obrusów. Kwas zawarty w nim powoduje erozję szkliwa. W efekcie tego łatwiej osadzają się różnego rodzaju naloty. Wino czerwone jest w tym przypadku bardziej problematyczne niż białe.

Buraki – kolejny mocny barwnik, który działa niekorzystnie na biel twoich zębów. Podobne działanie ma czerwona kapusta i surowa marchew.

Cukierki – większość słodyczy zawiera chemiczne barwniki, które nie tylko przebarwiają zęby, ale też niszczą szkliwo. Szczególnie narażone są zęby dzieci, gdyż w ich przypadku szkliwo nie zawsze jest w pełni ukształtowane.

Papierosy - i nie ma tu znaczenia, czy palimy elektroniczne, czy klasyczne. Dzieje się tak dlatego, że papierosy zawierają substancje smoliste i nikotynę, które barwią zęby. Z początku można sobie z tym poradzić z pomocą odpowiednich past. Jednak po pewnym czasie substancje zawarte w dymie wnikają w strukturę szkliwa. Dodatkowo dym powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i redukuje ilość śliny. A to właśnie ona w dużym stopniu pomaga oczyszczać zęby.

Zęby z przebarwieniami

Od czego zależy kolor zębów?

Natura bywa niesprawiedliwa. Jedni mają białe zęby pomimo że słabo o nie dbają, a zęby innych mają żółtawe zabarwienie mimo długiego, codziennego szczotkowania. Dlaczego tak jest? Jest to głównie zasługa naszych genów. Tak jak mamy różne odcienie włosów, czy oczu, tak samo różnimy się odcieniem szkliwa. Czasem jest ono ciemniejsze, a innym razem jaśniejsze.

Geny to jednak tylko jeden z czynników. Kolejna kwestia to wiek. Młodzi ludzie mają z reguły większą ilość szkliwa. Skutecznie zasłania ono zębinę, która ma ciemny, żółty kolor. Z wiekiem szkliwa jest coraz mniej i zaczyna zza niego przebijać zębina. Co ciekawe, na wygląd zębów mają też wpływ antybiotyki, a w szczególności grupa tetracyklin. Przy długim zażywaniu zmieniają one odcień zębów na ciemniejszy.

Fakty i mity o wybielaniu zębów

Wokół wybielania narosło wiele kłamstw i mitów. Wynika to głównie z niewiedzy oraz strachu przed tego typu zabiegami. Warto wiedzieć, w co wierzyć, a co włożyć między bajki.

Wybielanie szkodzi zębom (MIT) – przeprowadzone w profesjonalnych gabinetach zabiegi wybielania nie niszczą zębów. Zaszkodzić możemy jedynie, gdy zabieg zostanie przeprowadzony na uszkodzonych lub chorych zębach. Przeciwskazaniem są przede wszystkim: próchnica, niedorozwój szkliwa, oraz choroby przyzębia (w szczególności odsłonięte szyjki zębowe).

Niektórych zębów nie da się wybielić (MIT) – wygląd każdych zębów da się poprawić. Oczywiście nie każdy zabieg gwarantuje uśmiech jak z Hollywood, ale z pewnością zauważymy poprawę. Bardzo wiele zależy od umiejętności stomatologa i odpowiednio dobranej metody. Oczywiście trzeba też brać pod uwagę, że nie da się wybielić wypełnień, czy koron protetycznych.

Osoby z wrażliwymi zębami gorzej znoszą wybielanie (PRAWDA) – nie znaczy to jednak, że z wybielania trzeba zrezygnować. Konieczne jest tylko odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Jeśli nadwrażliwość spowodowana jest przez ubytki, to należy je wyleczyć. Jeśli przyczyną jest obniżony próg wrażliwości, można wybrać delikatniejszą metodę lub zastosować choćby biostymulację laserową.

Kobiety w ciąży nie powinny wybielać zębów (PRAWDA) – dotychczas nie pojawiły się żadne dowody na to, że wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne dla płodu. W trakcie zabiegu często używane są produkty zawierające nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Utlenianie się pierwszego związku w drugi, może drażnić tkanki przyzębia, które podczas ciąży są bardzo wrażliwe.

Zabieg wybielania jest na całe życie (MIT) – niestety jest to nieprawda. Wybielone zęby nadal będą wrażliwe na czynniki zmieniające ich kolor, jak choćby kawa. Można przyjąć, że efekty zabiegu będą dobrze widoczne przez dwa-trzy lata.

Co o zabiegach wybielających sądzą dentyści?

Z uwagi na to, że wybielanie zębów nie uszkadza ich struktury, większość stomatologów nie widzi w nim żadnego zagrożenia. Tym bardziej, że u wielu osób wybielanie musi być poprzedzone leczeniem ubytków, co jest oczywiście korzystne dla zdrowia. Wśród dentystów zaczynają się jednak pojawiać głosy, że moda na wybielanie zaczyna przekraczać granicę zdrowego rozsądku.

Przykładem tego zjawiska jest choćby pojawienie się na rynku składników, które sprawiają, że kolorniki używane do wybielania są bielsze, niż najbielszy kolor naturalnych zębów. Powoduje to, że osoby, które są szczęśliwymi posiadaczami białych zębów, chcą je dodatkowo wybielać. Tak więc do wyścigu o piękny uśmiech dołączają osoby, które nie mają potrzeby udawać się do stomatologa.

Kolejne, interesujące zjawisko to korekcja kształtu zębów. Coraz częściej po zakończeniu leczenia ortodontycznego pacjenci proszą ortodontów o taką zmianę. Nie chcą mieć szpiczastych kłów, czy nierównych brzegów siekaczy. Wszystkie zęby mają być równe jak od linijki.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Wybielanie zębów to zabieg bezpieczny, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Przede wszystkim są to wszelkie choroby naszych zębów. Zdecydowana większość stomatologów jest tu zgodna – wybielamy wyłącznie zęby zdrowe. Podczas wizyty środek wybielający jest równomiernie rozprowadzany na zębach. Wszelkie luki i nierówności (na przykład powodowane zmianami próchniczymi) psują efekt końcowy. Z zębów należy też usunąć kamień i osady.

Kolejna kwestia to wypełnienie i wszelkie inne sztuczne elementy znajdujące się na przednich zębach. W tym przypadku efekt będzie także niezadowalający, ponieważ środek wybielający działa tylko na naturalne tkanki. Jeśli chodzi o pozostałe przeciwwskazania, to należy wymienić przede wszystkim:

  • młody wiek pacjenta (wiele gabinetów odmawia osobom poniżej 16 roku)
  • ciąża i karmienie piersią
  • cukrzyca i epilepsja
  • choroba Parkinsona
  • choroby błon śluzowych
  • uczulenie na składniki preparatu wybielającego

Jak często można wybielać zęby?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od zastosowanej metody wybielania. Pasty wybielające dostępne w masowej sprzedaży można używać przez długi czas. Stężenie zawartych w nich substancji aktywnych jest tak niskie, że nie powoduje skutków ubocznych nawet przy kilkumiesięcznym użytkowaniu. Nieco ostrożniej należy używać pasków wybielających. Dokładne informacje na ich temat możemy znaleźć na opakowaniu, jednak po zużyciu opakowania warto zrobić 2-3 miesiące przerwy, zanim zaczniemy kolejną serię.

Jeśli chodzi o profesjonalne zabiegi przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych, to warto za każdym razem zapytać dentystę, kiedy możemy ponowić zabieg. W przypadku niektórych rodzajów zabiegów (na przykład naświetlania lampą przy użyciu stężonego preparatu) należy odczekać nawet 6 do 9 miesięcy.

Jak wybielanie wpływa na strukturę zęba?

Stomatolodzy uspokajają, że w czasie wybielania nie ulega trwałemu uszkodzeniu żadna z tkanek zęba. Oczywiście w czasie zabiegu mogą się pojawić niewielkie uszkodzenia, ale są one widoczne tylko przy badaniu mikroskopem. Podobne uszkodzenia mogą pojawiać się na przykład przy częstym piciu popularnych napojów gazowanych zawierających m.in. kwas fosforowy.

Jaka jest trwałość wybielania?

Na to pytanie nie ma niestety jednej, konkretnej odpowiedzi. W przypadku profesjonalnego wybielania efekt może się utrzymywać przez 2-3 lata. Ważne jest tu właściwe rozumienie słowa „efekt”. Nie oznacza to, że nasze zęby będą miały ten sam odcień przez cały ten czas. Tak naprawdę niedługo po zabiegu zacznie się proces ich powrotu do pierwotnego koloru. To, z jaką szybkością będzie on postępował, zależy zarówno od naszych indywidualnych predyspozycji, jak i stylu życia. Osoba dbająca o zęby będzie dłużej cieszyła się bielą. Z kolei ktoś łączący kawę z papierosami, już po roku może powrócić do stanu wyjściowego.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Aby skutecznie rozjaśnić kolor zębów, nie musisz od razu umawiać się na wizytę u stomatologa. Warto na początek wypróbować niektóre mniej inwazyjne metody i sprawdzić, jaki będzie ich efekt w naszym przypadku. Pamiętajmy jednak, by że preparaty do wybielania zębów najbezpieczniej kupować w godnych zaufania miejscach, najlepiej sklepach medycznych. Internet roi się wręcz od przekazywanych sobie na forach internetowych przepisów na domowe pasty wybielające zawierające sodę, węgiel drzewny, czy sok z cytryny. Tego typu wynalazki mogą nadmiernie zetrzeć szkliwo, czyniąc je podatnym na powstawanie przebarwień. W efekcie zamiast bielszych zębów otrzymamy ciemniejsze. Z kolei sok z cytryny może powodować zmiękczenie szkliwa, co doprowadzi do tego samego finału.

Metody na skuteczne wybielanie zębów w domu:

Pasta do wybielania zębów – są powszechnie dostępne i szeroko reklamowane. Przy właściwym zastosowaniu, pasty wybielające mogą rozjaśnić nasze zęby o 1-2 tony. Za ich skuteczność odpowiadają przede wszystkim enzymy i składniki aktywne likwidujące błonkę, która związuje płytkę nazębną ze szkliwem. Dodatkowo tego typu pasty mają lepsze właściwości ścierające, oznaczane jako wskaźnik RDA. Nie powinien być on wyższy niż 200. Ochroni nas to przed zbyt agresywnym oddziaływaniem na szkliwo.

Paski do wybielania zębów i żel do wybielania zębów – ich skład oparty jest najczęściej o nadtlenek wodoru. Takie preparaty mogą rozjaśnić zęby nawet o 4 tony. Niestety efekt nie jest długotrwały. Najczęściej zanika już po miesiącu. Paski najczęściej przykleja się dwa razy dziennie na kwadrans. Ich wadą jest też brak możliwości dotarcia do przestrzeni międzyzębowych. Dlatego efekt estetyczny często nie jest idealny.

Nakładki wybielające – elastyczne nakładki rozgrzewamy w ciepłej wodzie i zagryzamy, by dopasować ich kształt do naszych zębów. Po takim przygotowaniu wypełnia się je żelem i zakłada na około 30 minut. Należy uważać, by nie doszło do podrażnienia dziąseł. Efekt wybielania jest podobny do pasków, ale jest możliwość wypełnienia przestrzeni międzyzębowych.

Naświetlanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie

Czyli profesjonalnie, czyli metody na wybielanie zębów u dentysty

Naświetlanie lampą – jest to jedna z najpopularniejszych metod wybielania. Używa się w niej lamp emitujących światło niebieskie. Może być to na przykład lampa Beyond (tak zwane wybielanie zębów beyond) lub metoda Brite Smile. Zabieg rozpoczyna się od przygotowania żelu wybielającego. Powinien mieć on to samo pH, jak to panujące w naszej jamie ustnej. Następnie nasze dziąsła są zabezpieczane – najczęściej przy pomocy kofedamu. Zakłada się też zabezpieczenia na usta. Dopiero wtedy włącza się lampę i rozpoczyna naświetlanie. Powoduje ono aktywację preparatu zawierającego nadtlenek wodoru. Podczas jednej sesji, żel może być wymieniany nawet trzykrotnie. W efekcie nasze zęby są wybielane o 5-8 tonów.

Wybielanie laserowe – podstawowy mechanizm działania jest podobny jak w przypadku naświetlania lampą. Jednak w tym przypadku nałożony na zęby żel jest aktywowany za pomocą wiązki lasera diodowego. Sam zabieg trwa około trzydziestu minut. Przez kolejne dwa-trzy dni zęby mogą być nadwrażliwe. Stomatolog zaleci też stosowanie tak zwanej „białej diety”. Polega ona na powstrzymaniu się od jedzenia mocno barwiącego pożywienia.

Nakładki do wybielania

Metoda nakładkowa – metoda ta bywa też nazywana nocnym wybielaniem, z uwagi na to, że pacjent przeprowadza zabieg samodzielnie, często zakładając nakładki właśnie na czas snu. Przygotowania rozpoczynają się w gabinecie stomatologa, gdzie wykonuje się wycisk żuchwy i szczęki. Dzięki temu klient może otrzymać zestaw do wybielania zębów - nakładki (najczęściej celuloidowe), których będzie używał przez kolejny tydzień. Dentysta prezentuje, jak należy prawidłowo dozować żel. Dobiera też odpowiedni preparat. Zaletą tej metody jest mniejsza nadwrażliwość zębów występująca po zakończeniu procesu wybielania. Efekt występuje w 90% przypadków i może być widoczny nawet przez dwa lata.

Zobacz także

Wdzięk / #Artykuł

classic-jpg-12513

Najlepsze kremy i balsamy do opalania

Jaki jest najlepszy krem do opalania? Jaki balsam jest dobry dla naszej skóry i uchroni nas nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale również odpowiednio nawilży skórę? Oto przegląd kremów i balsamów do opalania.

Wdzięk / #Recenzja

classic-jpg-11360

Naturalne antyperspiranty – top 3

Jakie naturalne antyperspiranty wybierać, aby nie zaszkodzić zdrowiu, ale jednocześnie zadbać o higienę?

Wdzięk / #Recenzja

coffee-scrub-classic-jpg-11117

Bare Care – peeling kawowy na jesień

Bare Care to nowość na rynku kosmetyków naturalnych. Bare Care to peeling kawowy stworzony dla fanek aromatycznych ziaren!

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.