/hamag/assets/projekt-swieta-big-jpg-874.jpeg

Projekt: Święta Bożego Narodzenia

Właśnie teraz jest doskonały moment na to, by… zaprojektować sobie święta. Jak się do tego przygotować?

Data publikacji: 14.12.2015

Zbliżają się święta – czas wyjątkowy, szczególny. Dni, w których zwalniamy tempo, odpoczywamy, cieszymy się spotkaniami z najbliższymi, a smakowanie życia zastępuje codzienny stres i zabieganie.

Świąteczny czas to pora nieco nostalgiczna. Myślami powracamy do lat szczęśliwych –  do dzieciństwa, gdy wszystko było świeże, nowe i pełne nadziei. To tęsknota za domem, jego ciepłem, rodziną. Boże Narodzenie to czas uroczysty. Dekorujemy nasze domy, ich wnętrza i zewnętrza. Ubieramy się odświętnie, przygotowujemy wyjątkowe dania, obdarowujemy najbliższych prezentami. Ważny jest wygląd, smak, zapach, ważne są emocje.

Właśnie teraz jest doskonały moment na to, by… zaprojektować sobie święta.

AlessiOzdoby - Alessi

Świąteczny design

Design – czyli najogólniej mówiąc: projektowanie – obejmuje wiele dziedzin życia. Designerzy projektują nie tylko wnętrza i ich wyposażenie, ale także jedzenie (food design), opakowania, modę, doświadczenia. Nowa dziedzina designu spekulatywnego próbuje przewidzieć pewne zjawiska, które być może pojawią się w przyszłości. My także możemy stać się projektantami swoich świąt. Zwykle i tak nimi jesteśmy, jednak tym razem możemy uczynić to bardziej świadomie. I nie poprzestawajmy na projektowaniu przyszłości... spróbujmy zaprojektować najbliższe święta.

W jakim stylu?

Na samym początku należy wybrać styl, następnie kolory, dekoracje i detale. Te ostatnie są naprawdę ważne, decydują o całości projektu.

Styl tradycyjny – żywą choinkę ozdabiamy bombkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, oraz drobnymi zabawkami, które pamiętamy z dzieciństwa. Pod choinką ustawiamy pięknie opakowane prezenty. Stół nakrywamy białym lnianym obrusem, stawiamy na nim elegancką porcelanę, srebrne sztućce, świece w mosiężnych kandelabrach. Wybieramy biel, czerwień, ciemną zieleń lub wersję w bieli i złocie. Może być klasycznie lub barokowo. Na stole królują tradycyjne potrawy, własnoręcznie upieczone pierniki i makowce. Dom pachnie cynamonem i cytrusami. W kominku wesoło skaczą płomienie, w tle brzmią dźwięki kolęd. Taki styl możemy uzyskać, korzystając z tego, co już posiadamy. Z pomocą przyjdą sklepy – warto zajrzeć do Duki, Zary Home, Villeroy&Boch.

Royal CopenhagenStyl tradycyjny - Royal Copenhagen

VileroyBochStyl tradycyjny - VileroyBoch

Styl nowoczesny – pozwala na większą dowolność. By wykreować magiczne święta, możemy podążyć tropem skandynawskim. Po inspiracje warto zajrzeć na skandynawskie blogi wnętrzarskie, Instagram lub na strony internetowe: Ikea, Ferm Living czy Bloomingville. Styl prezentuje wnętrza pełne światła i bieli, dekoracje w odcieniach srebra i szarości. W Szwecji na święta niemal w każdym domu intensywnie pachnie kwiatem hiacynta. Szukając inspiracji, koniecznie zajrzyjcie do duńskiej Royal Copenhagen, która co roku prezentuje pięknie udekorowane stoły.

Ferm LivingStyl nowoczesny - Ferm Living

BloomingvilleStyl nowoczesny - Bloomingville

IkeaStyl nowoczesny - Ikea

Styl ekologiczny – to wybór wyłącznie naturalnych materiałów: lnu, bawełny, drewna, kamienia, papieru. Jedna z opcji to góralska chata i świąteczny wyjazd. Inna to powrót do rękodzieła, do tradycji. Sięgamy po papier, nożyczki i klej, by własnoręcznie stworzyć dekoracje. Z pomocą przyjdą nam: Pinterest (gdzie znaleźć można zatrzęsienie nie tylko pomysłów, ale i instrukcji wykonania nietuzinkowych ozdób) albo zaprzyjaźnione przedszkolaki.

HM HomeStyl ekologiczny - HM Home

Styl minimalistyczny – opcja dla tych, którzy nie przepadają za barokowym przepychem i chcą dotknąć tego, co w świętach najważniejsze. Wybieramy prostotę, skromność, a nawet swego rodzaju ascetyzm, co wcale nie oznacza, że nie będzie pięknie. Ilość ozdób i dekoracji zmniejszamy do absolutnego minimum. Dominuje biel, która staje się tłem idealnym dla świątecznych dań. Bardziej istotny jest tu wymiar duchowy niż materialny.

BloomingvilleStyl minimalistyczny - Bloomingville

Świąteczne rytuały

Na świąteczny rytuał składa się wiele rzeczy, nie tylko dekoracja stołu. W zimowe, świąteczne wieczory istotną rolę odgrywa światło: świąteczne lampki na choinkach czy zapalone świece stworzą niepowtarzalny nastrój. Warto pomyśleć o ozdobnych świecznikach czy latarenkach. Rodzinnie wybieramy dekoracje i stroimy choinkę. W dawnych czasach świąteczne drzewka zdobiły malowane pierniczki, ciastka, nieduże jabłka, orzechy, ręcznie robione zabawki ze słomy i papieru lub drewna. Wśród motywów i form prym wiodą gwiazdki, anioły i szklane bombki. Choinkę możemy wystroić jak na bal: niech lśni, błyszczy i mieni się kolorami tęczy lub potraktować ją bardziej monochromatycznie, wybierając jeden motyw i kolor. Zieleń drzewka współgra ze śnieżną bielą, srebrem, złotem i czerwienią. Warto pokusić się o autorskie opakowania na prezenty – beżowy lub biały papier przystroić świeżymi gałązkami świerku. W wielu domach pojawia się także żłóbek. Wykonany z papieru, drewna i ceramiki. Porcelanową szopkę proponuje na przykład firma Alessi, do której dobrać można figurki aniołów, pastuszków i trzech króli.

Święta nie są designerskie, święta są rodzinne. To najlepsza okazja, by zająć się tym tematem osobiście, a magię możecie wykreować sami. Wesołych Świąt!

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.