
Pralka przyszłości
Maszyny piorące to dla designerów wdzięczny temat. Zaskakują nas coraz to bardziej niesamowitymi konceptami. Dzięki nim pralka może przybrać dowolny kształt i wielkość oraz zachwycać niebanalnymi i rozwiązaniami.
Internet? Komputer? Telefon komórkowy? A może samochód? Niekoniecznie… To pralka jest najczęściej wymieniana jako wynalazek, bez którego trudno byłoby się obejść!
Kobiety nie wyobrażają sobie bez niej sprawnego funkcjonowania domu. To jeden z pierwszych sprzętów, jakie nabywamy, urządzając mieszkanie. Stajemy wówczas przed niełatwym wyborem – obecnie rynek oferuje zatrzęsienie tych urządzeń, a firmy prześcigają się w rozmaitych unowocześnieniach. Pierwsza pralka pojawiła się już w połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, natomiast elektryczna maszyna piorąca pod koniec tegoż stulecia. W Polsce przez długie lata znakomicie sprawdzała się pralka wirnikowa Frania, która z czasem została zastąpiona automatycznym modelem z bębnem.
Pralka Sphere
Zanim wybierzemy się do sklepu po pralkę dopasowaną do naszych potrzeb, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze: ile mamy miejsca, gdzie ją umieścimy – w łazience, kuchni, a może w osobnym pomieszczeniu – w pralni? Czy ma być wolnostojąca czy do zabudowy? Mała, duża, wąska? Ładowana od frontu, czy od góry? W jakie programy powinna zostać wyposażona? Czy wystarczy sama pralka, czy lepiej wybrać pralko-suszarkę? W białej czy kolorowej obudowie? A to dopiero początek drogi do znalezienia pralki idealnej... Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, pobór wody, poziom hałasu. Liczy się przecież zarówno funkcjonalność, jak i oszczędność. Z pomocą przyjdzie nam Internet. W sieci znaleźć można, prócz stron producentów, rankingi, które wskażą pralki wybierane najchętniej [zachęcamy do przeczytania naszego Top 10 pralek – dop. redakcji]. Na rynku obecnych jest wiele firm produkujących sprzęty AGD. Wśród najpopularniejszych wymienia się najczęściej: Beko, Samsung, Bosch, Amicę. Przyciągają nowoczesną technologią prania, suszenia, prasowania. Posiadają programy prania w niskich temperaturach (gwarantujące mniejsze zniszczenie tkanin), odplamiania, prania ubrań dziecięcych, delikatnych, wełnianych, sportowych, uwzględniające potrzeby właścicieli zwierząt (likwidacja sierści) i wiele innych. Samsung proponuje technologię Eco Bubble i supernowoczesne pralki Crystal Blue o miękkich kształtach, nowoczesnym wyglądzie, z panelem dotykowym zamiast pokręteł i przycisków. Miele łączy pranie i prasowanie, LG oferuje pralkę parową, Indesit piękny minimalistyczny design pralki Moon. Współcześnie pralka wcale nie musi być białym sześcianem. Może być pastelowa (Smeg), zdobiona w przeróżne desenie (LG), w soczystych kolorach (Electrolux) albo czarna (Beko, Amica, Gorenje).
Na zdjęciu pralka Indesit i pralka parowa LG
Jak może wyglądać pralka przyszłości?
Przyjrzymy się różnym pomysłom projektantów. Niektóre z nich zastały wdrożone do produkcji, inne są tylko konceptem. Zacznijmy od najmniejszej pralki świata, choć mam wątpliwość czy mogę ją tak nazywać, ponieważ zupełnie jej nie przypomina. Mikropralka Dolfi firmy MPI Ultrasonics wygląda niczym mydełko albo kamyk, a pierze ubrania, wykorzystując technologię ultradźwięków. Urządzenie niewielkie, poręczne, idealne w podróży. Co zrobić, jeśli nie mamy dostępu do elektryczności? Wówczas możemy posłużyć się Scrubba Wash Bag – australijską torbą piorącą.
Wash bag
To worek z wypustkami, działający na podobnej zasadzie jak dawna tarka do prania. A może Drumi– niewielkich rozmiarów ekologiczna pralka nożna (w produkcji ma się pojawić w 2016 roku)? Designerzy coraz częściej biorą pod uwagę siłę mięśni człowieka – wszak można połączyć przyjemne z pożytecznym – ruch, wysiłek fizyczny i... pranie! Wśród pomysłów nadsyłanych na konkurs Electrolux Design Lab na przestrzeni ostatnich lat jest kilka takich, które zwracają szczególną uwagę. Pranie można zrobić kręcąc hula-hoop – to Hula Washer projektanta z Korei Południowej Sang-soon Lee. Wheel z kolei to bieżnia, która jednocześnie jest pralką wykorzystującą energię kinetyczną. Ile pobiegniesz – tyle wypierzesz, choć sama konstrukcja przypomina nieco… kołowrotek dla chomików. Przyjemniej jednak, gdyby pranie robiło się „samo”. Na wspomniany wcześniej konkurs nadesłano inne, równie ciekawe koncepty. Piorąca, czy też raczej czyszcząca kula odświeży ubrania, oszczędzając wodę i energię. Luna kolumbijskiego projektanta Juana Camilo Restrepo Villamizara to kula, która wykorzystuje magnes elektrostatyczny przyciąga i zbiera zanieczyszczenia, a następnie suszy ubranie gorącym powietrzem. A skoro o oszczędności mowa... Czworo tureckich studentów wzornictwa: Ahmet Burak Aktas, Adem Onalan, Salih Berk Ilhan i Burak Soylemez, proponuje Washit czyli połączenie prysznica i pralki. Wykorzystaną podczas kąpieli wodę można zebrać, odfiltrować i ponownie wykorzystać do prania. To rozwiązanie znalazło uznanie i projektanci wygrali iF Concept Design Award 2012: Hansgrohe Special Award. Warto też wspomnieć o propozycji polskiego projektanta Marcina Lubeckiego. RACo to nieduże, eleganckie urządzenie (przypomina nieco wąski, czarny kaloryfer), które dzięki ultradźwiękom i parze, pierze, suszy, prasuje jeden komplet ubrań na raz. Pośród projektów pralek, które mają szansę pojawić się w najbliższej przyszłości, uwagę zwracają jeszcze dwie. Jedna z nich to Ovum, jak sama nazwa wskazuje, owalna, niewielka, bardzo przyjemna wizualnie pralka. Projekt Włocha Adriana Larripa, zainspirowany rzecznymi kamieniami. Druga to Sphere pomysłu Armana Emami dla niemieckiej firmy Bauknecht. Miękkie organiczne kształty mają sprawiać, że urządzenia wydadzą nam się bardziej przyjazne, a pranie z nudnego obowiązku zmieni się w czynność przyjemną i interesującą.
Hula washer
Współcześni projektanci poszukują przeróżnych innowacyjnych rozwiązań od oszczędności wody i energii począwszy, przez tworzenie bardziej intuicyjnych paneli i aplikacji do obsługi urządzeń, aż po bardzo alternatywne i futurystyczne pomysły. Pranie (w) przyszłości zapowiada się naprawdę fascynująco!