/hamag/assets/piekarnik-big-jpg-1133.jpeg

Piekarniki i płyty grzewcze

Wybór odpowiedniego piekarnika nie jest już tak oczywisty, jakby się wydawało. Jeszcze kilka lat temu linia podziału biegła między piekarnikami gazowymi, a elektrycznymi.

Data publikacji: 07.01.2016

Obecnie asortyment jest tak szeroki, że można by całe wydanie niniejszego magazynu poświęcić tylko i wyłącznie piekarnikom i płytom. Aby nie narazić się koleżankom z redakcji skupię się jedynie na najważniejszych cechach, jakie może posiadać nowoczesne urządzenie grzewcze.

Na początek krótkie wyjaśnienie nazewnictwa. Urządzenie wolnostojące złożone z piekarnika i płyty grzewczej nazywamy kuchenką. Do wyboru mamy konstrukcje gazowo-elektryczne, gazowe i elektryczne. Dwa pierwsze typy są najpopularniejsze, oznaczają obecność palników gazowych na płycie i elektryczny lub gazowy piekarnik. W kuchenkach elektrycznych palniki gazowe zostały zastąpione grzałkami elektrycznymi znajdującymi się pod polami grzewczymi. Kuchenki mają standardowe wymiary, dzięki czemu można je wymieniać na nowe bez ingerencji w meble kuchenne. Jeśli urządzamy nową kuchnię lub planujemy gruntowny remont, to z pewnością zdecydujemy się na urządzenia grzewcze w zabudowie. To rozwiązanie zapewnia większą swobodę w aranżacji pomieszczenia. Pozwala umieścić piekarnik na optymalnej wysokości niewymagającej nachylania się, a płytę wkomponować w blat. Jeśli zdecydujemy się na płytę indukcyjną, to nasza powierzchnia robocza będzie jeszcze większa, gdyż będziemy mogli skorzystać z tafli szkła na przykład do odkładania składników podczas przygotowywania naszych dań. Płyty gazowe i ceramiczne nie dają takich możliwości, ale charakteryzują się innymi cechami, które zestawiłem na kolejnej stronie.

Nowe rozwiązania

A co oferują współczesne piekarniki? Producenci skupili się głównie na bezpieczeństwie i wielofunkcyjności, czyli cechach, których brakowało urządzeniom z poprzedniej dekady. Zacznijmy od drzwiczek, które dzięki specjalnej konstrukcji nagrzewają się do znacznie niższych temperatur, co niweluje ryzyko oparzenia. Oznacza to, że możemy bezpiecznie przyglądać się naszym wypiekom z bliskiej odległości. Dodatkowo ciepłe powietrze jest odprowadzane z powierzchni obudowy w kierunku frontu. Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznym momentem podczas korzystania z piekarnika jest wyciąganie zeń upieczonych potraw. Do wyboru mamy dwa udogodnienia. Pierwsze polega na zastosowaniu specjalnych zawiasów, które umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie drzwi bez konieczności używania wzmożonej siły. Właściwość ta bywa różnie nazywana przez producentów sprzętu AGD, ale z reguły określa się ją mianem soft door. Drugim rozwiązaniem są teleskopowe prowadnice z pełnym wysuwem. Do niedawna jedną ręką należało podtrzymywać blachę lub ruszt, a drugą nakładać porcje gotowego dania. W nowoczesnych piekarnikach co najmniej jedna szyna wyposażona jest w prowadnice umożliwiające bezpieczne wysunięcie całej blachy z komory piekarnika. Dzięki temu zyskujemy swobodę ruchu i możemy skupić się wyłącznie na tworzeniu dania i jego odpowiedniej obróbce.

Piekarnik

Pewność to podstawa

Powszechną funkcją stała się blokada rodzicielska, choć w zależności od klasy sprzętu producenci stosują różny poziom bezpieczeństwa. Podstawowym jest blokada panelu dotykowego i przycisków, tak aby dziecko nie mogło uruchomić piekarnika lub zmienić trybu i temperatury pieczenia. Bardziej zaawansowany polega na blokadzie drzwiczek, uniemożliwiającej ich otwarcie. Jest to szczególnie istotne podczas przeprowadzania pyrolizy, czyli procesu wypalania tłuszczu w temperaturze około 500 stopni C. To jedna z metod automatycznego czyszczenia stosowana we współczesnych piekarnikach. Piekielna aura zamienia tłuszcz i brud w popiół, który wystarczy zetrzeć szmatką. I chociaż proces trwa kilkadziesiąt minut, to za zużyty prąd zapłacimy około 3 złote, czyli nie dużo więcej niż za detergenty.

Producenci urządzeń grzewczych sporo uwagi poświęcają naszemu bezpieczeństwu. Z tego względu stosowane są systemy odprowadzania gorącego powietrza, blokady przed przypadkowym otwarciem drzwiczek, a także prowadnice ułatwiające bezpieczne wysuwanie blachy.

Jak widać producenci urządzeń grzewczych troszczą się o nasze bezpieczeństwo. Równie ciekawe rozwiązania znajdziemy w zakresie samego procesu pieczenia. Zacznijmy od możliwości definiowania programów, czyli czasu trwania, temperatury i metody grzania. Poszczególne parametry będą automatycznie dostosowywane (według timera) zgodnie ze stworzonym lub predefiniowanym programem. Jeśli piekarnik jest wyposażony w termosondę, nie musimy polegać wyłącznie na czasomierzu, wystarczy wziąć pod uwagę rzeczywiste odczyty temperatury np. mięsa. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli piekarników możliwy jest pomiar nawet na kilku głębokościach – funkcja szczególnie przydatna w przypadku pieczenia steków czy drobiu w całości. Popularna stała się również możliwość pieczenia nie tylko z wykorzystaniem grzałek, ale także mikrofal i pary. Na szczególną uwagę zasługuje ta druga metoda gwarantująca soczystość potraw i zachowanie wartości odżywczych. Użytkownicy tego typu piekarników powinni zainteresować się techniką sous–vide, polegającą na gotowaniu w niskich temperaturach produktów pakowanych próżniowo.

 

Zobacz także

Piekarniki / #News

candy-piekarnik-icon-jpg-12444

Jak wybrać piekarnik? Zwracaj uwagę na te rzeczy

Przedstawiamy najważniejsze rzeczy, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze piekarnika do domu.

Piekarniki / #News

philips-3100-series-ep3550-00-b.jpg

Amica przedstawia piekarniki, które imponują nie tylko wyglądem

Amica EB7551 FINE SOFT i EB65212 FINE to piekarniki do zabudowy – eleganckie i funkcjonalne.

Piekarniki / #News

freggia-oeme45-classic-jpg-9726

Kompaktowy i sprytny, taki jest nowy piekarnik Freggia

Mimo niewielkich gabarytów, Freggia OEME45 to w pełni funkcjonalny piekarnik.