/hamag/assets/para-big-jpg-1144.jpeg

Para na czystość

Technologia czyszczenia parowego staje się coraz bardziej popularna w naszych mieszkaniach i domach. Wydaje się, że cechują ją same zalety: nie wymaga stosowania detergentów, ogranicza zużycie wody i skraca czas sprzątania.

Data publikacji: 08.01.2016

Aby jednak wybrać sprzęt w pełni nas zadowalający, należy poznać swoje oczekiwania i nieco zagłębić się w „opary pary”. To drugie zrobił dla Was HAmag.

Mop parowy i parownica to dwa podstawowe urządzenia, które z powodzeniem zastąpią tradycyjny zestaw do mycia podłóg, czyli rozczochrany mop, wiadro z wodą i płynem. Kształty i rodzaje końcówek do zwykłych mopów są przeróżne, począwszy od płaskich kieszeniowych nakładek z mikrofibry lub bawełny, a skończywszy na tradycyjnym modelu z „włosami” ze sznurków lub pasków. Moda na mopy pojawiła się w Polsce na początku lat 90. Ta metoda mycia podłóg, przeniesiona do domów wprost z pokładów statków „podniosła z kolan” gospodynie (i gospodarzy?). I chwała jej za to. Zachwyt dla nowego sprzętu był krótkotrwały, okazało się, że podłoga wypucowana na kolanach wygląda lepiej, niż ta umyta mopem. Dlaczego? Minusem są widoczne na powierzchni smugi i pozostawiona warstwa detergentu, kapanie wody w nieodpowiednich momentach, trudności z wyżymaniem części czyszczącej, a ponadto po kilku użyciach sprzęt wygląda dość nieestetycznie. Czy mop parowy i parownica to godni następcy tradycyjnych akcesoriów do pucowania?

Czyszczenie parą Parownice Kärcher

Mop w parze z parownicą

Mopy parowe przypominają pionowe odkurzacze. Są mniejsze niż parownice i ważą ok. 2-3 kg. To wysmukły i praktyczny sprzęt. Można postawić go w kącie łazienki, pralni, czy w skrytce. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mopa parowego musimy pamiętać, że wyrzut pary nie będzie tak silny, jak w przypadku parownicy, choć wiele modeli np. mopy parowe Deluxe od Black&Decker mają funkcję dodatkowego „uderzenia” pary. Umożliwia ono zwiększenie siły działania o połowę mocy, co pomaga sprawniej wyszorować bardziej uporczywe zabrudzenia. Do większości modeli można dokupić kilka rodzajów nakładek, które z łatwością wyczyszczą różne powierzchnie. Parownica przypomina mały odkurzacz, waży ok. 3,5-6 kg. To urządzenie bardziej zaawansowane niż mop parowy, wytwarza wyższe ciśnienie, dzięki czemu szybciej i sprawniej usuwa brud. Jak działa parownica? Woda doprowadzana jest do wrzenia w specjalnym bojlerze. Proces ten zajmuje kilka minut i sprzęt jest gotowy do pracy. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, unikajmy nadmiernej ilości wody, aby para nie zmieniła stanu skupienia i nie zachlapywała podłogi. Warto pamiętać, że za skuteczność czyszczenia parowego odpowiadają: wysokość ciśnienia, prędkość strumienia pary oraz temperatura. Zakres zastosowań parownicy rośnie wraz z odpowiednim wachlarzem akcesoriów. Co oferuje rynek? Końcówki, które ułatwią docieranie do kątów i zakamarków, m.in.: dyszę szczelinową, dyszę szeroką, szczotkę okrągłą oraz małą szczotkę, ale także końcówkę do mycia okien, odświeżania zasłon i firanek, a nawet taką, która pomoże usunąć tapety, czy oczyścić rośliny z kurzu. W zestawach dostępne są także żelazka parowe. Parownicę należy dobierać w zależności od wielkości czyszczonej powierzchni. Kärcher ma w ofercie zarówno przenośne, ręczne parownice np. model SC 952, który idealnie nada się do czyszczenia zakamarków, jak i zestawy o solidnej konstrukcji wyposażone w system dwóch zbiorników i regulację wilgotności pary VapoHydro. 

Jak i co czyścić?

Para to naturalny, higieniczny i skuteczny sposób czyszczenia, opuszczając dyszę urządzenia sprawia, że brud nagrzewa się szybciej niż powierzchnia, do której upor­czywie przywiera. Dzięki uzyskanej różnicy cząsteczki zanieczyszczeń rozszerzają się, co powoduje niemal samoczynne odlepianie się brudu. Zestaw nakładek pozwala wyczyścić wszelkie wąskie szczeliny i pory materiału. Para doskonale radzi sobie z bardzo brudnymi fugami (silikonowe należy czyścić delikatniej), z którymi nie poradziły sobie środki chemiczne. Można dodatkowo użyć dyszy do detali zaopatrzonej w okrągłą szczotkę. Gorący strumień i energiczne szorowanie może usunąć nawet wyjątkowo upor­czywe zabrudzenia. Po czyszczeniu parowym osuszamy wilgotną powierzchnię za pomocą miękkiej, chłonnej ściereczki i już możemy cieszyć się nowym (czyli pierwotnym) kolorem fug! Powierzchnie pokryte grubą warstwą kamienia dobrze dodatkowo spryskać octem bądź kwasem cytrynowym i odczekać chwilę, aż wsiąkną w osad. Regularne pucowanie parą ogranicza osadzanie się kamienia.

Mop parowy Black&Decker Mop parowy Deluxe od Black&Decker posiada obrotową głowicę, która ułatwia czyszczenie powierzchni wokół mebli i w ciasnych przestrzeniach.

Uwaga para!

Para świetnie nadaje się do czyszczenia twardych posadzek z kamienia, lastriko i gresu. Wystarczy zamocować dyszę podłogową wyposażoną w ściereczkę bawełnianą lub z mikrofibry, po czym szybkimi ruchami do przodu, jak i do tyłu czyścić, nie przerywając ciągłego podawania pary. Podłogi laminowane i parkiety można wypucować, ograniczając moc do połowy. Ważne, aby nie trzymać dyszy w jednym miejscu przez dłuższy czas, lecz czyścić daną powierzchnię szybkimi ruchami. Wilgoć wysycha wówczas szybko, nie pozostawiając zacieków. Para wyczyści z powodzeniem także armaturę kuchenną (piekarniki, płyty grzejne i okapy) i łazienkową (kabiny prysznicowe, baterie umywalkowe, zlewy). Tłuste plamy i zacieki, które skutecznie szpecą najbardziej stylowe kuchnie i łazienki można najskuteczniej usunąć techniką parową z użyciem dyszy ręcznej w miękkiej powłoczce frotté, a następnie przetrzeć do sucha wilgotną powierzchnię ściereczką z mikrofibry. Odpowiednia końcówka pozwoli wypucować też lustra, okna, żaluzje i sprzęty AGD, a także dywany, wykładziny, tapicerkę meblową i samochodową, materace i meble. Czy tą metodą można więc wyczyścić wszystko? Nie! Nie należy jej wykorzystywać do podłóg olejowanych, czy woskowanych, welurowych obić i delikatnych tkanin, a także niektórych wykładzin i dywanów. Producenci zalecają sprawdzenie urządzenia na niewidocznych częściach dywanów i wykładzin, aby uniknąć zniszczenia materiału. Taki sposób czyszczenia docenią także rodzice małych dzieci, a szczególnie raczkujących bobasów, które dużo czasu spędzają na podłodze, wkładając do ust znalezione na ziemi przedmioty. Gorąca para wodna nieźle dezynfekuje powierzchnie, a co najważniejsze podczas czyszczenia nie wymaga używania żadnych chemikaliów, co sprawia, że podłoga jest bezpieczna dla dzieci i alergików.

Zobacz także

Małe AGD do domu i ogrodu / #Artykuł

szycie2-jpg-12897

Jaka maszyna do szycia dla początkujących?

Zastanawiasz się jaką kupić maszynę do szycia w domu? Podpowiadamy które modele są warte uwagi oraz co ma największe znaczenie podczas wybierania maszyny do szycia dla siebie.

Małe AGD do domu i ogrodu / #Artykuł

classic-jpg-12823

Jaki wentylator do domu? TOP 10

Jaki wentylator kupić do domu lub do biura, gdy za oknem temperatury sięgają 30 stopni, a Ty nie masz klimatyzacji?

Małe AGD do domu i ogrodu / #Artykuł

classic-jpg-12237

Jaki nawilżacz powietrza do domu kupić? TOP 10

Zastanawiasz się jaki nawilżacz powietrza do domu wybrać? Na co zwrócić uwagę i z jakim kosztem trzeba się liczyć? W tym zestawieniu znajdziesz przegląd ciekawych urządzeń poprawiających jakość powietrza w domu.