/hamag/assets/o-depilacji-pod-wlos-95/slider_depilacja.jpg

O depilacji pod włos

Prezentujemy przegląd najnowszych metod depilacji. Trendy i sposoby na efektowne usuwanie zbędnego owłosienia.

Data publikacji: 16.09.2015

Są kobiety pistolety i kobiety jak rakiety chude, długie i wysokie z wydepilowanym krokiem (...) A ja dla własnej wygody zapuszczam swe ogrody”.

Tak śpiewa Maria Peszek w utworze „Kobiety pistolety”. Artystka pozostaje jednak osamotniona w swoich postanowieniach. Mimo tego, że niektóre kobiety podejmują świadomą decyzję i przestają usuwać tzw. „zbędne owłosienie”, to raczej od kilku dekad ulegamy trendowi pro-depilacyjnemu. Hollywoodzkie aktorki, które z jakichś powodów nie depilują owłosienia, to raczej wyjątki od reguły. Które z nich „zapuszczają ogrody”? Do grona sławnych naturalistek należą np. Toni Collette i Gaby Hoffman. Nieogolone nogi i pachy prawie zawsze wzbudzają kontrowersje i prowokują do snucia teorii – czy to jednorazowa wpadka, czy może manifestacja, a jeśli tak to czego. „Niechciane włosy” mają wiele kulturowych konotacji. Zapuszczane są wyrazem pewnego stylu życia i np. buntu wobec wizerunku „gładkiej” kobiety lansowanej w mediach. Niektórym kojarzą się z feministkami. Innym z powrotem do natury. Tyle szumu o włosy!

Akcja – depilacja!

Jeśli jesteśmy w depilacyjnym mainstreamie i wolimy golić, wyrywać czy nawet wypalać, pozostaje nam wybranie najbardziej odpowiedniego sposobu usuwania owłosienia. Trwa to często latami i liczone może być w ilości wrastających włosków, bolesnych zacięć i podrażnień. Oto przegląd najpopularniejszych metod, które możemy wykorzystać samodzielnie w domu, a także w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Depilator klasyczny – na kanapie lub w wannie

Możemy wybrać model wyposażony w specjalne sprężynki lub dyski ceramiczne, które delikatnie usuwają nawet najkrótsze i najcieńsze włoski. Wiele depilatorów ma wbudowane nakładki napinające i podnoszące skórę, dzięki czemu owłosienie jest łatwiej uchwytne dla jego głowicy. Niektóre modele mają wmontowaną część chłodzącą, sprawiając, że zabieg staje się mniej bolesny. Do depilacji bardzo wrażliwych miejsc intymnych można użyć specjalnej nasadki, która umożliwi delikatniejsze usunięcie owłosienia. Wiele modeli posiada także odłączaną głowicę golącą, która dopasowuje się do kształtów okolic bikini i pach oraz końcówkę przycinającą. Producenci nie zapomnieli także o brwiach. W ostatnim sezonie nosimy je raczej krzaczaste, ale dołączona do zestawu przenośna pęseta z lampką i lusterkiem na pewno pomoże zachować ich regularną linię. Taki zestaw proponuje np. Satin Perfect Depilator HP6583/02 firmy Philips. W niektórych zestawach znajdziemy też specjalną złuszczającą rękawicę do masażu, która zapobiegnie wrastaniu włosków i pomoże utrzymać delikatną i zdrową skórę. Dobrze używać jej kilka razy w tygodniu, gdyż złuszczanie i regularne peelingi są doskonałą ochroną przed wrastaniem włosków, powstawaniem czerwonych kropek i stanów zapalnych. Część klasycznych depilatorów ma również wbudowane lampki, co zapewni lepszą widoczność i uchwycenie nawet niewidocznych włosków, np. model KeraBody Care Edition HP6583/02. Depilatorów można używać na mokro i na sucho – pod prysznicem, w trakcie kąpieli albo podczas oglądania telewizji. Przed zabiegiem dobrze wymasować ciało gąbką, co dodatkowo uniesie włoski. Depilator wyrywa włoski z cebulkami, tak więc zaczynają one odrastać dopiero po 3-4 tygodniach. Są z reguły rzadsze i słabsze. Mimo nakładek chłodzących i szerokich głowic zabieg szczególnie na początku może należeć do dość bolesnych i trudno go przeprowadzić na niektórych, bardziej wrażliwych partiach ciała. Z czasem skóra przyzwyczaja się i nie odczuwamy zbyt dużego dyskomfortu podczas kolejnych sesji. Niezależnie od urządzenia depilacja tą metodą jest niewskazana przy żylakach i skłonności do pękających naczynek.

IPL (Intense Pulsed Light), czyli fotodepilacja

Czasami ta metoda jest błędnie nazywana depilacją laserową (o której za chwilę). IPL można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym (np. sieć No+vello), umawiając się na serię zabiegów. Można również zafundować sobie depilację IPL w domu, np. z zestawem do depilacji światłem (IPL) Lumea Essential firmy Philips. Niektóre zestawy np. Lumea Precision Plus Philips są dostosowane także do usuwania włosków z twarzy. Jak działa IPL? Kieruje impulsy światła do cebulek włosów, które w rezultacie wypadają. Już po czterech zabiegach (w dwutygodniowych odstępach) ilość włosów powinna się zmniejszyć, a one same ulec osłabieniu. Czas pomiędzy zabiegami może się różnić w zależności od indywidualnego tempa wzrostu włosów, a przede wszystkim od rodzaju owłosienia i odcienia skóry. „Panie Zimy”, czyli kobiety z jasną skórą i ciemnymi włosami można zakwalikować do tych, u których najlepiej zadziała depilacja IPL oraz laserowa. U bardzo jasnych blondynek, rudzielców i osób siwych, metody te mogą okazać się nieskuteczne lub nie przynieść zadowalających efektów. Czy IPL trwale usuwa włoski? Opinie są podzielone. Efekty w dużej mierze zależą od rodzaju owłosienia, jego gęstości i zmian hormonalnych. IPL stosowany zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu na pewno gwarantuje brak wrastających włosków i gładką skórę przez długi czas.

Depilacja laserowa, czyli diodowa

To dość bolesne przedsięwzięcie. Zarówno dla portfela, jak i ciała. Ilość zabiegów, dzięki którym uzyskamy wymarzony efekt jest uzależniona, podobnie jak w przypadku IPL od struktury i koloru owłosienia, a także od miejsca, które chcemy uczynić idealnie gładkim. Ilość zabiegów waha się z reguły od 4 do nawet 12. Depilacja laserowa jest niestety bolesna. Gabinety kosmetyczne oferują na szczęście specjalne kremy znieczulające, które aplikowane na godzinę przed zabiegiem gwarantują pewien rodzaj ulgi. Lasery (np. Med Art 435 firmy Energist) posiadają także specjalny system chłodzenia i zaopatrzone są w skaner, dzięki któremu czas zabiegu skraca się do minimum. Depilacja bikini trwa ok. 15 minut. Ten rodzaj lasera pozwala na szybką, bezpieczną i w pełni skuteczną depilację. Przed skorzystaniem z niego trzeba spełnić szereg wymagań i środków ostrożności. Jak działa laser diodowy? Celem energii lasera jest melanina – barwnik znajdujący się we włosie. Światło lasera pochłaniane jest przez trzon włosa i przewodzone do mieszka włosowego. Tam energia trwale niszczy macierz włosa, dlatego ten przestaje odrastać.

Kremy, pianki, żele do depilacji – mniej inwazyjne metody łazienkowe

Nakładamy je na suchą, umytą wcześniej skórę zazwyczaj przy pomocy specjalnej szpatułki dołączonej do preparatu. Następnie wystarczy odczekać kilka minut i ściągnąć preparat, najlepiej pod włos. Resztki produktu spłukujemy ciepłą wodą, myjemy skórę, nakładamy załączoną zazwyczaj emulsję łagodzącą i już możemy cieszyć się gładkimi nogami czy pachami. Zabieg należy do całkowicie bezbolesnych, lecz z silnym, ciemnym owłosieniem, pochodne kwasów zawartych w kremach, mogą sobie nie poradzić. Po depilacji pierwsze włoski pojawiają się po ok. 5-7 dniach, z reguły są bardziej miękkie, słabsze i cieńsze. A co z depilacją bikini? Niektórzy producenci proponują specjalne linie przeznaczone do stref intymnych, np. Veet Duo Bikini.

Maszynka do golenia – tradycyjny i ekspresowy sposób

Na pewno jest to najszybsza i bezbolesna metoda pozbycia się owłosienia. Największy minus to dość krótkotrwały efekt. Często już po dwóch dniach na skórze pojawiają się ostre, maleńkie włoski. Poza ryzykiem zacięć, po jakimś czasie możemy odkryć bolące i znienawidzone wrastające włoski. Depilowanie nóg tą metodą jest wykluczone w przypadku dużych żylaków.

A może wosk?

Depilację ciepłym woskiem najlepiej przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym lub w domu, używając plastrów. Osuszoną skórę przed zabiegiem dobrze przetrzeć odrobiną talku. Włoski wyrywane są z cebulkami, więc efekty utrzymują się do kilku tygodni. Niestety, aby poddać się zabiegowi depilacji, trzeba zapuścić włosy na kilka milimetrów, co np. w okresie letnim może okazać się niekomfortowe. Zabieg jest niestety dość bolesny, lepiej więc nie depilować się przed i w czasie miesiączki. Woskowanie odradza się również osobom, które cierpią na żylaki i mają cerę naczynkową.

Z powodu nieustannie ocieplającego się klimatu mamy coraz mniej włosów. Naukowcy przewidują, że za kilka tysięcy lat całkowicie pozbędziemy się owłosienia. Wtedy nie będą nam potrzebne depilatory i pianki do golenia! Można tylko popuścić wodze fantazji, jakie problemy pojawią się wówczas w głowach przyszłych pokoleń i jakie technologie zostaną wykorzystane, by rozwiązywać kosmetyczne tragedie.

Zobacz także

Wdzięk / #Artykuł

wybielanie-zebow-classic-jpg-12583

Wybielanie zębów – skuteczny sposób na piękny uśmiech

Zdrowe zęby, piękny i biały uśmiech to w dzisiejszych czasach nie tylko atrybut gwiazd i celebrytów. Obecna technologia pozwala wybielić zęby praktycznie każdemu.

Wdzięk / #Artykuł

classic-jpg-12513

Najlepsze kremy i balsamy do opalania

Jaki jest najlepszy krem do opalania? Jaki balsam jest dobry dla naszej skóry i uchroni nas nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale również odpowiednio nawilży skórę? Oto przegląd kremów i balsamów do opalania.

Wdzięk / #Recenzja

classic-jpg-11360

Naturalne antyperspiranty – top 3

Jakie naturalne antyperspiranty wybierać, aby nie zaszkodzić zdrowiu, ale jednocześnie zadbać o higienę?

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.