/hamag/assets/slider-jpg-2126.jpeg

Naturalny botoks

Jakie kosmetyki należy stosować podczas wykonywania masażu twarzy?

Data publikacji: 26.04.2016
Najcięższą bronią, jaką możemy wytoczyć przeciwko starzeniu się skóry jest profilaktyka. Zatem: stosowanie zbilansowanej diety bogatej we wszystkie niezbędne witaminy, minerały, wodę, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz antyoksydanty, ponadto: unikanie cukru, tytoniu, alkoholu, stresu i nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.

Wszyscy dobrze wiemy, że rygorystyczne przestrzeganie powyższych zasad nie zawsze jest możliwe. A nawet jeżeli jest, nie oferuje stuprocentowej gwarancji wiecznie młodej skóry. Nie ulega jednak wątpliwości, że opóźni procesy starzenia. Co jeszcze możemy zrobić, aby odmłodzić nasz wygląd? Czy jedyną skuteczną metodą są drogie i często ryzykowne zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej? Na szczęście nie! Aby przez długie lata zachować młode oblicze wystarczy zacząć… masaże i ćwiczenia mięśni twarzy.

Dotyk anioła

Masaże i ćwiczenia twarzy są bardzo popularne w krajach azjatyckich, prawdopodobnie to właśnie dzięki nim Azjatki przez wiele lat cieszą się gładką i jędrną skórą. Te techniki pielęgnacyjne mają za zadanie utrzymać wszystkie tkanki twarzy na swoim miejscu, zapobiegać ich migracji i w efekcie przedłużyć młodość. O wieku świadczą nie tylko zmarszczki, ale też kształt lica. Z upływem czasu skóra staje się mniej elastyczna, tkanka tłuszczowa na policzkach zanika, mięśnie słabną i pod wpływem grawitacji konstrukcja twarzy ulega znacznym przemianom. Linia żuchwy nie jest już tak wyraźnie zaznaczona, a kości policzkowe zaczynają bardziej wystawać. Nasza twarz nie przypomina już odwróconego trójkąta, a raczej owal.

Ludzki mózg odczytuje takie przekształcenia jako oznakę starzenia i jeśli nawet „wyprasujemy” zmarszczki botoksem czy liftingiem, to zmiany w proporcjach fizjonomii zdradzą wiek. Jeśli więc rozpoczniemy masaż i ćwiczenia twarzy, zyskamy znacznie więcej, niż po aplikacji inwazyjnych i drogich zabiegów. Nie będzie to efekt natychmiastowy, jak po zastosowaniu kremów z silikonami, które optycznie wygładzają skórę. Na pierwsze rezultaty trzeba poczekać około miesiąca, ale efekt będzie długotrwały. Ćwiczenia i masaże działają nie tylko profilaktycznie.

Odpowiednim zabiegiem manualnym można zminimalizować widoczność poziomych zmarszczek na czole czy pionowych bruzd między brwiami nazywanych „lwią zmarszczką”. Tworzą się one w wyniku intensywnej pracy mięśni. Na samym początku procesu pojawiania się zmian mamy do czynienia z płytkimi zmarszczkami (j. ang. fine lines), które sięgają tylko wierzchniej warstwy skóry. Powstają najczęściej wtedy, kiedy ta jest przesuszona. Przywrócenie odpowiedniego nawilżenia i rozmasowanie skurczonych w tym miejscu mięśni pomaga całkowicie usunąć niechciane rysy.

Jak wykonać taki masaż? Aby zminimalizować widoczność poziomych zmarszczek na czole przykładamy doń opuszki wszystkich palców i masujemy tkanki pionowym ruchem „góra-dół”. Tak zwaną „lwią zmarszczkę” rozmasowujemy, umieszczając palce wskazujące wzdłuż bruzd, a prostopadle do brwi. Mięśnie naciągamy delikatnie w stronę skroni. Podczas wykonywania masażu trzeba pamiętać o zastosowaniu kosmetyku, który zapewni odpowiedni poślizg, pozwoli nacierać tkanki podskórne i przeciwdziała naciąganiu skóry! Jeśli w momencie pojawienia się pierwszej, płytkiej zmarszczki nie podejmiemy żadnych działań, dojdzie do zerwania wiązań kolagenowych i powstania trwałego wgłębienia w skórze (j. ang. wrinkle). Taką zmianę trudniej usunąć. Masażem możemy spłycić bruzdę, ale ślad na skórze w postaci lekko wgłębionej linii pozostanie (dlatego tak ważna jest profilaktyka!), jednak zmarszczka będzie nieporównywalnie mniej widoczna.

Rośliny na gładkie lico

Jakie kosmetyki należy stosować podczas wykonywania masażu twarzy? Polecam dwie rośliny: tarczycę bajkalską i opuncję figową. Macerat z tarczycy bajkalskiej i olej z nasion opuncji figowej to dwa specyfiki, które idealnie nadają się do masażu twarzy! Ten pierwszy najlepiej wykonać samemu na bazie oleju lnianego. Suszony korzeń tarczycy bajkalskiej można kupić w zielarniach i sklepach internetowych. Macerat przygotowujemy w wyparzonym słoiczku, umieszczamy w nim roślinę – w celu odkażenia korzeń możemy przepłukać spirytusem – i zalewamy olejem lnianym. Słoik owijamy folią aluminiową, aby zminimalizować jełczenie tłuszczu pod wpływem promieniowania słonecznego, a następnie odstawiamy na trzy tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie odcedzamy olej i macerat gotowy! Dlaczego warto czekać tyle czasu?

Tarczyca bajkalska zawiera substancje aktywne, które zapobiegają starzeniu się skóry na poziomie komórkowym – mogą „zatrzymać czas” nawet na 10 lat! Substancje te rozpuszczają się w tłuszczach i dzięki temu preparat z niezwykłej rośliny okazuje się tak bardzo skuteczny. Można stosować go nie tylko jako kosmetyk do masażu, ale również – w połączeniu z kwasem hialuronowym – używać zamiast kremu do twarzy lub przeobrazić w bazę do wykonywania własnych kosmetyków. Należy tylko pamiętać, że nie wolno go podgrzewać. Olej z nasion opuncji figowej jest nazywany naturalnym botoksem. Zawiera dużą ilość witaminy E, fitosteroli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Pomaga odbudowywać płaszcz hydrolipidowy naskórka, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry.

Olej z nasion opuncji działa przeciwrodnikowo i chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a tym samym zabezpiecza nasze włókna kolagenowe przed zniszczeniem. Olej z opuncji pomaga też rozjaśniać przebarwienia, które mogą być jedną z oznak starzenia się skóry. Warto go stosować solo zamiast kremu (szczególnie w trakcie lata) lub – podobnie jak macerat z tarczycy – uczynić zeń bazę do wykonywania innych kosmetyków. Olej można kupić w sklepach internetowych. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby był to olej tłoczony z nasion, a nie macerat.

Dokładne instrukcje, jak wykonywać ćwiczenia i masaże twarzy można znaleźć w Internecie w postaci filmów instruktażowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła: joga twarzy, face yoga, masaż Tanaka czy facial exercises.

Zobacz także

Wdzięk / #Artykuł

wybielanie-zebow-classic-jpg-12583

Wybielanie zębów – skuteczny sposób na piękny uśmiech

Zdrowe zęby, piękny i biały uśmiech to w dzisiejszych czasach nie tylko atrybut gwiazd i celebrytów. Obecna technologia pozwala wybielić zęby praktycznie każdemu.

Wdzięk / #Artykuł

classic-jpg-12513

Najlepsze kremy i balsamy do opalania

Jaki jest najlepszy krem do opalania? Jaki balsam jest dobry dla naszej skóry i uchroni nas nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale również odpowiednio nawilży skórę? Oto przegląd kremów i balsamów do opalania.

Wdzięk / #Recenzja

classic-jpg-11360

Naturalne antyperspiranty – top 3

Jakie naturalne antyperspiranty wybierać, aby nie zaszkodzić zdrowiu, ale jednocześnie zadbać o higienę?