/hamag/assets/otwarcie-jpg-8180.jpeg

Naturalne sprzątanie na wiosnę

Kwasem w kamień, zasadą w tłuszcz – to tylko niektóre zasady, jakimi powinniśmy kierować się podczas tworzenia ekośrodków do pucowania rozmaitych powierzchni!

Data publikacji: 08.03.2017
Początek wiosny wielu osobom kojarzy się z wielkimi porządkami. Porządki często sięgają znacznie dalej niż tylko wytarcie kurzy i mycie okien. Wiosną porządkową rewolucję przechodzi nasza szafa, fryzura i dieta. Ma być świeżo, lekko i zdrowo. Często jednak zapominamy, że te najbardziej podstawowe wiosenne porządki też warto robić, mając na uwadze zdrowie i środowisko naturalne.

Większość dostępnych w drogeriach środków czystości zawiera silnie działające detergenty, konserwanty, barwniki i sztuczne substancje zapachowe, które nie są obojętne dla naszego organizmu i otoczenia, w którym żyjemy. Mnogość ostrzeżeń umieszczonych na opakowaniach takich środków powinna być dla nas sygnałem, że produkt ten może nasz dom bardziej zanieczyścić niż posprzątać.

Konwencjonalne środki czystości są szczególnie niebezpieczne dla alergików i osób cierpiących na astmę. W ich domach nie powinny znajdować się żadne odświeżacze powietrza, zapachowe świeczki czy produkty o bardzo silnym zapachu, które mogą drażnić układ oddechowy człowieka i wywoływać silne reakcje alergiczne. Warto chronić przed nimi również dzieci (szczególnie te raczkujące), zwierzęta domowe i własną skórę.

Jak zabrać się za zdrowe porządki?

Pierwszym krokiem powinien być detoks naszej łazienkowej szafki. Naprawdę posiadanie oddzielnego produktu do mycia wanny, podłogi i toalety nie jest konieczne. Wszystkie spreje do wycierania kurzu też są zbędę, te idealnie zastąpi ściereczka z mikrofibry, która dokładnie zbiera kurz nawet jak jest sucha, będzie więc idealna do każdego rodzaju mebli. Drugi krokiem do zdrowego, naturalnego sprzątania jest przygotowanie domowych środków czystości. A to jest naprawdę bardzo proste.

Kwasem w kamień, zasadą w tłuszcz

W internecie krąży wiele skomplikowanych przepisów na naturalne środki czystości. Ja jednak wyznaję zasadę, że im prościej tym lepiej i trzymam się tylko jednej reguły: kwasem w kamień, zasadą w tłuszcz. Osad powstający w łazience zmywam kwaskiem cytrynowym lub octem, natomiast tłuste kuchenne zabrudzenia sodą oczyszczoną. Sięgam też po olejki eteryczne (nie mylić z olejkami zapachowymi), które nie tylko nadają przyjemny zapach domowym środkom czystości, ale mają też działanie odkażające.

TIP: Jeśli nie lubisz zapachu octu, wrzuć do butelki skórki od cytrusów i odstaw na 2 tygodnie. Następnie odcedź ocet i podczas sprzątania ciesz się jego nowym, cytrusowym zapachem.

Do podstawowego umycia łazienki wystarcza mi butelka ze spryskiwaczem wypełniona mieszanką wody i octu z kilkoma kroplami olejku eterycznego, gąbka i ściereczka z mikrofibry do przetarcia lustra. Na trudniejsze zabrudzenia stosuję uniwersalną pastę czyszczącą.

Uniwersalna pasta czyszcząca

  • 100 g sody oczyszczonej
  • 100 g kwasku cytrynowego
  • 3 ml olejku eterycznego (np. z lawendy)

Wszystkie składniki wystarczy wymieszać i nanieść na zabrudzoną powierzchnię. Podczas kontaktu z wodą pasta zacznie się intensywnie pienić, wystarczy użyć wilgotnej gąbki, aby bez problemu umyć wannę czy umywalkę. Pasta nadaje się również do mycia toalety, wystarczy nasypać 2-3 łyżki na ścianki muszli i rozetrzeć szczotką. Jeśli w ubikacji zebrało się dużo kamienia, najpierw nasyp sam kwasek cytrynowy i zostaw na 10 minut. Następnie dodaj sodę, wyszoruj muszlę i po osadzie nie będzie śladu. Do przetarcia deski możesz natomiast użyć alkoholu, ja zazwyczaj stosuję lawenol czyli dostępny w aptece alkohol z dodatkiem olejku eterycznego z lawendy sprzedawany w bardzo wygodnej buteleczce z atomizerem.

Odświeżacze do toalet to jedne z najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia produktów. Ich stężenie w tych małych pomieszczeniach bywa naprawdę bardzo wysokie i nie jest obojętne dla naszego układu oddechowego. Jeśli czujesz potrzebę stosowania odświeżacza w toalecie, dodaj do pasty jeszcze 2 ml olejku eterycznego w przechowuj w toalecie jako odświeżający proszek. Wystarczy nasypać łyżeczkę mieszanki do muszli by zneutralizować nieprzyjemny zapach. Zamiast pokojowego odświeżacza powietrza zastosuj stare i dobre wietrzenie, a jeśli zależy ci na dodatkowym zapachu w pomieszczeniu, zamiast w zapachowe świeczki i woski zainwestuj w dyfuzor lub kominek do olejków eterycznych. Te naturalne substancje zapasowe nie tylko nie zatrują powietrza w twoim domu, ale mogą korzystnie wpłynąć na twoje zdrowie i nastrój.

Soda w kuchni niezastąpiona

Kiedy łazienkę mamy już posprzątaną, pora zabrać się za kuchnię. Wyżej wspomniana pasta czyszcząca przyda się również tutaj, pomoże domyć zlew i kuchenkę. Natomiast do umycia zatłuszczonej patelni lub garna niezastąpiona będzie soda oczyszczona solo. Zjełczały i przypalony tłuszcz jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, warto więc porządnie oczyszczać tzw. nieprzywierające patelnie, których chropowatą powierzchnię niezwykle trudno jest domyć nawet konwencjonalnym płynem do mycia naczyń. Żeby to zrobić, wystarczy skorzystać z reakcji zmydlania, która zachodzi między zasadą (sodą oczyszczoną), a tłuszczem. Do patelni sypiemy więc 1-2 łyżki sody, napełniamy wodą i dla lepszego efektu stawiamy na chwilę na palnik. Potem patrzymy jak dzieje się magia i patelnia czyści się sama.

TIP: Jeśli chcesz usunąć etykietę ze słoika/butelki, posmarują ją olejem i odstaw na kilka godzin. Olej rozpuści klej i etykieta powinna zejść bez pozostawiania śladu.

Z tej samej reakcji korzystam, myjąc szklane słoiczki i buteleczki po kosmetykach, które chcę wykorzystać ponownie. Wsypuję do nich sodę, nalewam wodę i wstawiam do garnka z gotującą się wodą. Potem tylko patrzę jak tłuste resztki kosmetyków same wypływają z opakowań.

Jak widzicie naturalne i zdrowe sprzątanie nie jest trudne. Przydarzą się jednak zapasy sody i kwasu cytrynowego lub octu. Te najlepiej zrobić w sklepach internetowych, gdzie surowce te kupowane w większych opakowaniach są znacznie tańsze niż w sklepie spożywczym. Olejki eteryczne często można dostać w tych samych sklepach lub w każdej aptece.

Sprzątanie przy pomocy sody oczyszczonej i kwasku jest nie tylko proste, ale też tańsze niż tradycyjne. Surowce nie są drogie, a do spłukiwania naturalnych środków czystości zużywa się mniej wody, co w efekcie daje niższe opłaty. Woda spływająca z naszych łazienek jest też mniej zanieczyszczona szkodliwymi substancjami chemicznymi. Rachunek jest więc prosty, naturalne sprzątanie to same korzyści.

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.