/hamag/assets/gyr-big-jpg-1188.jpeg

Najciekawsze gry dla dzieci

Czasami dobrze jest sobie pograć... Prezentujemy przegląd najciekawszych edukacyjnych gier dla dzieci.

Data publikacji: 12.01.2016

Na długie godziny pochłaniają dzieci. Sprawiają, że przenoszą się do innego, tylko im znanego świata. Odcinają je od wszystkiego. To przez nie nasze pociechy zarywają noce, mają problemy ze wczesnym wstawaniem i koncentracją w szkole... Czy właśnie tak kojarzą Ci się gry? Na samo hasło dostajesz gęsiej skórki i zaczynają Ci się pocić ręce? Nie jesteś sam. Większość rodziców ma właśnie takie skojarzenia. Gry to samo zło, strata czasu i dodatkowy koszt. Ale może być zupełnie inaczej. Wszystko zależy od tego, w jakie gry maluch będzie grać.
Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór gier edukacyjnych, które z nudą czy żmudnymi zadaniami nie mają nic wspólnego. Są ciekawe, okraszone pięknymi grafikami, zaprojektowane z myślą o najmłodszych użytkownikach. Gry umiejętnie dobrane do wieku i zainteresowań dziecka, nie tylko pomogą mu rozwinąć się i zdobyć nowe umiejętności, ale także nauczą skupienia i koncentracji. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć – dobrych, przemyślanych gier edukacyjnych jest naprawdę mnóstwo.

Dla trzylatka

3 lata to idealny wiek na poznawanie i rozróżnianie kształtów czy dźwięków. Idealne będą proste logiczne gry, w których dziecko będzie musiało wykazać się sprytem i spostrzegawczością. Taki jest cykl gier z serii Lego Duplo: Lego Duplo Forest, Ice Cream, Circus, Food czy Train. W każdej z tych pozycji dziecko poznaje nowych bohaterów, którzy towarzyszą mu podczas wykonywania rozmaitych czynności. Piękne grafiki, ciekawe zadania, w które zostały wplecione elementy edukacyjne to idealny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym. Interesujące są także gry typu Pizza Maker czy Ice Cream Maker, w których dziecko może wcielić się w rolę wirtualnego kucharza. Tworzenie multimedialnej pizzy czy lodów jest świetnym sposobem na poznanie nie tylko nazw warzyw czy owoców, ale także kształtów i kolorów. Pociąg ze zwierzątkami rozszerzy wiedzę z zakresu fauny, a maluch przy okazji dowie się, jakie dźwięki wydaje każdy z pasażerów. Motywem przewodnim aplikacji jest lokomotywa z pieskiem maszynistą, która ciągnie sześć wagonów. W każdym z nich podróżują różne zwierzątka. Dziecko odkrywa, co się stanie po dotknięciu zwierzątek, słońca lub poszczególnych części pociągu. Nieco inną zabawę proponuje seria aplikacji Chuggington, znana w Polsce jako Stacyjkowo. Rozgrywka polega na tym, że młody gracz wykonuje logiczne zadania, poznając bohaterów znanej bajki. Wreszcie Agi Bagi… czyli kolorowa, pięknie zaprojektowana gra, której akcja przebiega na planecie Agi Bagi. Dziecko poznaje bohaterów gry, oglądając kolejne odcinki bajki (w sumie 6), aby następnie wspólnie z nimi tańczyć, sadzić roślinki, zabawiać jedną z postaci – Gadzinę, czy bawić się dźwiękami. Całość przyjazna dla oka i ucha. Co ciekawe – tematy, które podejmuje aplikacja są związane z ekologią i środowiskiem, dzięki czemu już od najmłodszych lat możemy uczyć dziecko życia w zgodzie z naturą. Nie mogę nie wspomnieć o serii gier od Toca Boca. Tutaj każde, nawet najbardziej wybredne dziecko znajdzie coś dla siebie. I tak będzie mogło zostać fryzjerem i prowadzić swój własny zakład fryzjerski, w kuchni ugotować ulubioną potrawę i nakarmić nią inne postaci, albo jako weterynarz poprowadzić klinikę dla zwierząt, opiekując się i pomagając rozmaitym pupilom. 

Gry dla trzylatkaGry dla trzylatka

Gry można pobrać w następujących miejscach:
Seria Lego Duplo
Chuggington Traintastic Adventures
Pociąg ze zwięrzątkami
Agi Bagi
Toca Boca

Dla czterolatka

W tym wieku sprawdzą się gry logiczne, proste łamigłówki oraz aplikacje, dzięki którym dziecko pozna podstawy matematyki czy alfabet.
Pierwszą grą, którą z przyjemnością mogę polecić dla dziecka w tym wieku to Monument Valley. To gra geometryczna, w której dziecko będzie musiało wykazać się logiką oraz spostrzegawczością. Sami twórcy piszą: „W grze Monument Valley będziesz mógł ingerować w niewyobrażalną architekturę. Będziesz także przewodził skrycie milczącej księżniczce, prowadząc ją przez zapierający dech w piersiach świat”. To pozycja obowiązkowa dla każdego czterolatka, ale nie tylko. Nawet starsze dzieci, czy wręcz dorośli bezpowrotnie się w niej zatracą. Bridgy Jones to kolejna, fantastyczna propozycja. Gra jest osadzona w pięknej scenerii. Zadaniem malucha będzie zbudowanie torów, po których przejedzie ciuchcia. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom, niektóre plansze są naprawdę bardzo trudne, a skuteczne przejście to wypadkowa wielu prób i popełnienia błędów. W grze jest kilkanaście poziomów, a stopień trudności wzrasta wraz z zaliczeniem kolejnych etapów gry. Co ciekawe, ta polska produkcja bardzo szybko zyskała fanów na całym świecie, a w zaledwie kilka tygodni po tym, jak się ukazała na rynku, promował ją sam Apple. Nieco inną formę rozrywki zaproponują Przygody Danonka. To przyjemna gra, nastawiona głównie na naukę czytania, pisania, liczenia i rozpoznawania obrazów. Jak na brandowaną aplikację, to przemyślany, spójny produkt, który znajdzie uznanie w oczach wielu czterolatków. I na koniec propozycje od jednych z najciekawszych polskich developerów mobilnych programów dla dzieci. Mam tu na myśli Duckie Decka, który specjalizuje się w grach edukacyjnych. W zasadzie każda aplikacja stworzona przez zespół Decka jest godna polecenia.

Gry dla czterolatkaGry dla czterolatka

Gry można pobrać w następujących miejscach:
Monument Valley
Bridgy Jones
Przygody Danonka
Duckie Deck

Dla pięciolatka

Na szczególną uwagę zasługuje ScratchJr – aplikacja do nauki kodowania zaprojektowana przez specjalistów z MIT. Scratch to obecnie jeden z najbardziej popularnych języków programowania dla młodszych użytkowników (8 lat +). ScratchJr został tak opracowany, aby sprostać umiejętnościom jeszcze młodszych użytkowników. Ta intuicyjna aplikacja z łatwością wprowadzi dziecko w świat programowania i sprawi, że pozna ono pierwsze, podstawowe zasady kodowania. Nieco inne wyzwania, oparte o intuicyjne działania proponuje deweloper LumosLabs. W tych grach nie ma wydawanych poleceń przez lektora, dzięki czemu dziecko samodzielnie – w swoim tempie odkrywa wirtualny świat. To maluch podejmuje decyzje o kolejnych zadaniach, wykonując dowolne akcje.
Little Music Box i Night Night Circus to dwie oryginalne propozycje, przeznaczone właściwie dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku. Nie są to gry, a pięknie wydane opowieści, minibajki, dzięki którym młody gracz pozna np. popularne piosenki. To kompletnie inny rodzaj zaangażowania, nieinwazyjny, a taki, przy którym dziecko uspokoi się i zrelaksuje.

Gry dla pięciolatkówGry dla pięciolatków

Gry można pobrać w następujących miejscach:
ScratchJr
LumosLabs
Little Fox Music Box
Night Night Circus

Niektóre wymienione powyżej pozycje występują w wersji płatnej. Wszystkie natomiast mają oznaczenia PEGI (Pan-European Game Information) – europejskiego systemu klasyfikacji gier, który określa kategorie wiekowe. Jest ich pięć: 3, 7, 12, 16 i 18. Co ważne, rating wiekowy i PEGI nie uwzględnia poziomu trudności, ani tym bardziej umiejętności niezbędnych do ukończenia danej gry. PEGI służy jako wskazówka, mówiąca o tym, czy dany produkt nie zawiera treści nieodpowiednich dla dzieci poniżej określonego wieku. Ostateczną decyzję i tak zawsze powinni podejmować rodzice, bazując na swojej wiedzy, intuicji i doświadczeniu.

Zobacz także

Dziecko / #News

ikea-dd-icon-jpg-13202

Nic tak nie cieszy jak uśmiech dziecka

Ile osób, tyle odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest idealny prezent na Dzień Dziecka. I nie chodzi tu o konkretny przedmiot, ale nawet o samą jego charakterystykę.

Dziecko / #Artykuł

classic-jpg-11973

Prezenty dla dziecka na gwiazdkę – top 5!

Prezenty na gwiazdkę dla dziecka – niech bawią, uczą i dają moc radości!

Dziecko / #News

women-of-nasa-classic-jpg-11672

Women of NASA – klocki dla dziewczyn

Mimo że coraz częściej krytykuje się stereotypowe podejście do zabawek, nadal funkcjonuje przeświadczenie, że lalki są dla dziewczyn, a rakiety dla chłopców. Klocki Women of NASA to prawdziwy hit!