/hamag/assets/wypiekacze-hamag-960-396-jpg-12738.jpeg

Jaki wypiekacz do chleba. Czy warto kupić?

Żyjemy w czasach dobrobytu, ale z roku na rok, pogarsza się jakość żywności, którą kupujemy w supermarketach. Niestety dotyczy to nie tylko wysoko przetworzonych produktów, których łatwo unikać, ale także nisko przetworzonych takich jak chleb.

Data publikacji: 04.12.2019

Jesteśmy zalewani mnóstwem reklam, w których pieczywo z olbrzymich supermarketów określane jest mianem chrupiącego, czy pysznego. W rzeczywistości wiele tego typu wyrobów produkowanych jest z głęboko mrożonego ciasta. Jak więc uchronić się przed jedzeniem tego typu wynalazków? To proste – kupmy swój własny wypiekacz do chleba.

Komu przyda się domowy wypiekacz do chleba?

Pierwsza odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – przyda się wszystkim, którzy chcą dbać o to, co jedzą i mieć świadomość, co właściwie znajduje się w chlebie. Bo o taką informację bardzo trudno robiąc zakupy w markecie. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przejść się do wybranego sklepu dużej sieci handlowej, stanąć przed gablotką z pieczywem i spróbować poznać jego skład. A jeśli już będziemy uparci i uda nam się wypatrzeć przyklejoną gdzieś etykietkę lub poprosimy kogoś z obsługi, to być może dowiemy się, że nasz chlebek „wzbogacony” został o takie składniki, jak choćby fosforan wapnia, diglicerydy, chlorek wapnia, emulgatory, czy stabilizatory. A do upieczenia chleba w warunkach domowych wystarczą tak podstawowe składniki jak mąka, drożdże, woda, sól, czy ziarna zbóż. Na pytanie, która lista jest dla nas zdrowsza, odpowiedź jest oczywista.

Inną grupą osób, które powinny zaopatrzyć się w wypiekacz, są wszyscy ci, którzy cenią sobie różnorodność w kuchni. Bo niestety oferta sklepów zwykle jest dość ograniczona. Królują białe bułki miękkie jak gąbeczki, wypiekane z wysoko oczyszczonej mąki. Domowy wypiek umożliwia za to uzyskanie na przykład chleba pełnoziarnistego, orkiszowego, kukurydzianego, czy nawet gryczanego.

Wypiekaczami powinny się zainteresować także osoby będące na określonych dietach. Mowa tu głównie o posiłkach bezglutenowych, ale nie tylko. Własny chleb mogą wypiekać ludzie odchudzający się, czy cierpiący na insulinooporność.

Dlaczego warto samemu wypiekać chleb w domu?

Czy oprócz wyżej wymienionych argumentów, są jeszcze inne przemawiające za domowym wypiekaniem? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim jest to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Możemy zaangażować w to dzieci, współmałżonka, lub rodziców. A zapach, który rozniesie się po kuchni, tworzy cudowny, domowy klimat.

Są też bardziej praktyczne powody używania wypiekacza. Przy obecnych ograniczonych możliwościach zrobienia zakupów w niedzielę, nie musimy się przejmować robieniem zapasów. Jak chleb się skończy, to w ciągu kilku godzin upieczemy nowy.

Na pewno szybko się też zorientujesz, że wypiekanie chleba to wciągające zajęcie. Wiele osób zaczyna traktować je jak hobby. Udał ci się prosty przepis? Spróbuj swoich sił w trudniejszym. A potem połącz dwa przepisy i stwórz swój autorski. To naprawdę wciąga.

Czy wypiekanie jest trudne?

Jeśli wypiekasz chleb bez pomocy wypiekacza, to jest to dość wymagające zadanie. Szczególnie jeśli masz ambicję zrobienia własnego zakwasu. Chleb na drożdżach jest nieco prostszy, ale osoby początkujące również mogą mieć z nim kłopoty.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy kupujemy własny wypiekacz. Szybko przekonasz się, że w przypadku standardowych wypieków, urządzenie niemal prowadzi Cię za rękę. W zestawie producenci często dodają przepisy, które zostały przetestowane na konkretnym modelu. Nie ma więc praktycznie możliwości, żeby zepsuć chleb, postępując zgodnie z instrukcjami. Ponadto większość wypiekaczy wspomaga swoich użytkowników, pokazując czas pieczenia i sygnalizując konieczność dodania określonych składników. Nasza rola ogranicza się więc do dokładnego zważenia półproduktów i wsypania ich w odpowiednim momencie.

Czy domowy wypiek się opłaca?

To zależy od punktu widzenia. Jeśli porównujesz koszt zrobienia chleba w domu z zakupem białego pieczywa w hipermarkecie, to ten drugi zapewne wyjdzie taniej. Nie jest to jednak duża kwota, a różnica w jakości i smaku jest olbrzymia. Poza tym, koszty domowych wypieków można obniżyć, kupując mąkę w dużych opakowaniach. Jeśli wypiekanie chleba wejdzie ci w nawyk, szybko przekonasz się, że zamiast kupować kilogramowe opakowanie mąki, tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie jej zakup w workach 5 kg lub nawet 10 kg.

Jakiej mąki używać?

Dobra mąka to podstawa każdego wypieku. Jej zły dobór jest często powodem zniechęcenia u osób początkujących. Rodzajów mąk jest mnóstwo, ale na potrzeby tego artykułu nieco uprościmy ten podział.

Do pierwszej grupy zaliczymy mąki o numerze do 600. Są to drobno zmielone i mocno oczyszczone. Doskonale nadają się do ciast. Nie są jednak polecane do wypieku chleba.

Druga grupa to mąki o numerach od 600 do 1100. Są średnio zmielone i zawierają więcej wartościowych substancji odżywczych. Są one najlepsze do wypieku i dlatego często nazywa się je mąkami chlebowymi.
W sklepach spotkamy się też z mąkami o numerach powyżej 1100. Są one grubo mielone. Z nich także udają się doskonałe chleby, jednak ich upieczenie wymaga większych umiejętności praktycznych. Dlatego często miksuje się mąki z drugiej i trzeciej grupy.

Jeśli mimo wszystko nie jesteśmy zadowoleni z chleba wykonanego z samodzielnie dobranych składników, możemy skorzystać z gotowych mieszanek chlebowych. Coraz częściej można się natknąć w sklepach stacjonarnych. Ich bogaty wybór jest też w Internecie. Mieszkanka zawiera wszystko (lub niemal wszystko), co jest potrzebne do upieczenia doskonałego chleba w wypiekaczu.

Jakie pieczywo można zrobić w wypiekaczu?

Rozmiar i różnorodność chleba zależy od modelu urządzenia, które zakupiliśmy. Tańsze wypiekacze oferują najczęściej kilka podstawowych programów do wypieku chleba białego, francuskiego, słodkiego lub bezglutenowego. Modele z wyższej półki umożliwią nam tworzenie bardziej zaawansowanych kompozycji. Upieczemy chleb pełnoziarnisty z rodzynkami, wiejski na zakwasie, żytni, czy razowy. Co ciekawe wiele modeli wypiekaczy daje też możliwość przygotowywania innych dań – na przykład ciasta na pizzę, makaronów, a nawet dżemów.

TOP 5 – jaki wypiekacz do chleba wybrać?

W sklepach dostępny jest bardzo szeroki wybór urządzeń do wypiekania chleba. Od porównywania funkcji, parametrów i cen kilkudziesięciu modeli może się zakręcić w głowie. Dlatego przygotowaliśmy krótką listę pięciu wypiekaczy, które naszym zdaniem są najbardziej godne uwagi.

Tani wypiekacz do chleba - Sencor SBR 1032SS

Najważniejsze cechy:

 • 12 programów automatycznych
 • możliwość wyboru stopnia zarumienienia skórki
 • opcja opóźnionego startu
 • funkcja pamięci ustawień

wypiekacz do chleba Sencor SBR 1032SSSencor SBR 1032SS

Urządzenie oferujące wysoką jakość za rozsądną cenę. Przy wypiekaniu możemy skorzystać z dwunastu programów automatycznych, które ułatwią nam zrobienie m.in. chleba białego, słodkiego lub wielozbożowego. Będziemy też mogli zrobić bagietki, ciasto na pizzę, a nawet pączki. Wypiekacz oferuje możliwość wyboru wielkości bochenka oraz stopnia zarumienienia. Opcja opóźnionego startu pozwoli nam tak ustawić urządzenie, żeby chleb był gotowy na przykład tuż przed naszym wstaniem z łóżka. Ciekawą funkcją jest pamięć ustawień w przypadku krótkiej awarii prądu. Po jego przywróceniu wypiekacz będzie kontynuował pracę od miejsca jej przerwania.

Tani wypiekacz do chleba bezglutenowego - Philips HD9015/30

Najważniejsze cechy:

 • 12 automatycznych programów
 • przypomnienie o dodaniu składników
 • regulacja stopnia przyrumienienia
 • opóźnienie startu

wypiekacz do chleba Philips HD9015/30Philips HD9015/30

Wypiekacz umożliwiający ci przygotowywanie jednokilogramowych bochenków chleba. Możesz wypiekać, korzystając z dwunastu automatycznych programów. Jednym z nich jest program do chleba bezglutenowego. Nie musisz pamiętać, kiedy dodać poszczególne składniki – przypomni ci o tym sygnał akustyczny. Urządzenie szybko się nagrzewa i pracuje bardzo cicho. Możemy regulować stopień przyrumienienia skórki, a także skorzystać z opcji opóźnionego startu. Dzięki niej wypiekacz może uruchomić się w nocy, by zapewnić nam świeży bochenek o poranku. Oprócz chleba możemy przygotować też pyszne dżemy ze świeżych owoców.

Wypiekacz do chleba do 500 zł - Tefal PF220838

Najważniejsze cechy:

 • 17 programów automatycznych
 • programy do pieczywa bezglutenowego
 • funkcja podtrzymania temperatury
 • możliwość wyboru stopnia zarumienienia skórki

Tefal PF220838 wypiekaczTefal PF220838

Doskonały wypiekacz dla osób z nietolerancją glutenu. Wśród jego siedemnastu programów automatycznych, trzy przeznaczone są do pieczywa bezglutenowego. Oprócz chleba możesz też robić w nim owsianki, makarony lub konfitury. Do urządzenia dołączona jest książeczka z dokładnie opisanymi przepisami. Wypiekacz oferuje możliwość ustawienia wagi chleba oraz poziomu jego chrupkości. Gdy pieczywo jest gotowe, można skorzystać z funkcji podtrzymania temperatury przez jedną godzinę. Formę do chleba można wyjąć ze środka. Ułatwia to wkładanie ciasta oraz późniejsze mycie urządzenia. W zestawie otrzymamy specjalną miarkę, która ułatwi precyzyjne dozowanie składników.

Wypiekacz do chleba i robienia zakwasu - ETA Duplica Vital

Najważniejsze cechy:

 • program do robienia zakwasu
 • możliwość komponowania własnych przepisów
 • pięć wariantów stopnia przyrumienienia skórki
 • zabezpieczenie przed dziećmi

ETA Duplica VitalETA Duplica Vital

Samodzielne przygotowanie zakwasu pod wypiek chleba wymaga sporych umiejętności. Ten model wypiekacza znacznie ci to ułatwi. Jako jeden z nielicznych posiada program fermentacji, który pomaga uzyskać trwały i wydajny zakwas. Oprócz tego w urządzeniu możesz przygotowywać kilkanaście rodzajów pieczywa, a także marmolady, sery sojowe, jogurty, czy smaczne desery. Co ciekawe, wypiekacz daje możliwość komponowania własnych przepisów i zapisywania ich w pamięci. Później odtwarzamy je jednym przyciskiem. Aż pięć wariantów stopnia przyrumienienia skórki pozwoli dopasować ją do upodobań twojej rodziny. Funkcja Lock chroni przed przypadkowym wyłączeniem wypiekacza – na przykład przez dzieci.

Dobry wypiekacz do chleba - Morphy Richards 502000

Najważniejsze cechy:

 • składany hak do wyrabiania ciasta
 • dozownik składników
 • 19 programów pieczenia
 • funkcja szybkiego pieczenia

Wypiekacz do chleba Morphy Richards 502000Morphy Richards 502000

Urządzenie wyróżniające się specjalną konstrukcją haka wyrabiającego ciasto. W odróżnieniu od większości modeli w tym przypadku w chlebie nie pozostaje dziura na spodzie. Praktycznym elementem wyposażenia jest też dozownik składników, dzięki któremu w trakcie pieczenia nie musimy pamiętać o ich dodawaniu. Sprzęt oferuje aż dziewiętnaście zaawansowanych programów do wypieku. Nasz chleb może mieć wagę od 450 g do niemal kilograma. Funkcja szybkiego pieczenia umożliwia wyjęcie gotowego chleba już po 85 minutach. Będzie to bardzo łatwe, gdyż forma wykonana została z materiału likwidującego nieprzyjemne zjawisko przywierania.

 

Zobacz także

Roboty kuchenne / #Artykuł

classic-jpg-12301

Jaki robot kuchenny kupić? TOP 10

Idealny sprzęt do kuchni - robot kuchenny - wielozadaniowa maszyna która nie tylko ułatwi pracę przy przygotowywaniu posiłków, ale też wniesie je na inny poziom. Jaki wybrać, ile pieniędzy trzeba wydać na dobry i sprawdzony model?

Roboty kuchenne / #Galeria

classic-jpg-11627

Polecane roboty kuchenne

Bez robota ani rusz! Przyda się podczas przyrządzania ciasta, dań głównych, zup oraz sałatek dla sporej rodzinki. Zobaczcie, jakie sprzęty polecamy!

Roboty kuchenne / #Test

classic-02-jpg-7633

Test robota kuchennego – PHILIPS HR 7627/00

Jeśli szukacie prostego robota do najpilniejszych zadań kuchennych, model HR 7627/00 Philipsa jest jakby idealny!

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.