/hamag/assets/otwarcie-jpg-5400.jpeg

Jaki wybrać ekspres do kawy?

Ciśnieniowy, przelewowy czy na kapsułki – jaki wybrać ekspres do kawy? Warto przeczytać poniższe porady przed dokonaniem zakupu.

Data publikacji: 09.10.2016
Poranna kawa to rytuał, bez którego wiele osób nawet nie myśli o wyjściu rano do pracy. Również w trakcie dnia filiżanka tego doskonałego napoju stawia nas na nogi. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup ekspresu do kawy, który robi ją szybko i sprawnie.

Na sklepowych półkach roi się od różnego rodzaju ekspresów. Czasami konieczność wyboru jednego z nich przyprawia o prawdziwy ból głowy. Doradzamy więc, jak wybrać ekspres idealny dla siebie – ciśnieniowy, przelewowy czy kapsułkowy.

Mechanizm działania

 

Ekspresy ciśnieniowe

W sprzedaży dominują bez wątpienia ekspresy ciśnieniowe. Warto wiedzieć, jaka jest właściwie zasada ich działania. Otóż w tego typu urządzeniu gorąca woda jest przepuszczana przez zmieloną kawę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Taki zabieg pozwala skrócić czas kontaktu wody z kawą. Dzięki temu w wodzie bez kłopotu rozpuszczane są substancje ważne dla smaku kawy, takie jak proteiny i cukry. Woda nie absorbuje jednak gorzkich aromatów, które pozostają w fusach. Ekspresy ciśnieniowe działają zazwyczaj pod ciśnieniem 15 bar.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe istnieją na rynku dłużej niż ciśnieniowe. Kawa uzyskiwana z nich ma inny smak. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. W specjalnej komorze zmielona kawa zalewana jest po prostu wrzątkiem. Woda w tym przypadku nie jest wpuszczana pod ciśnieniem. Filtr z kawą jest najczęściej stały lub wymienny (papierowy). Po przelaniu się przez filtr, kawa trafia do dzbanka. Kawa z ekspresu przelewowego ma mocny i jednocześnie nieco gorzki smak. Ma wielu zwolenników, ale też i wielu przeciwników.

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe to najnowszy wariant ekspresów. Powstały w wyniku dążenia do maksymalnego uproszczenia obsługi tych urządzeń. I tak się też stało. Nasza rola ogranicza się to do rozpakowania kapsułki z kawą, włożenia jej do odpowiedniego pojemniczka w ekspresie i naciśnięcia jednego przycisku. Kapsułki wybieramy w sklepie, kierując się opisem na opakowaniach. Do wyboru mamy kapsułki z kawą o różnych smakach, a nawet z dodatkiem sproszkowanego mleka. Wtedy mamy kawę latte bez wyciągnięcia z lodówki butelki mleka.

Koszty zakupu i eksploatacji

 

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe można zdecydowanie uznać za najdroższe z trzech analizowanych wariantów. Ceny dobrych modeli zaczynają się od około 700 zł. Górnej granicy praktycznie nie ma. Na rynku bez kłopotu znajdziemy modele o cenach przewyższających dziesięć tysięcy złotych. Ceny samej eksploatacji są jednak niskie. Ograniczają się praktycznie do zakupu samej kawy. Jeśli kupujemy ją w dużych opakowaniach, to kosztów praktycznie nie zauważymy. Trzeba jednak wziąć też pod uwagę, że ten typ ekspresu potrafi być dość awaryjny w porównaniu do ekspresów przelewowych i kapsułkowych.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe mają tak prostą konstrukcję, że cechują je najniższe ceny z trzech analizowanych wariantów. Urządzenie renomowanej marki można kupić już za 150 zł. Większość tego typu ekspresów nie przekracza ceny 400 zł. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, to naszym podstawowym kosztem jest zakup kawy mielonej. Do tego musimy też w niektórych przypadkach doliczyć koszt filtrów. Nie są to duże wydatki, więc bez wahania można uznać ten typ ekspresu za najtańszy w zakupie i eksploatacji.

Ekspresy na kapsułki

Tu ceny samych ekspresów zaczynają się w okolicach 300 złotych i docierają do nieco ponad tysiąca złotych. Nie są one więc bardzo drogie. Zanim jednak skusimy się na ich zakup, warto sprawdzić ceny kapsułek. Tu może nas czekać niemiła niespodzianka, bo okazuje się, że za jedną filiżankę kawy przyjdzie nam zapłacić do jednej złotówki do nawet trzech złotych. A ile kaw wypijasz w jednym tygodniu? Po przeliczeniu wychodzi całkiem spora kwota. No cóż, wygoda obsługi jednak kosztuje.

Zintegrowany młynek do kawy

Znawcy kawy mówią, że jeśli raz spróbuje się kawy zrobionej ze świeżo zmielonych ziaren, to już nie będzie chciało się powrócić do pakowanej w torebki kawy mielonej. Dlatego też ekspresy ze zintegrowanym młynkiem cieszą się sporą popularnością. Bez kłopotu znajdziemy je wśród ekspresów ciśnieniowych. Jeśli chodzi o przelewowe, to można spotkać takie modele, ale trzeba ich trochę poszukać w sklepach. Jeśli chodzi o ekspresy kapsułkowe, to nie ma urządzenia z wbudowanym młynkiem.

Mechanizm dodawania mleka

Kawa latte, czy cappuccino to jedne z najpopularniejszych rodzajów kaw. Obie wymagają dodania mleka. Jak analizowane ekspresy wypadają na tym polu? Ekspresy ciśnieniowe radzą sobie bardzo dobrze. Większość z nich ma zainstalowane spieniacze do mleka, a niektóre modele nawet dodają mleko samodzielnie. W przypadku ekspresów przelewowych raczej nie możemy liczyć na takie udogodnienia. Ekspresy kapsułkowe mają możliwość użycia kapsułek zawierających mleko w proszku. To czy jego smak będzie nam odpowiadał, to kwestia gustu.

Czyszczenie ekspresu

Ekspres jest bardzo wygodnym urządzeniem, jednak wymaga czyszczenia i konserwacji. Bez tego w jego przewodach utworzy się kamień, a nawet mogą pojawić się bakterie. Generalnie łatwość czyszczenia ekspresu zależy od stopnia jego skomplikowania. Ekspresy ciśnieniowe często wymagają sporo pracy. Wyjątkiem są modele, które mają specjalne programy samooczyszczania i robią to za nas (ekspresy kapsułkowe coraz częściej także je posiadają) . Ekspres przelewowy można wyczyścić błyskawicznie.

Podsumowanie

Jak można się szybko zorientować, każdy z ekspresów ma swoje wady i zalety. Ekspresy ciśnieniowe są dość drogie w zakupie, ale za to oferują kawę, która smakuje większości osób. Ekspresy przelewowe są tanie, także w eksploatacji, a uzyskany napar ma mocny, specyficzny smak. Ich zaletą jest też możliwość przygotowania za jednym razem nawet kilkunastu filiżanek kawy. Ekspresy na kapsułki są tanie w zakupie i bajecznie proste w obsłudze. Niestety zakup kapsułek kosztuje nas dość dużo pieniędzy. Dlatego wybór idealnego ekspresu zależy od indywidualnych preferencji.

Zobacz także

Ekspresy do kawy / #News

nivona-caferomatica-icon-jpg-12753

Szybki sposób na 17 kaw - nowe ekspresy Nivona CafeRomatica

Nivona CafeRomatica 820 i CafeRomatica 825 to ekspresy dla prawdziwych kawoszek i kawoszy – same radzą sobie świetnie, ale też są otwarte na zmiany. O co chodzi? Ano o to, że…

Ekspresy do kawy / #Galeria

kamil_pytel_woskowy_ul_635.jpg

Top 10: Ekspresy ciśnieniowe

Aromatyczna mała czarna o poranku każdego dnia? Z tymi ekspresami zrobisz sobie prawdziwą kawową przyjemność!

Ekspresy do kawy / #Artykuł

classic-jpg-6841

Rozgrzewające kawy na zimę

Jak zaparzyć kawę idealną? Jaki ekspres do kawy wybrać?