/hamag/assets/jaki-robot-sprzatajacy-top-5-slider-jpg-12068.jpeg

Jaki robot sprzątający? TOP 5 polecane modele

Pięć modeli do rankingu najlepszy robot sprzątający, w cenie do 1500, 2500 i 4000 zł.

Data publikacji: 07.11.2019

Domowe roboty sprzątające to jedna z najmłodszych kategorii małego AGD do domu. Jest jeszcze sporo osób, które tylko słyszały o niewielkim urządzeniu, które w kilka godzin jest w stanie dokładnie odkurzyć nasz dom, podczas gdy my jesteśmy na przykład w pracy. Dlatego też osoby, które już zdecydują się na jego zakup, często nie do końca wiedzą, na jakie parametry robota mają zwrócić szczególną uwagę.

Najlepsze roboty sporzątające

Sam robot jest bez wątpienia niezwykle praktycznym urządzeniem. Można powiedzieć, że jest jednym z pierwszych przedstawicieli całkowicie nowej ery urządzeń gospodarstwa domowego - autonomicznych sprzętów, które do działania praktycznie nie potrzebują żadnej naszej pomocy. Musimy je tylko uruchomić i pamiętać raz na jakiś czas o opróżnieniu pojemnika na kurz.

Jak wybierać robot sprzątający

Jednym z ważniejszych parametrów, które bierzemy pod uwagę przy kupnie robota sprzątającego, jest pojemność jego akumulatorów, bo ta przekłada się na czas jego działania. Wybierając model o stosunkowo krótkim czasie pracy, ryzykujemy, że po powrocie do domu zastaniemy pół dywanu odkurzonego, a naszego robota w stacji ładującej, uzupełniającego poziom naładowania swoich akumulatorów. Średniej klasy robot sprzątający na naładowanych akumulatorach będzie pracował około półtorej godziny. Modele z wysokiej półki będą odkurzać nawet przez ponad dwie godziny. Taki czas bez problemu wystarczy do poodkurzania nawet bardzo dużego mieszkania.

Bardzo istotna jest też pojemność zbiornika naszego robota. Pamiętajmy, że są to małe urządzenia i w ich przypadku tak naprawdę ważna jest każda dziesiąta część litra pojemności. Większość godnych uwagi modeli robotów ma zbiorniki o pojemności około 0,6 litra lub 0,7 litra. W takim przypadku będziemy sobie mogli pozwolić, aby opróżniać go raz na kilka cyklów odkurzania.

Zwracamy też uwagę, czy robot posiada czujnik kurzu. Jest to istotna funkcja, która wpływa na efektywność sprzątania. Roboty sprzątające bez czujnika kurzu, odkurzając dane pomieszczenie, przejeżdżają tylko raz nad danym miejscem. Skraca to oczywiście czas odkurzania, ale w wielu przypadkach obniża jego efektywność, szczególnie gdy dom nie był sprzątany przez dłuższy czas. Czujnik kurzu dostarcza naszemu robotowi informację, które miejsce jest bardziej zabrudzone, a które mniej. Nad miejscami bardziej zabrudzonymi robot zatrzyma się przez kilka sekund, dzięki czemu dokładniej je wyczyści.

Na koniec sprawdzamy w jaki filtr wyposażony jest nasz robot. Tu najlepszym wyborem jest filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Filtry te wykonane są ze szkła spiekanego i zapewniają bardzo wysoki poziom filtracji.

Oto nasza lista robotów sprzątających, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Robot sprzątający do 4000 zł
iRobot Roomba 980

Najważniejsze cechy:

 • czas pracy: 120 minut | czas ładowania: 180 minut
 • automatyczne wznowienie po naładowaniu
 • pojemność worka/pojemnika: 0.6 litra | Filtra Hepa
 • poziom hałasu: 58 dB
 • szczotka boczna, zbieranie sierści zwierząt,
 • 2 wirtualne ściany, aplikacja mobilna, moduł WiFi

iRobot Roomba 980

Ten model robota sprzątającego to absolutny strzał w dziesiątkę. Dzięki nowoczesnemu systemowi AeroForce z technologią Carpet Boost potrafi on dziesięciokrotnie wzmocnić moc ssania podczas czyszczenia mocno zabrudzonych dywanów i wykładzin. Z kolei dzięki nawigacji iAdapt 2.0 z optycznymi czujnikami, robot doskonale zna swoje położenie i bez zawahania porusza się po całym domu. Potrafi też wrócić do stacji dokującej, jeśli jest taka potrzeba, aby doładować akumulatory. Robot z łatwością odkurza zarówno pod meblami, jak i dookoła nich. Za czystość wydmuchiwanego powietrza odpowiada filtr HEPA.

 

Robot sprzątający do 2500 zł
Xiaomi Roborock S6

Najważniejsze cechy:

 • laserowy pomiar odległości
 • opcja mopowania
 • szczotki zabezpieczone przed wplątywaniem się włosów
 • automatyczna regulacja mocy ssania
 • możliwość pokonywania progów pomieszczeń

 

Xiaomi Roborock S6Xiaomi Roborock S6

 

Innowacyjny robot sprzątający z zaawansowanym systemem nawigacji. W tym celu wykorzystuje technologię laserowego pomiaru odległości oraz mapowania otoczenia, co umożliwia tworzenie dokładnych map wnętrza pomieszczeń. To z kolei gwarantuje, że każdy zakątek będzie idealnie posprzątany. Na uwagę zasługuje też system koordynujący pracę głównej turboszczotki ze szczotką boczną. Robot potrafi też automatycznie regulować moc ssania w zależności od rodzaju odkurzanej powierzchni. Urządzenie ma również możliwość czyszczenia podłóg na mokro. Dzięki bionicznym filtrom ilość wody jest precyzyjnie dozowana i dostosowywana do zaprogramowanej intensywności pracy.

 

Robot sprzątający do 1500 zł
HOBOT Legee 668

Najważniejsze cechy:

 • kilkuetapowy system czyszczenia
 • pojemny akumulator
 • automatyczny powrót do stacji ładującej
 • duży worek
 • możliwość sterowania pilotem

 

HOBOT Legee 668HOBOT Legee 668

 

Robot sprzątający wyróżniający się kilkuetapowym systemem czyszczenia podłóg. Łączy on metodę próżniową i sprzątanie na sucho. Możemy też dołączyć nawilżanie powierzchni oraz czyszczenie na mokro i polerowanie. Takie połączenie daje doskonałe efekty. Do nawigacji urządzenie wykorzystuje żyroskop, kompas elektroniczny oraz zaawansowany mechanizm określania pozycji. Dzięki temu możliwe jest sprawne mijanie przeszkód. Pojemny akumulator umożliwia nawet półtorej godziny ciągłej pracy. Po jego rozładowaniu robot automatycznie wraca do stacji ładującej, by uzupełnić poziom energii. Worek o pojemności 0,5 litra sprawia, że nie musisz często zawracać sobie głowy jego wymianą.

 

Robot sprzątająco-myjący do 1300 zł
iRobot Roomba 675

Najważniejsze cechy:

 • wykrywanie zabrudzonych miejsc
 • współpraca z asystentami głosowymi
 • sterowanie poprzez aplikację mobilną
 • pojemność zbiornika: 0,6 litra
 • automatyczny powrót do bazy i ładowanie

 

iRobot Roomba 675iRobot Roomba 675

 

Robot, który sam znajduje zabrudzone miejsca i dokładnie je oczyszcza. Jest to możliwe dzięki zestawowi innowacyjnych czujników akustycznych i optycznych. Urządzenie bez problemu wjeżdża pod meble, odkurza wzdłuż krawędzi i omija wszelkie pułapki, takie jak frędzle od firanek, czy przewody elektryczne. Potrafi też dostosowywać swoją pracę do rodzaju oczyszczanej powierzchni. Z pomocą aplikacji iRobot HOME możesz zdalnie sterować pracą robota, wyznaczając mu odpowiednie zadania. Sprzęt może być też sterowany za pośrednictwem asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, czy Amazon Alexa.

 

Robot sprzątający do 1300 zł
iLife A8

Najważniejsze cechy:

 • elegancka, szklana osłona
 • system CyclonePower 3 generacji
 • kamera 360° ułatwia nawigację
 • gumowa szczotka do podłóg twardych
 • czas pracy: 150 min

 

iLife A8iLife A8

 

Robot, który cechuje się nie tylko wysoką skutecznością odkurzania, ale także nowoczesną elegancją. Górna pokrywa wykonana jest z wytrzymałego, przyciemnionego szkła, odpornego na zabrudzenia. Za wydajność urządzenia odpowiada system CyclonePower 3 generacji. Z dużą siłą wsysa on wszelkie zanieczyszczenia. Kamera 360° pomaga skanować najbliższe otoczenie, ułatwiając nawigację i omijanie przeszkód. Robot ma zaledwie 72 mm wysokości, więc bez problemu mieści się pod kanapami, fotelami i innymi meblami. Do czyszczenia twardych podłóg używana jest gumowa szczotka, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia i nie pozostawia zarysowań.

Zobacz także

Roboty domowe / #News

h-jetbotai-icon-jpg-13140

Robot sprzątający sprytniejszy od innych

Samsung Jet Bot AI+ jeszcze lepiej rozumie swoje otoczenie i jeszcze dokładniej analizuje plan mieszkania, dzięki czemu jak żaden inny potrafi zoptymalizować trasę, jaką obiera.

Roboty domowe / #Artykuł

ikonka-srednia-310-jpg-12076

Jaki oczyszczacz powietrza? TOP 5 polecane modele

Sprawdź, jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza do 500, 1000, 1500, 2000 i 2500 złotych. Polecamy godne uwagi modele z różnych półek cenowych.

Roboty domowe / #Recenzja

classic-jpg-11870

Odkurzacz automatyczny Electrolux PUREi9 – pierwsze wrażenia

Electrolux PUREi9 to automatyczny odkurzacz o niekonwencjonalnym kształcie i sporych możliwościach. Jakie wrażenie wywarł podczas testowego sprzątania?