/hamag/assets/slider-foto-glowne-jpg-12075.jpeg

Jaki oczyszczacz powietrza? TOP 5 polecane modele

Sprawdź, jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza do 500, 1000, 1500, 2000 i 2500 złotych. Polecamy godne uwagi modele z różnych półek cenowych.

Data publikacji: 23.10.2020

W poszukiwaniu najlepszego oczyszczacza powietrza

Popularność oczyszczaczy powietrza rośnie dynamicznie. Nic w tym dziwnego, bo praktycznie codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o smogu unoszącym się za naszymi oknami. Niestety nie są to plotki ani wymyślone informacje medialne. Jakość powietrza, którym oddychamy, naprawdę szybko się pogarsza i jest przyczyną wielu dolegliwości, a oczyszczacze są w stanie pomóc. Oczywiście trzeba wybrać odpowiedni.

Zanim polecimy konkretne modele, kilka słów wstępu. Otóż oczyszczacze powietrza to niewielkie urządzenia, które na bieżąco oczyszczają powietrze w naszych domach. O ich efektywności można się przekonać, wymieniając raz na jakiś czas filtry, które się w nich znajdują. Po pewnym czasie są one szare lub nawet czarne. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy kupnie oczyszczacza i jakie modele są obecnie najczęściej polecane.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Ranking:

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj i jakość zastosowanych filtrów. Często może być ich kilka. Najpopularniejszy z nich to filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Jest on wykonany ze spiekanego szkła gwarantującego zatrzymywanie cząstek o wielkości około 0,3µm. Według badań zatrzymuje on nawet 99,97% zanieczyszczeń tej wielkości i większych. Osadza się na nim także zdecydowana większość zarodników grzybów, bakterii i pierwotniaków.

Innym, interesującym rodzajem filtra jest filtr węglowy. Stosowany jest on do zatrzymywania zanieczyszczeń gazowych oraz eliminacji przykrych zapachów. Świetnie się sprawdza też do oczyszczania powietrza z dymu tytoniowego.

Świetnie, jeśli nasz oczyszczacz wyposażony będzie dodatkowo w jonizator. Zjonizowane powietrze w pomieszczeniu zabija wirusy i zarodniki grzybów, które znajdują się w miejscach niedostępnych dla oczyszczacza, a więc na przykład na podłodze, czy ścianach.

Zwróćmy też uwagę na hałas generowany przez nasz oczyszczacz. Pamiętajmy przy tym, że poziom hałasu podawany jest najczęściej dla najwyższego biegu, na którym działa dany model oczyszczacza. Jeśli włączymy w nim niższy bieg, hałas będzie znacznie mniejszy. Najgłośniejsze oczyszczacze będą emitować hałas o natężeniu przekraczającym 50dB. Może to być irytujące. Lepiej, gdy hałas nie przekracza 35dB. Wtedy jest on do zaakceptowania przez większość z nas. Najcichsze oczyszczacze są niemal bezgłośne – hałas nie przekracza 20dB. Warto postawić właśnie na taki sprzęt, gdy szuka się urządzenia do sypialni.

Koniecznie sprawdźmy również wydajność urządzenia. Od tego parametru zależeć będzie, jak duże pomieszczenie będzie mógł efektywnie obsłużyć nasz oczyszczacz. Na szczęście nie będziemy musieli przeliczać w sklepie przetwarzanej objętości powietrza z metrów sześciennych na nasz metraż pokojów. Większość producentów zrobiła to za nas i na etykietach urządzeń jest najczęściej podana już maksymalna powierzchnia pomieszczenia właśnie w metrach kwadratowych.

Na koniec warto wiedzieć, że niektóre oczyszczacze powietrza są też wyposażone w moduł nawilżacza. Nasze powietrze będzie więc nie tylko czyste, ale i odpowiednio nawilżone.

Dobry oczyszczacz powietrza do 500 zł:
Toshiba CAF-X33XPL

Najważniejsze cechy:

 • funkcje: oczyszczanie i jonizacja powietrza
 • przeznaczenie: do pomieszczeń do 24 m2
 • wydajność: do 200 m3 na godzinę
 • głośność pracy: od 28 do 52 dB
 • czujniki i praca automatyczna: nie / nie

Toshiba CAF-X33XPL

Na początek model dla Ciebie, jeśli szukasz czegoś niedrogiego. Toshiba CAF-X33XPL nie kosztuje nawet pół tysiąca, a jest w stanie zaoferować bardzo skuteczne uzdatnianie powietrza, poprzez jego filtrację i jonizację. System oczyszczający może szybko wyeliminować z Twojego pokoju najróżniejsze bakterie i wirusy, pyłki i kurz, a nawet przykre zapachy. W zależności od potrzeb możesz skorzystać z czterech ustawień prędkości: najwyższa oznacza wydajność sięgającą 200 m3/h, najniższa zaś pozwala cieszyć się bardzo cichym działaniem (na poziomie 28 dB). Sprawdzi się więc w sypialni – także w tej dziecięcej, szczególnie że dostępne jest specjalne zabezpieczenie przed ciekawymi świata dziećmi.

 

Domowy oczyszczacz powietrza do 1000 zł:
Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Najważniejsze cechy:

 • funkcje: oczyszczanie powietrza
 • przeznaczenie: do pomieszczeń do 60 m2
 • wydajność: do 500 m3 na godzinę
 • głośność pracy: około 31 dB
 • czujniki i praca automatyczna: tak / tak

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Gdy masz do wydania 1000 złotych, to dobrze zrobisz, stawiając na Xiaomi Mi Air Purifier Pro. Jego system filtracyjny zatrzymuje 100% dużych zanieczyszczeń, 99,99% cząsteczek do 2,5 mikrona i bakterii oraz 99,3% cząsteczek do 0,3 mikrona. Sprawdza się więc w walce ze smogiem, wirusami oraz alergenami. Jest wyposażony w dokładny czujnik laserowy, na bieżąco monitorujący i oceniający jakość powietrza, dzięki czemu może samodzielnie dobierać właściwą prędkość działania. Dodatkowo ma też czujnik światła i gdy jest ciemno, przyciemnia się także jego wyświetlacz. Nienaganna estetyka również jest jego walorem – zresztą wystarczy spojrzeć.

 

Wydajny oczyszczacz powietrza do 1500 zł:
Tefal PU6067F1

Najważniejsze cechy:

 • funkcje: oczyszczanie i jonizacja powietrza
 • przeznaczenie: do pomieszczeń do 80 m2
 • wydajność: do 300 m3 na godzinę
 • głośność pracy: od 28 do 52 dB
 • czujniki i praca automatyczna: tak / tak

Tefal PU6067F1

Tefal PU6067F1 jest oczyszczaczem o ponadprzeciętnej skuteczności. Zawdzięcza ją nie tylko dużej wydajności przepływu powietrza, ale też zaawansowanemu 4-poziomowemu systemowi filtracji. Filtr wstępny eliminuje kurz i sierść, węglowy – gaz i przykre zapachy, Allergy+ HEPA – pyłki, zarodniki pleśni, bakterie i smog, a NanoCaptur – (tak niebezpieczny) formaldehyd. Urządzenie ma czujnik zanieczyszczeń, a wyniki pomiarów służą mu do dobierania optymalnej prędkości działania. W nocy możesz obniżyć ją do najniższego poziomu – wtedy pracuje cicho i nic nie zakłóca Twojego snu.

 

Cichy oczyszczacz powietrza do 2000 zł:
Sharp KC-A40EUW

Najważniejsze cechy:

 • funkcje: oczyszczanie, jonizacja i nawilżanie powietrza
 • przeznaczenie: do pomieszczeń do 26 m2
 • wydajność: do 216 m3 na godzinę
 • głośność pracy: od 16 do 46 dB
 • czujniki i praca automatyczna: tak / tak

Sharp KC-A40EUW

Sharp KC-A40EUW to najcichszy oczyszczacz powietrza w swojej kategorii. W trybie nocnym nie generuje hałasu większego niż 16 dB, co czyni go idealnym urządzeniem do sypialni czy też pokoju dziecięcego. Równocześnie jest to bardzo zaawansowany sprzęt, który pasywnie i aktywnie oczyszcza powietrze z wirusów, bakterii, alergenów, pyłów i przykrego zapachu. Na bieżąco monitoruje stan powietrza i automatycznie dobiera odpowiednią prędkość. Do tego wykorzystuje jeszcze technologię jonizacji Plasmacluster Ion HD, dzięki której masz pewność, co do jego skuteczności, a dopełnieniem całości jest funkcja inteligentnego nawilżania.

 

Top oczyszczacz powietrza do 2500 zł:
Philips AC3829/10

Najważniejsze cechy:

 • funkcje: oczyszczanie i nawilżanie powietrza
 • przeznaczenie: do pomieszczeń do 37 m2
 • wydajność: do 310 m3 na godzinę
 • głośność pracy: od 21 do 51 dB
 • czujniki i praca automatyczna: tak / tak

Philips AC3829/10

Philips AC3829/10 to oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym. Cichy, wydajny i skuteczny, a do tego prosty w obsłudze. Aby sterować jego działaniem wystarczy Ci telefon z zainstalowaną aplikacją. Wbudowane czujniki oceniają stan powietrza pod kątem smogu oraz alergenów, by można było ręcznie wybrać odpowiednią prędkość lub zdać się na inteligencję urządzenia. 4-etapowa filtracja zapewnia czyste i wolne od szkodliwych cząsteczek powietrze, a system nawilżający nie dopuszcza do tego, by było ono zbyt suche. Jeśli szukasz czegoś, co poprawi Twoje zdrowie, samopoczucie i koncentrację – to jest właśnie to!

Zobacz także

Roboty domowe / #News

h-jetbotai-icon-jpg-13140

Robot sprzątający sprytniejszy od innych

Samsung Jet Bot AI+ jeszcze lepiej rozumie swoje otoczenie i jeszcze dokładniej analizuje plan mieszkania, dzięki czemu jak żaden inny potrafi zoptymalizować trasę, jaką obiera.

Roboty domowe / #Artykuł

jaki-robot-sprzatajacy-top-5-mid-jpg-12067

Jaki robot sprzątający? TOP 5 polecane modele

Pięć modeli do rankingu najlepszy robot sprzątający, w cenie do 1500, 2500 i 4000 zł.

Roboty domowe / #Recenzja

classic-jpg-11870

Odkurzacz automatyczny Electrolux PUREi9 – pierwsze wrażenia

Electrolux PUREi9 to automatyczny odkurzacz o niekonwencjonalnym kształcie i sporych możliwościach. Jakie wrażenie wywarł podczas testowego sprzątania?