/hamag/assets/slajder-jpg-2146.jpeg

Jak urządzić małe mieszkanie?

Wojciech Morsztyn – architekt wnętrz, radzi, w jaki sposób urządzić małe mieszkanie.

Data publikacji: 27.04.2016
Niewielkie powierzchnie nie oznaczają ograniczeń. Nietrudno zastosować w nich bardzo konkretne i nietuzinkowe rozwiązania. Możemy optycznie powiększyć wnętrze, malując je farbami o jasnych barwach. Pastelowe kolory na suficie i ścianach spowodują, że całe pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. To wrażenie można wzmocnić dopasowaniem koloru podłogi do tonacji farby, którą pomalowaliśmy całość.

Światło w niedużych pomieszczeniach może zdziałać cuda! Słoneczne aranżacje, utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przytulne. Okna wielkoformatowe, które wprowadzają dużo światła słonecznego najlepiej spełnią swoje zadanie. Odradzam używania ciężkich zasłon oraz kotar. Lepsze będą rolety rzymskie lub drewniane.

Istnieje jeszcze kilka innych sposobów na to, aby optyczne „poszerzyć" małe wnętrza. Do najbardziej popularnego należy wykorzystywanie rożnego rodzaju motywów. Tapeta w pasy nada przestrzeni „kierunek” – jeśli wybierzemy wzór pionowy – pomieszczenie „wzrośnie”, z kolei kierunek horyzontalny „poszerzy" je.

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie luster, które powiększą pokój oraz stolarki drzwiowej o jasnych barwach. Skrzydło w kolorze klasycznej bieli, klonu czy dębu będzie odbijało światło, współgrając z jasną tonacją ścian. Najlepiej prezentują się drzwi w systemie bezprzylgowym, których konstrukcja sprawia, że zawiasy stają się niewidoczne. Dzięki temu skrzydło wraz ze ścianą tworzy jedną płaszczyznę co dodaje wnętrzu lekkości. Proste przeszklenia sprawią, że do środka dotrze więcej światła. Drzwi o prostej formie, bez zbędnych ryflowań, będą tworzyć spójną całość z gładkimi ścianami i doskonale wymodelują przestrzeń, harmonizując z minimalistycznym wyposażeniem.

W małych mieszkaniach mniej znaczy więcej. Ta zasada sprawdza się najlepiej, gdy urządzamy pokój dzienny lub wnętrze o niewielkim metrażu. Im mniej mebli, drobiazgów, kolorów, tym przestronniej. W pokoju dziennym idealnie sprawdzą się szafki wiszące wysoko oraz regał o konstrukcji ażurowej. Gdy każdy centymetr jest na wagę złota, ściany stają się wielkimi płaszczyznami, na których musimy wiele „zmieścić”. Płytkie, odkryte półki w kolorze ścian nie przytłoczą wnętrza, a para zamkniętych szafek będzie ładnym urozmaiceniem. Im wyżej je zamontujemy, tym lżej będą wyglądać. Pokój optycznie się powiększy, gdy podłogę uwolnimy od nadmiaru mebli.

W niedużym mieszkaniu warto postawić sprzęty, które w razie potrzeby umożliwią nam uzyskanie wolnej przestrzeni. W tym celu wykorzystajmy składane i mobilne stoły, stoliki i fotele, najlepiej na kółkach. Dobrze będą się prezentować także meble przejrzyste i lekkie. Wbrew pozorom, mamy szerokie pole do popisu – plastik, szkło, ażur, cienkie stalowe konstrukcje – wszystkie wprowadzą do wnętrza dodatkowej subtelność i staną się jego ozdobą. Zasada jest jedna: im mniejsze wnętrze, tym więcej przejrzystych sprzętów. Koniecznie zadbajmy także o ład – bałagan jest wrogiem przestronności i zniweczy nawet najbardziej misterny plan.

Wojciech Morsztyn, rocznik 1990. W 2014 roku obronił pracę licencjacką na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Architektura Wnętrz. Podczas nauki odbył praktyki w biurach architektonicznych w Polsce i za granicą oraz tworzył projekty dla indywidualnych klientów pod własną marką. Na swoim koncie ma już kilka poważnych realizacji i jeszcze więcej pomysłów. 15 kwietnia 2015 roku otrzymywał nagrodę „Iron Awards" w prestiżowym konkursie „A'Design Awards”. Projektuje wnętrza i meble.

 

Zobacz również:

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.