/hamag/assets/big-jpg-4061.jpeg

Idealna opaska fitness – jakie cechy powinna posiadać?

Opaski fitness pomogą śledzić osiągnięcia sportowe i optymalizować plan treningowy w taki sposób, by był jak najbardziej efektywny.

Data publikacji: 05.08.2016
Opaski monitorujące aktywność fizyczną to swoiste kompasy wyznaczające kolejne progi wytrzymałości. Dzięki nim wiemy, na jakim etapie kondycyjnym jesteśmy oraz nad czym powinniśmy jeszcze popracować. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo ciekawych opasek, a my przyglądamy się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę podczas wyboru swojego wymarzonego modelu!

Funkcje, funkcje i jeszcze raz funkcje

Opaski do mierzenia aktywności fizycznej to nie kolejny kolorowy gadżet, a funkcjonalne akcesorium, z którym skutecznie zwiększycie swoje osiągi. Najwięcej zależy od tego, w jakie funkcje dany produkt został wyposażony. Nad tym zagadnieniem warto bliżej się pochylić. Jakie są podstawowe opcje, bez których trudno byłoby się obejść? Po pierwsze: krokomierz. Jego walory docenią szczególnie te osoby, które w zwyczaju mają przemieszczanie się... samochodem. Z opaską fitness zarzucą swoje niezdrowe przyzwyczajenia i rozpoczną długie spacery. Dlaczego?Wyświetlacz pozostaje bezwzględny i wieczorem pokaże wynik, a wy poczujecie zawstydzenie, jeśli liczba ta nie będzie imponująca. Nie minie dużo czasu, a zaczniecie ścigać się sami ze sobą!

Jeśli przez większość dnia siedzicie przed komputerem, także docenicie tego typu motywację. Dla nieco bardziej zaawansowanych sportowo użytkowników polecamy funkcję pulsometru, który pozwala na bieżąco monitorować tętno. Takie rozwiązanie ułatwia kontrolę stanu organizmu w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego. To szczególnie ważne podczas biegania, ćwiczenia na siłowni czy pokonywania dłuższego dystansu na rowerze. Inne ważne funkcje to: licznik spalonych kalorii, akcelerometr, zegarek, budzik i czujnik snu – po obudzeniu można sprawdzić, ile godzin się przespało oraz ile razy przebudzaliśmy się w ciągu nocy. Wszystkie dane są zebrane i przedstawione w bardzo przejrzystych i czytelnych wykresach. Dodatkowo można uzyskać szczegółowe informacje, na przykład na temat poszczególnych faz snu.

Jakość wykonania

Opaski fitness doskonale sprawdzają się w czasie przygotowań do ważnych zawodów, np. maratonu, ale nie tylko. To zmyślne akcesorium tak naprawdę przydaje się na co dzień, nawet wtedy, gdy specjalnie nie trenujesz. W tym tkwi ich niesamowity urok. Nadają się do codziennych stylizacji, dzięki dyskretnemu designowi, wpiszą się zarówno w mniej zobowiązujące, jak i bardziej formalne sytuacje. To dlatego opaska powinna zostać wykonana z najwyższej jakości materiałów – ma posłużyć każdego dnia, a przy tym jak najdłużej pozostać estetyczna i atrakcyjna wizualnie.

Najczęściej możemy spotkać modele stworzone z silikonu, rzadziej ze skóry. Ten pierwszy ma wiele zalet – jest hipoalergiczny, trwały, nie odkształca się, jest delikatny dla skóry. Tak czy inaczej radzimy wypróbować, czy zapięcia i klipsy są solidne i nie przeszkadzają w komfortowym użytkowaniu opaski. Poza tym trzeba oczekiwać odporności na wilgoć, przede wszystkim na pot i przypadkowe zachlapania (podczas mycia rąk, spaceru czy biegania w deszczu). Najlepiej jeśli wybrany model jest wodoszczelny i możemy wziąć prysznic czy iść na basen, nie zdejmując go z dłoni.

Królowa internetu

Opaska to serce – centrum dowodzenia znajduje się w sieci. Po sparowaniu ze smartfonem niech tworzy Twoją własną strefę w wirtualnym świecie. To tam można analizować postępy po kolejnych treningach, wymieniać się osiągami z innymi użytkownikami i rywalizować. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, z jakimi smartfonami opaska jest w stanie współpracować (czy występuje ograniczenie co do producenta lub systemu). Opaska nie tylko przesyła pomiary wykonane w ciągu dnia na smartfona, ale także w przypadku niektórych modeli, poinformuje nas na przykład o połączeniach czy wiadomościach przychodzących na telefon.

Warto sprawdzić, co oferuje aplikacja dedykowana urządzeniu, czy w łatwy i czytelny sposób pokazuje statystyki i ułatwia np. analizowanie aktywności fizycznej i diety w ciągu dnia. Tylko takie rzetelne dane pozwalają ustawić optymalny plan fitness. Zdarza się, że sama aplikacja nagradza za dokonane osiągi, co jeszcze mocniej motywuje do kolejnego wysiłku.

Taaaki czas pracy na baterii

Idealna opaska fitness nigdy nas nie zawiedzie, a szczególnie w momentach ważnych lub strategicznych dla całego planu treningowego. Chyba każdemu z nas podniosłoby się ciśnienie, gdyby pod koniec maratonu padła mu bateria. Od opasek w tym temacie możemy wymagać naprawdę dużo. Praca na jednym ładowaniu nie powinna być mniejsza niż kilka dni, standardowo czas ten wynosi około tygodnia, choć na rynku pojawiły się modele, których nie trzeba ładować nawet przez rok!

Pozytywne motywatory

Opaski to doskonałe motywatory. Przypomną nam o sobie, gdy się zasiedzimy lub zbyt rozleniwimy oraz gdy nasze wyniki znacząco spadną. Producenci wyposażają swoje produkty w ciekawe rozwiązania, które mają błyskawicznie zachęcić użytkownika do ruchu. Najlepiej jak dzieje się to od razu po założeniu opaski. Poprzez wibracje, sygnały dźwiękowe, świetlne lub powiadomienia na wyświetlaczu sprzęt daje o sobie znać, katalizując nas do działania. Przecież suche liczby to nie wszystko! Innowacyjne opaski mogą też, co daną odległość wynagradzać nas na przykład wibracją i mobilizować do dalszego treningu.

Dobrze, jeśli po zbyt długim czasie braku aktywności fizycznej, gadżet wyraźnie da nam do zrozumienia, że trzeba rozprostować kości. Do tego wszystkiego opaska powinna posiadać ekran dobrej jakości. Jakie powinien być wyświetlacz idealny? Odpowiedni rozmiar, tak aby powiadomienia były czytelne to podstawa. Oprócz standardowych wyświetlaczy LCD na rynku królują ekrany OLED, które znacznie podnoszą komfort użytkowania opaski.

Opaski fitness to dyskretny sprzęt, który pobudzi nas do działania. To taki programator, z którym możemy być jeszcze bardziej „fit”. Najważniejsze, że trudno o nich zapomnieć i dzięki temu tak dobrze na nas wpływają!

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.