/hamag/assets/grill-doskonaly-porownujemy-trzy-typy-grilli-5/slider_strona_glowna.jpg

Grill doskonały? Porównujemy trzy typy grilli.

Grillowanie to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu latem. Grille węglowe są coraz częściej zastępowane przez modele elektryczne lub gazowe.

Data publikacji: 23.08.2015 Ocena artykułu: 80%

Potrawy z grilla mogą cieszyć nasze podniebienia przez cały rok. Producenci prześcigają się w coraz śmielszych rozwiązaniach i oferują grille z prawdziwego zdarzenia. Te idealne na lato, jak i te na nieco bardziej chłodne wieczory.

Sezon grillowy nie musi się skończyć wraz ze schyłkiem lata. Posezonowe wyprzedaże sprzętu ogrodowego umożliwiają zakup rozmaitych modeli w bardzo atrakcyjnych cenach. Zanim przyjdą chłodne wieczory, będziemy mieli jeszcze trochę czasu na biesiadowanie na powietrzu. Jeśli jesteśmy naprawdę zdeterminowani, to nawet niesprzyjająca aura nie przeszkodzi nam w rozkoszowaniu się przysmakami z rusztu. Wystarczy zaopatrzyć się w elektryczny grill, który – podobnie jak toster czy gofrownica – może być bez obaw używany w kuchni. No właśnie... węglowy, gazowy czy elektryczny – jaki grill wybrać?

Grill węglowy

Gdy słyszymy hasło „wpadnij w weekend na grilla”, większość z nas pomyśli o tradycyjnym ruszcie węglowym. To najpopularniejszy typ paleniska, gwarantujący charakterystyczny smak smażonych potraw. Teoretycznie jest to również najtańszy rodzaj grilla, jednak niską cenę zakupu bardzo szybko zwielokrotnią wydatki eksploatacyjne, w tym – przede wszystkim – koszt węgla lub brykietu.

Podczas poszukiwań nowego grilla, powinniśmy zwrócić uwagę z jakiego materiału zostało wykonane palenisko oraz ruszt – najlepiej, żeby elementy te były nierdzewne i długo utrzymywały ciepło. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą grille żeliwne.

Tego typu konstrukcje są jednak bardzo ciężkie, warto zatem zwrócić uwagę czy grill jest wyposażony w kółka, ułatwiające umieszczanie go w wybranym punkcie ogrodu. Niedocenianym elementem grilla jest pokrywa, która oprócz osłony przed niespodziewanym deszczem pozwala kontrolować proces smażenia i zapobiega gwałtownym zapłonom tłuszczu. Otwory zlokalizowane na pokrywie oraz – z reguły – na spodzie paleniska umożliwiają regulację dopływu powietrza, co ma bezpośredni wpływ na temperaturę smażenia. Kolejnym przydatnym elementem jest popielnik, ułatwiający zebranie pyłu i innych zanieczyszczeń powstałych podczas grillowania. Korzystanie z grilla węglowego ma swój niepowtarzalny urok, choć dla niektórych użytkowników złożoność procesu rozpalania, smażenia i usuwania popiołu jest sporą udręką. A co z grillowaniem w domu lub na balkonie? Ze względu na otwarty ogień i spore zadymienie, grill węglowy absolutnie nie nadaje się do użytku w zamkniętych pomieszczeniach.

Grill elektryczny

Jeśli jesteście smakoszami potraw z grilla, ale nie dysponujecie odpowiednim miejscem do grillowania, to idealnym rozwiązaniem będzie grill elektryczny. Tak jak w  przypadku konwencjonalnych modeli, wybór urządzeń jest bardzo szeroki, od niewielkich składanych grilli w formie opiekacza, przez ruszty z  zewnętrzną grzałką, po półprofesjonalne grille płytowe. Ich wspólną cechą jest brak otwartego ognia i bardzo ograniczone dymienie, dlatego można z nich bezpiecznie korzystać nawet w  mieszkaniu. Źródłem temperatury jest grzałka elektryczna, która powoduje pewne ograniczenia. Grille elektryczne umożliwiają smażenie bez tłuszczu, jednak – niestety – nie uzyskamy takiego aromatu, jaki oferuje przygotowywanie potraw w grillu węglowym. Trzeba pamiętać, że niemożliwe będzie przyrządzenie niektórych dań, na przykład ziemniaków w łupinach pieczonych w  żarze. Z  drugiej strony grille elektryczne są najprostsze w obsłudze i czyszczeniu, a  także bardziej bezpieczne. Niektóre modele – np. te z odczepianą grzałką – mogą być myte nawet w zmywarce. Pamiętajmy, że częste grillowanie może dość istotnie wpłynąć na nasz rachunek za prąd, szczególnie w przypadku urządzeń o mocy ponad 2000 W.

GRILL DOSKONAŁY? Porównujemy trzy typy grilli. fot. Bosch

Grill gazowy

Grille gazowe wyglądają podobnie do grilli węglowych, ale z reguły są nieco większe. Jak nie trudno się domyślić podstawowa różnica dotyczy źródła wysokiej temperatury niezbędnej w procesie smażenia – rozżarzony węgiel został zastąpiony palnikiem gazowym (lub zespołem palników). To paliwo jest bardziej ekologiczne, ponieważ w wyniku spalania powstaje mniej tlenków i innych związków chemicznych. Z tego względu grille gazowe nie gwarantują charakterystycznego smaku potraw, choć można zastosować drewniane wiórki zapewniające specyficzny aromat. Wyeliminowanie węgla pozwala zapomnieć o gorącym popiele. Grille gazowe są bardzo proste w obsłudze, wystarczy przekręcić pokrętło i włączyć zapalarkę, a następnie wyregulować wielkość płomienia, dokładnie tak, jak w przypadku kuchenek gazowych. Rozpalanie grilla trwa kilka sekund. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad procesem smażenia – jeśli potrzebujemy bardzo wysokiej temperatury, na przykład podczas przygotowywania steków, wystarczy obrócić pokrętło do oporu, a reakcja będzie natychmiastowa. I tu dochodzimy do opłacalności tego rozwiązania. Wbrew dość powszechnej opinii eksploatacja grilla gazowego jest dużo tańsza w porównaniu z węglowym odpowiednikiem, a sama wymiana butli gazowej nie należy do skomplikowanych. Przykładowo – 45 minut grillowania z wykorzystaniem gazu będzie kosztowało około trzy złote, a w przypadku węgla wartość ta wzrośnie do niecałych czterech złotych. Niestety, zakup samego grilla to już wydatek kilkuset złotych.

Zobacz także

Opiekacze, tostery i grille / #News

de-longhi-ec-685-m.jpg

Zdrowe grillowanie z marką George Foreman

Do polskich sklepów trafiły nowe grille elektryczne marki George Foreman. Co konkretnie potrafią?

Opiekacze, tostery i grille / #Galeria

majowka-classic-jpg-9090

Majówka – top 5 sprzętów do grillowania

Na majówkę bierzemy dobry humor, pyszne jedzenie i doborowe towarzystwo. Co do smakołyków to nieodmiennie królują potrawy z grilla. Jaki sprzęt warto mieć ze sobą?

Opiekacze, tostery i grille / #News

russell-hobbs-22940-56-classic-jpg-8902

Zawsze jest dobry moment na grilla z Russell Hobbs 22940-56

Russell Hobbs Curved Grill & Griddle Maxicook 22940-56 – nazwa skomplikowana, ale możliwości ogromne.