/hamag/assets/h-ekoznaki-jpg-11007.jpeg

Ekologiczne podejście do technologii

Sprzątanie świata to dobra okazja, by podjąć temat postawy proekologicznej w kupowaniu i użytkowaniu nowoczesnych urządzeń.

Data publikacji: 14.09.2017

Artykuł sponsorowany

To już tradycja, że trzeci weekend września zarezerwowany jest na Sprzątania Świata. Choć wielu osobom ta kampania kojarzy się głównie ze szkolnymi wyprawami do parków i lasów, jej celem jest przede wszystkim wzrost ekologicznej świadomości wśród ludzi. Choć czasem jest to pomijane, niezwykle istotne w tej kwestii jest to, jakie urządzenia kupujemy, jak z nich korzystamy, a także to, w jaki sposób się ich pozbywamy.

Zasady ekologicznego korzystania z urządzeń w domu i w biurze

PC i sprzęt RTV

Jeśli chciałoby się zdefiniować „ekologiczne korzystanie z urządzeń”, należałoby stwierdzić, że jest to postawa, polegająca na używaniu możliwie najmniejszej ilości prądu (a w przypadku sprzętu AGD także wody). Najprościej można to osiągnąć poprzez odłączanie z gniazdka albo przynajmniej wyłączanie urządzeń – telewizora, komputera, wieży Hi-Fi – z których nie korzystamy (np. na czas snu). Już to (jeśli zdecydowałaby się na to większość Polaków) może pomóc ograniczyć emisję CO2 o tysiące ton w skali roku, jak podaje WWF.

Panasonic TX-49ES400E to przykład eko-telewizora.

Przede wszystkim należy pamiętać o wyłączaniu komputera. Ten (wraz z towarzyszącymi mu urządzeniami) może bowiem potrzebować dużo prądu. Pobiera on energię nawet jeśli jest wyłączony. Na noc czy też na czas przebywania poza domem warto więc go odłączyć od gniazdka. To samo tyczy się telewizora czy systemu audio. Jeśli wyposażymy się w listwę, wyłączymy wszystkie sprzęty naraz. Warto też pamiętać o „drobnostce”, jaką jest wyjmowanie ładowarki z gniazdka po zakończeniu ładowania smartfona.

Sprzęt AGD

Lodówki raczej nie zalecamy odłączać od prądu, ale AGD w ogóle rządzą się swoimi prawami. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych, podstawowych porad, związanych z ekologicznym korzystaniem z takich urządzeń:

  • Pralka: zapełniaj bęben do końca zanim rozpoczniesz pranie (chyba że pralka ma tryby dla niepełnego załadunku) i pierz w jak najniższej temperaturze.
  • Zmywarka: tak jak pralkę, najlepiej uruchamiać ją dopiero wtedy, gdy jest wypełniona po brzegi. Oszczędzisz w ten sposób prąd i wodę (a przy okazji – pieniądze).
  • Lodówka: najlepiej ustawić ją daleko od urządzeń, które generują dużo ciepła (np. piekarnik) i nie otwierać jej drzwi, gdy nie jest to konieczne.
  • Kuchenka elektryczna: dopasuj wielkość garnków do płyty grzejnej i przykrywaj je, by nie tracić ciepła, a płytę wyłączaj na kilka minut przed końcem gotowania.
  • Czajnik elektryczny: należy gotować tylko tyle wody, ile się potrzebuje (nadmiar wydłuża czas gotowania, a więc poboru prądu).

AGD w Saturnie

Oświetlenie i sprzęt biurowy

Jeśli wiemy, że nie będziemy potrzebowali światła w najbliższym czasie, warto wyłączyć lampy. Pozostając przy nich, dobrym wyjściem będzie też zamiana typowych żarówek na te energooszczędne albo na LED-y (które zużywają o ok. 80 proc. mniej energii elektrycznej i mają dłuższy cykl życia). Jakie są jeszcze inne wskazówki związane z oświetleniem? Ano między innymi: montaż systemu automatycznego włączania i wyłączania oświetlenia czy też zamiana ogólnego oświetlenia na punktowe.

W biurze zaś urządzeniem, którego prawidłowe użytkowanie najbardziej może pomóc naturze, jest drukarka. Tutaj raz jeszcze warto przypomnieć o wyłączaniu jej, gdy nie jest potrzebna, ale nie mniej ważne jest to, by korzystać (w miarę możliwości) z papieru z odzysku, drukować dwustronnie i nie drukować tego, czego nie trzeba. [Tak na marginesie, dojazd do pracy rowerem też nie będzie złym pomysłem].

A dlaczego w ogóle należy oszczędzać energię? Przede wszystkim dlatego, że do pokrycia naszego zapotrzebowania wykorzystywane są paliwa kopalne, co (w zbyt dużych ilościach) wiąże się z zagrożeniami dla środowiska.

Ważną zasadą eko-podejścia do nowych technologii jest też naprawianie urządzeń, zamiast wyrzucania ich przy pierwszej możliwej okazji… 

Dlaczego elektrośmieci to problem?

Wszystkie nieużywane (najczęściej zepsute) urządzenia elektryczne i elektroniczne to tzw. elektrośmieci. Ze względu na to, że często zawierają trujące substancje, są one klasyfikowane jako niebezpieczne – po przeniknięciu do gleby lub wody stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, a przez to też dla naszego zdrowia. Wszystkie szczegóły na ten temat są dostępne na stronie elektrosmieci.pl, ale dla ścisłości dodajmy, że w elektrośmieciach mogą znajdować się między innymi:

  • rtęć, która może powodować zaburzenia wzroku, słuchu czy mowy
  • związki bromu, powodujące schorzenia układu rozrodczego i problemy neurologiczne,
  • kadm, wywołujący zmiany nowotworowe i zaburzający pracę nerek.

Foto: Curtis Palmer/Wikimedia (CC BY 2.0)

Łącznie Europejczycy produkują około 15 milionów ton elektroodpadów rocznie, które nie tylko mogą prowadzić do zatruwania środowiska, ale też często zalegają na wysypiskach, pomimo że mogłyby zostać poddane recyklingowi. Dlatego też wato zadać sobie pytanie:

Co robić z elektrośmieciami? Akcja w sklepach Saturn

Informacja najważniejsza jest taka, że w żadnym wypadku nie należy wyrzucać elektrośmieci do zwykłego śmietnika. Takim zachowaniem nie tylko szkodzimy środowisku, ale też narażamy się na kilkutysięczną karę grzywny (nawet do 5000 zł). Nie należy też trzymać ich u siebie. Co więc zrobić?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każdy sklep RTV/AGD o powierzchni powyżej 400 mkw. w Polsce musi przyjąć od nas zużyty sprzęt (niezależnie od tego, czy dokonamy w nim zakupu nowego). Dotyczy to produktów, których żaden z wymiarów nie przekracza 25 cm (te o większych gabarytach można oddać przy dostawie nowego egzemplarza). 

Tymczasem w sklepach Saturn można zostawić dowolne elektroodpady (zgodne z oferowanym asortymentem), niezależnie od tego, czy coś w nich kupimy. „Zostawiając elektroodpady w Saturnie, nie tylko chronimy przyrodę, ale też gromadzimy surowce, które mogą być ponownie wykorzystane. Warto o tym pamiętać, bo w przypadku wielu produktów nawet 90 proc. zużytego urządzenia można użyć do wytworzenia nowego” – czytamy w informacji.

To nie wszystko. W ramach akcji „Rabat ekologiczny” każdy, kto w dniach 14-20 września przyniesie elektrośmieci do Saturna, otrzyma rabat wynoszący do 20 proc. na zakup nowych, ekologicznych urządzeń. A co to właściwie oznacza?

Akcja w Saturnie

Eko-urządzenia, czyli jakie?

W ekologicznej postawie nie mniej ważne od tego, by prawidłowo korzystać z urządzeń jest to, by kupować odpowiedni sprzęt. Najważniejszym elementem specyfikacji, jaki należy brać pod uwagę, jest klasa efektywności energetycznej. „A” powinno być absolutnym minimum, a im więcej „plusików”, tym lepiej.

Weźmy choćby urządzenie, które w wielu naszych domach stanowi multimedialne centrum rozrywki, a więc telewizor. Spokojnie możemy dzisiaj postawić na urządzenie, którego roczne zużycie energii nie przekracza 100 kWh (np. Samsung UE43M5672AU). Modele, takie jak Panasonic TX-49ES400E czy Sony KD-65XE8577 mają na przykład wbudowane czujniki oświetlenia, które zmniejszają jasność, gdy nie ma to negatywnego wpływu na jakość obrazu. Ten drugi ma nawet specjalny tryb oszczędzania energii.

Sony KD-65XE8577 ma czujnik oświetlenia i tryb oszczędzania energii.

Ekologiczne mogą być również AGD. Przykłady? Pierwszy z brzegu: pralka Bosch WAT24660PL iDOS o klasie energetycznej A+++ z oszczędnym systemem VarioPerfect i funkcją automatycznego dozowania detergentu, która pomaga chronić tkaniny, środowisko i… stan konta. Dodatkowo została ona wyposażona w technologię czujników ActiveWater Plus, która optymalizuje ilość wykorzystywanej wody. Jej silnik EcoSilence Drive ponadto nie generuje drgań, co z jednej strony pozwala uniknąć strat energii, z drugiej – zapewnia cichą pracę i niezawodność.

Ekologiczna pralka Bosch WAT24660PL iDOS.

Lodówka LG GSX961NSAZ jest kolejnym przykładem eko-urządzenia. Została wyposażona w sprężarkę liniową z inwerterem, zmniejszającą zużycie energii nawet o 32 proc. (w porównaniu do tradycyjnego napędu). Jej konstrukcja door-in-door (czyli drzwi-w-drzwiach) pozwala zaś wyjmować potrzebne produkty spożywcze bez konieczności otwierania całej lodówki. Wspomnijmy też o odkurzaczu Hoover TE70_TE75011, który cechuje się niskim zużyciem energii pomimo skuteczności odkurzania „A”.

Te urządzenia również są „eko”.

Inne przykłady ekologicznych urządzeń to drukarki z dupleksem czy projektory z funkcją automatycznego przechodzenia w tryb czuwania. Przede wszystkim warto sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli producent ma się czym pochwalić pod tym względem, to bez wątpienia to zrobi. Z odnalezieniem eko-sprzętu nikt więc nie powinien mieć większych problemów.

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.