/hamag/assets/domowa-lodziarnia-16/slider_strona_glowna.jpg

Domowa lodziarnia

Domowe lody są idealne w smaku, a do tego jesteśmy w pełni świadomi z czego powstały. To przepyszny pomysł na deser na każdą porę roku!

Data publikacji: 10.09.2015

Żyjąc w rytmie slow, nie korzystamy z gotowych rozwiązań, a sami testujemy, wykonujemy, szukamy najlepszych środków do uzyskania upragnionych efektów. Idąc tym tropem, jesteśmy w stanie stworzyć w domu prawdziwe manufaktury, które zadziałają w zależności od pory roku i naszych potrzeb.

Trend slow food łączy przyjemność jedzenia z troską o środowisko naturalne i własne zdrowie. Lansuje same pozytywne zmiany w sposobie życia, jak bazowanie na nieprzetworzonej żywności, pochodzącej od lokalnych dostawców, rękodzieło, solidarność z najbliższym otoczeniem, harmonię z naturą. To tendencja, która przywraca wiarę w możliwość powrotu do pierwotnych smaków, aromatów i celebracji wspólnego biesiadowania. Nic więc dziwnego, że osoby żyjące w rytmie slow stronią nie tylko od fast food’ów, co jest oczywiste, ale przede wszystkim starają się bardzo świadomie podchodzić do tego, co jedzą. Naturalną konsekwencją jest zatem drążenie tematów kulinarnych, zaopatrzenie kuchni w sprzęty, które umożliwią smaczne popisy oraz lodówka pełna sezonowych produktów od pobliskich gospodarzy. To właśnie ze świeżych owoców, mleka i ziół, które są w zasięgu naszych lokalnych możliwości mogą powstać autorskie, domowe lody, które będą zawierać same naturalne składniki!

Kręcimy w rytmie slow!

– Potrzebne będzie mleko, najlepiej takie mikrofiltrowane lub inaczej, pasteryzowane w niskiej temperaturze, bo smakuje wyśmienicie i zachowuje swoje właściwości, np. Piątnica. Poza tym, dobre jajka, takie od kur z wolnego wybiegu lub ekologiczne albo po prostu takie, które nam najbardziej smakują i śmietana – słodka kremówka 36%. Te trzy produkty posłużą jako baza do zrobienia lodów. Przyda się też cukier. Następnie potrzebne nam będą dodatki, które najbardziej lubimy, jak świeże owoce, orzechy lub czekolada. My w restauracji robimy lody sezonowo z dostępnych na rynku produktów. W ten sposób cena, na przykład truskawek w sezonie jest najkorzystniejsza i owoce smakują najlepiej – podkreśla Paweł Fabiś, szef kuchni i współwłaściciel warszawskiej restauracji Mąka i Woda.

Maszynka do kręcenia!

Zalety domowej manufaktury lodowej to przede wszystkim pełna kontrola nad tym, z czego powstają zimne przysmaki. W swojej kuchni kręcimy lody wyłącznie z naturalnych składników, bez wszechobecnego syropu glukozowo-fruktozowego, bez sztucznych barwników i konserwantów. Sami komponujemy smaki, w zależności od ochoty i dostępności świeżych owoców, warzyw i ziół. Jeśli w rodzinie mamy alergików to możemy czuwać nad tym, aby alergeny nie dostały się do środka naszej mikstury.

I tak bez problemu zamiast mleka krowiego dodajmy sojowe, ryżowe, migdałowe lub bez laktozy; miód, agawę, fruktozę, jeśli unikacie białego cukru; bezglutenowe produkty w przypadku celiakii. Dwa podstawowe rodzaje maszynek umożliwiają dwa różne sposoby otrzymywania pysznych, kremowych stylizacji lodowych. Te z własnym agregatem chłodzącym produkują lody od razu gotowe do spożycia, są jednak o wiele droższe i większe. Modele, które tylko mieszają są mniejsze, tańsze i bardziej popularne. Posiadają specjalną misę z podwójnymi ściankami, którą trzeba wcześniej mocno schłodzić (najlepiej przez 12- 24 godzin). Warto przed zakupem sprawdzić czy nasz zamrażalnik zmieści ją i wygospodarować stałe miejsce – kręcenie własnych lodów uzależnia!!

Domowa lodziarnia fot. Fotolia

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Pojemność – wszystko zależy od tego, jak liczną mamy rodzinę! 500 ml to trochę za mało dla czterech osób… Wydaje się, że litrowy pojemnik jest idealny, ponieważ jednorazowo można przygotować porcję lodów dla ok. 4-5 osób. Wielkość misy – w przypadku niewielkiej zamrażalki lub szufladowej wersji należy sprawdzić, czy misa na pewno się zmieści! Moc – im większa, tym lepiej! Jeżeli moc będzie za niska, mieszadło przestanie działać z powodu zbytniej gęstości mieszanki. 12 W to średnia moc w tego rodzaju urządzeniach i jest wystarczająca dla domowej produkcji. Wielkość otworu do wlewania – im gęstsza masa, tym ciężej przepływa przez szczelinę. Jakość mieszadła – to serce maszyny, dlatego powinno być solidne. Pracując, uniemożliwia wytrącanie się kryształków lodu, co wpływa na kremową strukturę lodów. Kompatybilność z robotem kuchennym – zdarza się, że producenci mają w ofercie specjalne dostawki/ mieszadła/misy do przygotowywania lodów domowych. Warto to sprawdzić przed zakupem osobnej maszynki! Gabaryty – im mniejsza maszynka, tym lepsza, chyba że jesteście właścicielami dużej i przestrzennej kuchni!

Średnia długość kręcenia lodów to 20-30 minut. Zwykle wymagają one jeszcze dodatkowego zmrożenia (ok. kilka godzin). Warto pamiętać o tym, aby produkty, z których robimy lody także były schłodzone, dzięki temu szybciej uzyskamy kremową konsystencję. Domowa produkcja lodów umożliwia dodanie wartościowych przypraw i ziół. I tak kolendra, bazylia, chilli, imbir czy rozmaryn w połączeniu z truskawkami, malinami czy smakami cytrusowymi podkręcą smak znanych owoców i wprowadzą zupełnie nowe nuty zapachowe. Można też zastosować warzywne ingrediencje – są tanie i bardzo zdrowe, najlepiej w połączeniu z owocami! Tak właśnie powstają lody buraczane, marchewkowe, pietruszkowe, czy dyniowe. Fantastycznie smakują także lody jogurtowe na bazie jogurtów naturalnych, zawierające żywe kultury bakterii. Właściwie tylko wyobraźnia ogranicza pole działania. Zanim jednak zaczniecie eksperymentować, warto wypróbować sprawdzone przepisy!

Zobacz także

Małe AGD do kuchni / #Galeria

top5-para-classic-jpg-3165

Jaki parowar kupić? TOP 5

Gotowanie na parze to idealny sposób na dobre zdrowie i szczupłą sylwetkę!

Małe AGD do kuchni / #News

floral-2classic-jpg-11509

Legacy Floral, czyli nowa kolekcja Russell Hobbs

Najnowsza kolekcja Legacy Floral marki Russell Hobbs jest pełna szaleństwa i kwiatowej świeżości!

Małe AGD do kuchni / #Recenzja

classic-jpg-11383

Gofrownica MPM MGO-25 – wspomnienie lata

Prosta w obsłudze i ładna. Gofrownica MPM MGO-25 to sposób na domową gofrarnię!