/hamag/assets/neon-big-jpg-571.jpeg

Domowa galeria - jak zaaranżować sztukę w mieszkaniu...

Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować pustą przestrzeń w mieszkaniu? Nie wiesz co ciekawego powiesić na ścianie?

Data publikacji: 23.11.2015

Myślisz o tym, co lepiej wybrać – obraz, fotografię, plakat czy może neon? Jeżeli decydujemy się na ciekawy element wystroju, warto pamiętać o paru sprawdzonych zasadach...

Puste ściany w pokoju, kuchni bądź też na korytarzu, pomimo swojego minimalizmu, czasem bywają nie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli dodatkowo, nasze mieszkanie stanowi także miejsce pracy, to przebywanie w takiej pustej artystycznie przestrzeni może być dla nas mało inspirujące, wprowadzać atmosferę nudy, czasem nawet apatii, albo też najzwyczajniej – poczucia braku wykończenia. Dlatego warto czasem przerwać tę monotonię i zadbać o kreatywne elementy w miejscu, w którym żyjemy.

Kamil Tatara Kamil Tatara „Kiss”, olej na płótnie Obraz jest wertykalny (180x100 cm), więc warto go zawiesić bardzo nisko. Niewskazana jest lokalizacja tuż nad komodą lub innym meblem w mieszkaniu. Dolna krawędź powinna być oddalona około 30-40 cm od podłogi. Idealnie, jeśli obraz będzie miał odpowiednią przestrzeń wokół siebie z racji formatu – dobrze się go ogląda z pewnej odległości, około trzech metrów.

Pozytywna energia

Jeśli masz do zagospodarowania dużą przestrzeń na ścianie, nad łóżkiem czy też w pobliżu stołu, wystarczy jedynie decyzja, z jakim rodzajem sztuki lubisz obcować najbardziej. Do wyboru masz naprawdę wiele opcji: od fotografii, poprzez różnego rodzaju grafiki (artystyczne czy użytkowe), malarstwo, na statuetkach, rzeźbach czy innych elementach sztuki użytkowej (abażurach, wazonach, doniczkach, itd.) kończąc. Ważne jest, by jedynie nie przesadzić z różnorodnością form. Jeśli decydujemy się więc na grafikę (przykładowo plakat, ilustracja czy liternictwo), to warto nie łączyć jej już z obrazem czy też innym rodzajem sztuki ściennej. Można natomiast poeksperymentować z dodatkowym obiektem, bądź też statuetką przywiezioną z dalekich podróży, albo innego rodzaju rzeźbą stojącą. Nie istnieje jedna uniwersalna zasada, według której należy aranżować sztukę w mieszkaniu. Być może, pomijąc jedynie umiar, który zazwyczaj bywa najlepszym doradcą. Warto też pamiętać, że oddziaływanie, które wytwarza każdy element w naszym pomieszczeniu – niezależnie czy jest to obraz, fotel, lampa czy też fotografia artystyczna – potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, a więc „oddechu“ wokół siebie.
Nie należy też zapominać o największym walorze, jakim jest pozytywna energia, która płynie z obcowania z ogólnie pojętym pięknem przedmiotów. Nie ma więc do końca znaczenia, czy jest to obraz, porcelana czy też fotografia. Wiele osób czerpie ogromną przyjemność z patrzenia na oprawione zdjęcia powieszone nad kominkiem, w korytarzu czy klatce schodowej, które przedstawiają członków rodziny. Niektórzy uwielbiają powracać myślami do fotografii uwieczniających najbardziej istotne momenty w ich życiu. Koniec końców, chodzi przecież o to, by kontemplować, zatrzymać się czy też przenieść swoje myśli w inne miejsce, przypomnieć sobie coś miłego, doświadczyć pewnego rodzaju przeżycia estetycznego w swoim najbliższym otoczeniu. 

Folk Art–Doda „Folk Art – Doda”, papier, wycinanka z plakatu 50x50 cm. Ściana zachodnia pomalowana kolorem. Wielkość obiektu nie mogła być zbyt duża, by nie konkurować z drewnianą komodą i achromatycznym kolorem ścian. Autor pracy: Kamil Tatara

Jak się przygotować...

Powszechnie wiadomo, że biały kolor ścian uspokaja, pomaga się skupić i oderwać myśli od natłoku codziennych spraw. Podobnie jest ze stonowanymi beżami czy różnymi odmianami szarości, które również doskonale sprawdzą się w tej roli. Jeśli nie wiemy, jakie tło byłoby najlepsze dla ulubionej fotografii czy też grafiki, wybierzmy zrównoważone tonacje. Do tak przygotowanych ścian świetnie pasuje wielobarwny, intensywny kolorystycznie obraz, kwiatowa wycinanka w stylowej oprawie czy też kolorowy neon.
Wizualnemu uporządkowaniu przestrzeni wokół elementów sztuki służą proste, geometryczne meble i dodatki. Im mniej się dzieje w obrębie danej formy sztuki, tym większa szansa, że przyciągnie ona uwagę spośród innych, funkcjonalnych przedmiotów naszego wnętrza. Przestrzeń zaaranżowana w taki sposób stanowi najlepsze środowisko dla wybranego dzieła. Możemy jednocześnie być pewni, że przy zachowaniu odpowiednich zasad proporcji, element artystyczny nada naszemu mieszkaniu konkretny styl i uatrakcyjni je wizualnie. 
Oczywiście, nie tylko neutralne kolorystycznie barwy dobrze korespondują ze sztuką – także soczyste odcienie ścian świetnie się nadają – szczególnie na kącik, w którym przykładowo pracujemy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na ścianie elementu monochromatycznego. Może to być dowolny motyw graficzny w odcieniach jednej barwy (albo odcieniach szarości) z planem lub ryciną ulubionego miasta, czy też szczególnie ważny dla nas cytat bądź też motto. Warto także poeksperymentować z samą formą – świetny efekt w żywych wnętrzach osiągają czarno-białe fotografie, tworzone metodą sitodruku.  

Unikając oczywistości

Ciekawym zabiegiem aranżacji wnętrz jest umiejscowienie sztuki w miejscach nieoczywistych, czyli na przykład w łazience, albo w różnego rodzaju „wnękach“ czy też schowkach. Zainstalowanie lightboxa (obrazu, plakatu bądź też innego elementu graficznego w podświetlonej żarówką ramie) w przestrzeni specyficznej, niededykowanej do ekspozycji, może stać się naprawdę kreatywnym i nowoczesnym zabiegiem w naszym domu. Rośnie także zainteresowanie neonami, które powoli wracają do łask. Można je z powodzeniem wkomponować w przestrzeń mieszkalną. Posiadają prostą konstrukcję, co pozwala na ich zastosowanie w praktycznie dowolnym miejscu naszego mieszkania (np. nad wejściem do pokoju, na korytarzu albo w kuchni nad lodówką). Nie da się ukryć, że jest to nietuzinkowy sposób na aranżację trudnych albo małych powierzchni, który dodatkowo może stanowić całkiem klimatyczny element oświetlenia.

Filip Marthsland Neon z napisem you are here został zawieszony na białej ścianie. W jego sąsiedztwie nie znajduje się żaden inny obiekt, by nie konkurować z jego formą. Mocny, niebieski kolor świecących liter rozświetla korytarz, co jest niezwykle przyjemnym widokiem. Autor pracy: Filip Marthsland

Wymagająca sztuka

W mieszkaniach najrzadziej spotykanym rodzajem sztuki są prace wideo. Dlaczego? Ponieważ ruchomy obraz w przestrzeniach domowych wymaga nie tylko odpowiedniej aranżacji całego wnętrza (i dostosowania go do charakteru danego dzieła), ale także konkretnej osoby – kolekcjonera, która zdecyduje się na codzienne obcowanie z tego rodzaju formą sztuki. Podczas przygotowań do zakupienia i w konsekwencji zakomponowania wnętrza domu lub też mieszkania pod konkretne dzieło, warto skorzystać z fachowej pomocy galerii, muzeum bądź też innej instytucji, która oficjalnie reprezentuje danego autora pracy. W Polsce pomoce okazuje się Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Pomijając jedynie dekoracyjny charakter tej sztuki, istnieje wiele dzieł wideo, które z powodzeniem mogą prosperować w kontekście domowym. Przeniesienie sztuki wideo w domowe pielesze wiąże się nie tylko z kupnem i wszelkimi kwestiami doradczymi, ale także z odpowiednią świadomością. Sztukę i jej wartość kształtuje przede wszystkim kontekst, w którym się ona znajduje. Oznacza to, że ulokowanie jej w przestrzeni domu, może wiązać się ze zmianą jej przesłania.
Niezależnie czy planujemy stworzyć w swoim mieszkaniu minigalerię, czy też traktujemy sztukę bardziej jako element funkcjonalny, warto się nią otaczać. Aranżując swoje mieszkania pod kątem rozmaitych dzieł artystycznych pamiętajmy, że są one istotnym elementem edukacji i świadomości o otaczającym nas świecie. Niezależnie więc, czy nabędziemy ją w galerii, na targach sztuki, otrzymamy w spadku czy też sami jesteśmy jej autorami, powinna być spójna z charakterem naszego wnętrza (zarówno fizycznie jak i duchowo). Finalnie bowiem, nie tylko my kreujemy przestrzenie, w których żyjemy, ale także one mają ogromny wpływ i moc w kształtowaniu nas, jako mieszkańców. 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.