/hamag/assets/neon-big-jpg-571.jpeg

Domowa galeria - jak zaaranżować sztukę w mieszkaniu...

Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować pustą przestrzeń w mieszkaniu? Nie wiesz co ciekawego powiesić na ścianie?

Data publikacji: 23.11.2015

Myślisz o tym, co lepiej wybrać – obraz, fotografię, plakat czy może neon? Jeżeli decydujemy się na ciekawy element wystroju, warto pamiętać o paru sprawdzonych zasadach...

Puste ściany w pokoju, kuchni bądź też na korytarzu, pomimo swojego minimalizmu, czasem bywają nie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli dodatkowo, nasze mieszkanie stanowi także miejsce pracy, to przebywanie w takiej pustej artystycznie przestrzeni może być dla nas mało inspirujące, wprowadzać atmosferę nudy, czasem nawet apatii, albo też najzwyczajniej – poczucia braku wykończenia. Dlatego warto czasem przerwać tę monotonię i zadbać o kreatywne elementy w miejscu, w którym żyjemy.

Kamil Tatara Kamil Tatara „Kiss”, olej na płótnie Obraz jest wertykalny (180x100 cm), więc warto go zawiesić bardzo nisko. Niewskazana jest lokalizacja tuż nad komodą lub innym meblem w mieszkaniu. Dolna krawędź powinna być oddalona około 30-40 cm od podłogi. Idealnie, jeśli obraz będzie miał odpowiednią przestrzeń wokół siebie z racji formatu – dobrze się go ogląda z pewnej odległości, około trzech metrów.

Pozytywna energia

Jeśli masz do zagospodarowania dużą przestrzeń na ścianie, nad łóżkiem czy też w pobliżu stołu, wystarczy jedynie decyzja, z jakim rodzajem sztuki lubisz obcować najbardziej. Do wyboru masz naprawdę wiele opcji: od fotografii, poprzez różnego rodzaju grafiki (artystyczne czy użytkowe), malarstwo, na statuetkach, rzeźbach czy innych elementach sztuki użytkowej (abażurach, wazonach, doniczkach, itd.) kończąc. Ważne jest, by jedynie nie przesadzić z różnorodnością form. Jeśli decydujemy się więc na grafikę (przykładowo plakat, ilustracja czy liternictwo), to warto nie łączyć jej już z obrazem czy też innym rodzajem sztuki ściennej. Można natomiast poeksperymentować z dodatkowym obiektem, bądź też statuetką przywiezioną z dalekich podróży, albo innego rodzaju rzeźbą stojącą. Nie istnieje jedna uniwersalna zasada, według której należy aranżować sztukę w mieszkaniu. Być może, pomijąc jedynie umiar, który zazwyczaj bywa najlepszym doradcą. Warto też pamiętać, że oddziaływanie, które wytwarza każdy element w naszym pomieszczeniu – niezależnie czy jest to obraz, fotel, lampa czy też fotografia artystyczna – potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, a więc „oddechu“ wokół siebie.
Nie należy też zapominać o największym walorze, jakim jest pozytywna energia, która płynie z obcowania z ogólnie pojętym pięknem przedmiotów. Nie ma więc do końca znaczenia, czy jest to obraz, porcelana czy też fotografia. Wiele osób czerpie ogromną przyjemność z patrzenia na oprawione zdjęcia powieszone nad kominkiem, w korytarzu czy klatce schodowej, które przedstawiają członków rodziny. Niektórzy uwielbiają powracać myślami do fotografii uwieczniających najbardziej istotne momenty w ich życiu. Koniec końców, chodzi przecież o to, by kontemplować, zatrzymać się czy też przenieść swoje myśli w inne miejsce, przypomnieć sobie coś miłego, doświadczyć pewnego rodzaju przeżycia estetycznego w swoim najbliższym otoczeniu. 

Folk Art–Doda „Folk Art – Doda”, papier, wycinanka z plakatu 50x50 cm. Ściana zachodnia pomalowana kolorem. Wielkość obiektu nie mogła być zbyt duża, by nie konkurować z drewnianą komodą i achromatycznym kolorem ścian. Autor pracy: Kamil Tatara

Jak się przygotować...

Powszechnie wiadomo, że biały kolor ścian uspokaja, pomaga się skupić i oderwać myśli od natłoku codziennych spraw. Podobnie jest ze stonowanymi beżami czy różnymi odmianami szarości, które również doskonale sprawdzą się w tej roli. Jeśli nie wiemy, jakie tło byłoby najlepsze dla ulubionej fotografii czy też grafiki, wybierzmy zrównoważone tonacje. Do tak przygotowanych ścian świetnie pasuje wielobarwny, intensywny kolorystycznie obraz, kwiatowa wycinanka w stylowej oprawie czy też kolorowy neon.
Wizualnemu uporządkowaniu przestrzeni wokół elementów sztuki służą proste, geometryczne meble i dodatki. Im mniej się dzieje w obrębie danej formy sztuki, tym większa szansa, że przyciągnie ona uwagę spośród innych, funkcjonalnych przedmiotów naszego wnętrza. Przestrzeń zaaranżowana w taki sposób stanowi najlepsze środowisko dla wybranego dzieła. Możemy jednocześnie być pewni, że przy zachowaniu odpowiednich zasad proporcji, element artystyczny nada naszemu mieszkaniu konkretny styl i uatrakcyjni je wizualnie. 
Oczywiście, nie tylko neutralne kolorystycznie barwy dobrze korespondują ze sztuką – także soczyste odcienie ścian świetnie się nadają – szczególnie na kącik, w którym przykładowo pracujemy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na ścianie elementu monochromatycznego. Może to być dowolny motyw graficzny w odcieniach jednej barwy (albo odcieniach szarości) z planem lub ryciną ulubionego miasta, czy też szczególnie ważny dla nas cytat bądź też motto. Warto także poeksperymentować z samą formą – świetny efekt w żywych wnętrzach osiągają czarno-białe fotografie, tworzone metodą sitodruku.  

Unikając oczywistości

Ciekawym zabiegiem aranżacji wnętrz jest umiejscowienie sztuki w miejscach nieoczywistych, czyli na przykład w łazience, albo w różnego rodzaju „wnękach“ czy też schowkach. Zainstalowanie lightboxa (obrazu, plakatu bądź też innego elementu graficznego w podświetlonej żarówką ramie) w przestrzeni specyficznej, niededykowanej do ekspozycji, może stać się naprawdę kreatywnym i nowoczesnym zabiegiem w naszym domu. Rośnie także zainteresowanie neonami, które powoli wracają do łask. Można je z powodzeniem wkomponować w przestrzeń mieszkalną. Posiadają prostą konstrukcję, co pozwala na ich zastosowanie w praktycznie dowolnym miejscu naszego mieszkania (np. nad wejściem do pokoju, na korytarzu albo w kuchni nad lodówką). Nie da się ukryć, że jest to nietuzinkowy sposób na aranżację trudnych albo małych powierzchni, który dodatkowo może stanowić całkiem klimatyczny element oświetlenia.

Filip Marthsland Neon z napisem you are here został zawieszony na białej ścianie. W jego sąsiedztwie nie znajduje się żaden inny obiekt, by nie konkurować z jego formą. Mocny, niebieski kolor świecących liter rozświetla korytarz, co jest niezwykle przyjemnym widokiem. Autor pracy: Filip Marthsland

Wymagająca sztuka

W mieszkaniach najrzadziej spotykanym rodzajem sztuki są prace wideo. Dlaczego? Ponieważ ruchomy obraz w przestrzeniach domowych wymaga nie tylko odpowiedniej aranżacji całego wnętrza (i dostosowania go do charakteru danego dzieła), ale także konkretnej osoby – kolekcjonera, która zdecyduje się na codzienne obcowanie z tego rodzaju formą sztuki. Podczas przygotowań do zakupienia i w konsekwencji zakomponowania wnętrza domu lub też mieszkania pod konkretne dzieło, warto skorzystać z fachowej pomocy galerii, muzeum bądź też innej instytucji, która oficjalnie reprezentuje danego autora pracy. W Polsce pomoce okazuje się Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Pomijając jedynie dekoracyjny charakter tej sztuki, istnieje wiele dzieł wideo, które z powodzeniem mogą prosperować w kontekście domowym. Przeniesienie sztuki wideo w domowe pielesze wiąże się nie tylko z kupnem i wszelkimi kwestiami doradczymi, ale także z odpowiednią świadomością. Sztukę i jej wartość kształtuje przede wszystkim kontekst, w którym się ona znajduje. Oznacza to, że ulokowanie jej w przestrzeni domu, może wiązać się ze zmianą jej przesłania.
Niezależnie czy planujemy stworzyć w swoim mieszkaniu minigalerię, czy też traktujemy sztukę bardziej jako element funkcjonalny, warto się nią otaczać. Aranżując swoje mieszkania pod kątem rozmaitych dzieł artystycznych pamiętajmy, że są one istotnym elementem edukacji i świadomości o otaczającym nas świecie. Niezależnie więc, czy nabędziemy ją w galerii, na targach sztuki, otrzymamy w spadku czy też sami jesteśmy jej autorami, powinna być spójna z charakterem naszego wnętrza (zarówno fizycznie jak i duchowo). Finalnie bowiem, nie tylko my kreujemy przestrzenie, w których żyjemy, ale także one mają ogromny wpływ i moc w kształtowaniu nas, jako mieszkańców. 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.