/hamag/assets/guarana-910-936-jpg-12596.jpeg

Alternatywa dla kawy? Poznaj właściwości guarany

Guarana - mało kto ją kojarzy, a to całkiem popularna siostra kawy. Trudno znaleźć dorosłą osobę, która nie znałaby właściwości kawy, a większość z nas pije ją codziennie nawet po kilka filiżanek. Poznaj właściwości guarany!

Data publikacji: 09.09.2019

Unikalne włściwości guarany

Trudno znaleźć dorosłą osobę, która nie znałaby właściwości kawy. Większość z nas pije ją codziennie nawet po kilka filiżanek. Jednak mało kto kojarzy jej mniej popularną siostrę – guaranę. Jest to doskonała alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za smakiem kawy, a jednocześnie cenią właściwości pobudzające, które oferuje. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat guarany.

Napar z guarany nie podrażnia żołądka, tak jak kawa

Co to jest guarana?

Guarana, zwana także jako cierniopląt to gatunek pnącza występującego głównie w Brazylii i Wenezueli. Ma bardzo długą historię stosowania. Od wieków używana była przez indiańskie plemiona zamieszkujące w dorzeczu Amazonki. Tamtejsza ludność z mieszaniny nasion, wody i mąki maniokowej sporządzała papkę na gorączkę i bóle głowy. Z czasem odkryto, że ma ona także właściwości pobudzające i rozgrzewające. Kilka wieków później niemiecki botanik Teodor von Martius wyizolował z guarany krystaliczną substancję zawierającą główne składniki aktywne. Od tego czasu popularność guarany w Europie i na świecie zaczęła szybko rosnąć.

Owoce guarany

Pnącza guarany mogą osiągać długość 10 metrów. Rosną na nich czerwone owoce, wewnątrz których znajdują się ciemnobrązowe nasiona. Są one wyciągane, a następnie osuszane, by osiągnąć redukcję wilgoci do poziomu około 10%. Wtedy można zmielić je na proszek.

Sproszkowana guarana

…jedna kapsuła guarany ma moc espresso.

Działanie guarany

Dokładne zrozumienie działania ekstraktu guarany w naszym organizmie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że za jej skuteczność odpowiedzialna jest substancja zwana guaraniną. Należy ona do grupy metoloksantyn – podobnie jak kofeina.

Pobudzenie i koncentracja

Ekstrakt guarany w odpowiedniej dawce powoduje przyśpieszenie wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny. W efekcie tego pobudzony zostaje nasz ośrodkowy układ nerwowy. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a serce zaczyna bić szybciej. Powoduje to zmniejszenie uczucia zmęczenia i wyczerpania. Podnoszona jest sprawność fizyczna oraz psychomotoryczna. Z tego powodu guarana jest ceniona nie tylko przez osoby chcące się skutecznie rozbudzić o poranku, ale też przez sportowców, którzy stosują ją jako suplementację przedtreningową. Zwiększa ona zdolność do wysiłku.

Energetyk z guaraną

Wraz ze zmniejszeniem zmęczenia poprawia się też funkcjonowanie naszego mózgu. Zwiększa się zdolność do koncentracji i zapamiętywania. Ekstrakt guarany jest więc polecany w okresie wytężonej pracy umysłowej. Stąd jej popularność wśród studentów i osób aktywnych zawodowo. Często stosuje się ją w przypadku pracy w godzinach nocnych.

Odchudzanie

Ekstrakt guarany może też pomóc w skutecznym odchudzaniu. Kluczowe są tu dwa mechanizmy. Przede wszystkim wzmacniany jest zachodzący w organizmie proces termogenezy. W efekcie nieznacznego wzrostu temperatury ciała, przyśpieszeniu ulegają procesy metaboliczne. Dochodzi do szybszego spalania kalorii, co w dłuższym horyzoncie czasowym powoduje redukcję wagi ciała. Drugim czynnikiem jest wzmocnienie stymulacji komórek tłuszczowych do pozbywania się zapasów tłuszczów.

...Guarana pośrednio przyspiesza procesy metaboliczne

Istnieją też doniesienia naukowe wskazujące na pozytywne efekty łączenia ekstraktu guarany z zieloną herbatą. Ma to intensyfikować spalanie tkanki tłuszczowej i przyczyniać się do utraty niepotrzebnych kilogramów.

Problemy w łóżku

Guarana może też przydać się w przypadku kłopotów z seksem. W tym obszarze działa ona dwutorowo. Przede wszystkim gorsza kondycja mężczyzn może wynikać po prostu z przemęczenia. Substancje aktywne zawarte w ekstrakcie guarany zmniejszają uczucie zmęczenia, co może przełożyć się na większy wigor w sypialni. Ponadto przypuszcza się, że odpowiednie ilości guarany mogą poprawiać erekcję, gdyż poprawiają rozluźnienie tętnic ślimakowatych, co zwiększa napływ krwi do męskich stref płciowych.

Czym różni się guarana od kawy?

Jak już wspomniano, zarówno zawarta w kawie kofeina, jak i pochodząca z guarany guaranina należą do tej samej grupy metoloksantyn. Ich wpływ na organizm jest więc niemal identyczny. Różnica tkwi przede wszystkim w szybkości i intensywności działania. Po przyjęciu kofeiny bardzo szybko możemy stwierdzić wzrost jej stężenia we krwi. Maksymalny poziom jej koncentracji osiągany jest po 60-90 minutach. Ekstrakt guarany działa wolniej, ale też dłużej. Efekty oddziaływania kofeiny możemy odczuwać przez około cztery godziny. Z kolei guaranina będzie nas „trzymać” przez około sześć godzin.

...guarana może nas „trzymać” w pobudzeniu nawet 6 godzin

Jak przekłada się to na praktykę? Kawa najlepiej sprawdza się, gdy potrzebujemy szybki i intensywny „strzał”. Dlatego tak często korzystamy z niej o poranku, gdy wychodzimy do pracy. Guarana działa bardziej subtelnie. Delikatniej pobudza naszą aktywność i utrzymuje ją dłużej na wysokim poziomie. Dlatego dobrze nadaje się dla pracowników umysłowych, potrzebujących stabilnej koncentracji na realizowanym zadaniu. Osoby przyjmujące guaranę cenią sobie też fakt, że nie powoduje ona gwałtownego bicia serca i gonitwy myśli, co zdarza się czasem przy mocniejszej kawie.

W jakiej formie można brać guaranę?

Jest całkiem prawdopodobne, że przyjmowałeś już ekstrakt guarany, nie mając tego świadomości. To dlatego, że jest on ważnym składnikiem wielu napojów dostępnych w masowej sprzedaży. Mowa tu głównie o tak zwanych „energetykach”. Guarana odpowiada w nich za wydłużanie efektu działania do 5-6 godzin. Problem z napojami energetycznymi jest jednak taki, że pijąc je, dostarczamy do organizmu także szereg innych substancji, które nie zawsze nam odpowiadają. Lepiej więc brać guaranę w mniej złożonych formach.

Kapsułki z guaraną

Po ekstrakt guarany najlepiej udać się do apteki. Tam możemy wybierać wśród kilku popularnych preparatów w tabletkach lub kapsułkach. Zwykle w jednej kapsułce znajduje się około 150mg ekstraktu. Za bezpieczne dawkowanie można uznać 600mg na dobę w porcjach rozdzielonych. Jedna kapsułka ma moc mniej więcej jednej, mocnej filiżanki espresso.

...zwróć uwagę czy kupujesz sproszkowaną guaranę czy tylko ekstrakt z guarany.

W sklepach dostępna jest też guarana w proszku. Można rozmieszać ją z wodą lub ulubionym sokiem. Kupując tego typu produkt, sprawdźmy, czy jest to sproszkowana guarana, czy też ekstrakt guarany. To bardzo istotne z punktu widzenia dawkowania. W przypadku ekstraktu nie przekraczajmy 600 miligramów na dobę. Jeśli nie jest to ekstrakt, a zwykła, sproszkowana guarana, to zwykle pojedyncza dawka to jedna łyżeczka, czyli około 5 gramów proszku. Oczywiście są to dawki dla przeciętnej osoby. Dla sportowców porcje są znacznie wyższe. Zawsze też należy dokładnie przeczytać zalecenia dawkowania na opakowaniu.

Tabletki z guaraną

Guaranę możesz także przyjmować w formie herbatki. Zwykle stosuje się łyżeczkę suszu na filiżankę. Zaparzamy w temperaturze od 75 do 85 stopni Celsjusza. Herbaty są polecane szczególnie osobom, które z różnych powodów nie mogą pić kawy – choćby dlatego, że działa drażniąco na ich żołądek.

Czy przyjmowanie guarany jest bezpieczne?

Przed rozpoczęciem przyjmowania guarany, upewnij się, czy możesz to robić. Główne przeciwwskazania są podobne jak w przypadku mocnej kawy. Na pierwszym miejscu są problemy z wysokim ciśnieniem krwi oraz arytmią serca. Tu konieczna jest konsultacja z kardiologiem. Guarany nie powinny też przyjmować kobiety w ciąży oraz podczas karmienia. Nie jest też odpowiednia dla dzieci.

Ekstraktu guarany nie powinno się bezpośrednio łączyć z alkoholem. Niestety jest to zjawisko powszechne szczególnie wśród młodych ludzi. Dzieje się tak głównie dlatego, że substancja ta zwiększa naszą tolerancję na alkohol. Tymczasem według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) kombinacja 500mg kofeiny oraz 400ml alkoholu może powodować nadmierne pobudzenie, palpitacje serca, czy bóle w klatce piersiowej.

…guarana może powodować problemy z zasypianiem.

Ekstrakt guarany nie jest też polecany osobom cierpiącym na bezsenność. Działanie pobudzające może dodatkowo spotęgować problemy z zasypianiem.

Yerba mate, czy guarana - co działa lepiej?

Wiele osób jako alternatywę dla guarany wymienia inną roślinę pochodzącą z Ameryki Południowej – yerba mate. Jest ona też znana pod mniej egzotyczną nazwą ostrokrzew paragwajski. Co łączy te rośliny? Przede wszystkim zawartość substancji pobudzających. Tu przewagę ma guarana. Może mieć ich nawet trzykrotnie więcej niż yerba mate. Może to być dla niektórych zaletą, szczególnie gdy preferują delikatne rozbudzenie.

Z kolei yerba mate ma większą ilość witamin i minerałów. Znajdziemy w niej między innymi witaminę C oraz całe spektrum witamin z grupy B. Dodatkowo jest bogata w takie makroelementy jak magnez potas i wapń.

Guarana w kuchni

Z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości odżywcze guarana jest zaliczana do kategorii super food. Choćby z tego powodu warto używać jej w swojej kuchni. W Ameryce Łacińskiej jest składnikiem popularnego piwa. Używa się jej także przy wypieku chleba.

Drobno zmielona guarana ma delikatnie gorzki smak i doskonale nadaje się jako dodatek do jogurtów, musli, sałatek, a nawet kanapek. Jest też świetnym dodatkiem do koktajli. Oprócz zmielonej guarany do blendera możemy wrzucić borówki, maliny, czy truskawki. Możemy też użyć nasion chia lub jagód goji. Uzupełnijmy to wodą, dodajmy lodu i dokładnie zmiksujmy. Taki napój nie tylko pobudza, ale też doskonale orzeźwia.

Zobacz także

Kulinaria / #News

h-insinkerator3w1-box-jpg-13030

Zaparzaj kawę wrzątkiem prosto z kranu

A co gdyby z Twojego kranu leciał wrzątek, dzięki czemu herbatę czy kawę dałoby się zaparzyć bez angażowania czajnika? Jeśli brzmi to dla Ciebie co najmniej nieźle, to wiedz, że jest już taka możliwość.

Kulinaria / #Artykuł

chudniecie-classic-jpg-12610

Czego nie jeść, żeby schudnąć? Tych produktów unikaj, jeśli chcesz być FIT

Szczupła sylwetka, płaski brzuch i umięśnione ciało to ideał, do którego dąży mnóstwo osób. Jednak coraz większa moda na bycie FIT nie powstrzymuje epidemii otyłości.

Kulinaria / #Artykuł

kawa2-classic-jpg-12545

Rodzaje kawy ziarnistej – który gatunek wybrać?

Czy podczas picia kawy, zastanawialiście się, jaką drogę przebyła od plantacji gdzieś w środku Afryki do naszej kuchennej szafki?